Czym ogrzewać dom w 2024 roku?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania6 min

Chociaż ceny ogrzewania rosną w zastraszającym tempie, to jednocześnie wciąż powstają nowe rozwiązania, dzięki którym utrzymanie ciepła w domu nie musi oznaczać wysokich rachunków.
Co więcej, niekiedy dobrym pomysłem jest łączenie kilku źródeł ogrzewania, które można wykorzystywać w zależności od panujących warunków (ogrzewanie hybrydowe). Czym ogrzewać dom w 2024 roku, aby zastosowane przez nas instalacje okazały się najbardziej opłacalne?

Czym ogrzewać dom w 2024 roku?

Czym ogrzewać dom – kluczowe aspekty wyboru systemu ogrzewania

Decydując się na rodzaj danej instalacji grzewczej, warto przyjrzeć się konkretnym danym,
które w jasny sposób pokazują, kiedy możemy liczyć na niższe koszty ogrzewania. Pod uwagę jednak również należy wziąć efektywność zastosowanego rozwiązania. W takim razie czym ogrzewać dom? Zobaczmy najpierw, jak przedstawiają się koszty ogrzewania w przypadku kilku rodzajów instalacji. 

Źródło ciepła

Roczny koszt ogrzewania domu
w złotych

Kocioł na węgiel pozaklasowy („kopciuch”)

12460 zł

Kocioł kondensacyjny na olej opałowy

11850 zł

Kocioł na pellet

10006 zł

Kocioł węglowy

9540 zł

Kocioł elektryczny

7860 zł

Kocioł kondensacyjny na gaz ziemny

4870 zł

Kocioł na drewno

4010 zł

Pompa ciepła powietrzna z grzejnikami 

2960 zł

 

Więcej na temat dostępnych sposobów pozyskiwania ciepła przeczytasz w artykule Jakie ogrzewanie do domu jednorodzinnego? Jest to kompendium wiedzy w pigułce, które w przejrzysty sposób przeprowadza przez meandry zagadnienia oraz wskazuje wady i zalety poszczególnych rozwiązań.

 

Ogrzewanie w domu jednorodzinnym

Najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym do ogrzewania w zabudowie jednorodzinnej są kotły: gazowe, olejowe, na biomasę (np. pellet) oraz elektryczne. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się też pompy ciepła i alternatywne źródła ciepła pochodzące z energii odnawialnej. Czym najlepiej ogrzewać dom, biorąc pod uwagę jego metraż?

 

Czym ogrzewać dom 35 metrów?

Do małego, ale całorocznego domu o metrażu 35 m² można z powodzeniem wybrać gazowy kocioł kondensacyjny. W przypadku braku sieci gazowej dobrze sprawdzi się również kocioł na biomasę.

Warto wiedzieć:

Kocioł dwufunkcyjny podgrzewa wodę użytkową, a jednocześnie wyposażony jest w automatykę pogodową, która współpracuje z czujnikiem temperatury na zewnątrz. 

W tak małym budynku sprawdzi się kocioł wiszący, który zawiera wszystkie niezbędne urządzenia. Dzięki temu nie trzeba wydzielać osobnego pomieszczenia na kotłownię. Jakie jeszcze rozwiązania można zastosować do ogrzania domu 35 m²?

  • wodne ogrzewanie podłogowe, 

  • kominek tradycyjny,

  • kominek z płaszczem wodnym.

 

Czym ogrzewać dom 80 metrów?

W domu 80 m² warto zastosować ogrzewanie elektryczne. Instalacja elektryczna pozwala na pełną automatyzację, a ponadto gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania. Jeśli zależy nam na mniejszych rachunkach za ogrzewanie, można połączyć ogrzewanie elektryczne z dodatkowym źródłem ciepła, jakie zapewniają panele fotowoltaiczne. Czym ogrzewać dom 80 m², jeśli ogrzewanie elektryczne nie wchodzi w grę? Dobre rozwiązanie stanowi zainstalowanie ogrzewania gazowego. Jest ono znacznie tańsze w eksploatacji i może być również zautomatyzowane. Niewątpliwym minusem takiego systemu jest konieczność dokonywania okresowych przeglądów. 

 

Czym ogrzewać dom 120 metrów?

Jakie ogrzewanie wybrać do domu 120 m², by koszty jego eksploatacji były jak najmniejsze,
a jednocześnie, by było ono w pełni efektywne? Można rozważyć m.in.:

  • ogrzewanie pompą ciepła,

  • ogrzewanie gazowe, 

  • ogrzewanie hybrydowe, elektryczne w połączeniu z fotowoltaiką.

Ważne:

Instalacja źródła ciepła korzystającego z energii odnawialnej znacznie podnosi atrakcyjność
i wartość nieruchomości. To rozwiązanie zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne. W porównaniu do ogrzewania elektrycznego generuje nawet 70% kosztów mniej.

 

Czym ogrzewać dom powyżej 150 metrów?

Do ogrzewania budynków o kubaturze przekraczającej 150 m² dobrym rozwiązaniem będzie jednofunkcyjny kocioł gazowy albo kocioł na biomasę (o mocy co najmniej 15 kW).  W dużym domu nie powinno być problemu z wygospodarowaniem osobnego pomieszczenia na kotłownię, dlatego sprawdzi się tu zakup pieca z dużym podgrzewaczem pojemnościowym na wodę. W domach o powierzchni użytkowej powyżej 180 m² może być konieczny układ cyrkulacji ciepłej wody. 

Nowoczesne opcje ogrzewania domu – ogrzewanie ekologiczne w 2024 roku

Czym najlepiej ogrzewać dom, jeśli zależy nam nie tylko na taniej eksploatacji, ale też na minimalnej ingerencji w środowisko naturalne? Odpowiedź stanowią tu innowacyjne technologie grzewcze, czerpiące ciepło z odnawialnych źródeł energii. Poprzez instalację takich systemów, jak pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne można znacząco obniżyć koszty eksploatacyjne ponoszone przy konieczności ogrzewaniu dużego domu. Mimo tego, że koszty początkowe wydają się być znaczne – sama inwestycja z pewnością zwróci się po kilku latach.

Czym najlepiej ogrzewać dom, w którym zimą nikt nie mieszka?

Domy letniskowe, wykorzystywane tylko przez kilka miesięcy w roku, nie wymagają zakupu kotła. Takie budynki będą wymagać jedynie sporadycznego dogrzewania. Czym ogrzewać dom, w którym zimą nikt nie mieszka? Oto kilka najlepszych propozycji:

  • kominek, który zapewni ciepło, a jednocześnie stworzy przyjemny klimat;

  • koza, która sprawdzi się przede wszystkim w domach już wybudowanych – jej przewód spalinowy wystarczy wyprowadzić poza budynek przez ścianę szczytową;

  • grzejnik elektryczny lub termowentylator.

 

Czym ogrzewać dom i jak zadbać o bezpieczeństwo instalacji?

Od jakości instalacji grzewczych, ich prawidłowego montażu oraz regularnych przeglądów i napraw serwisowych zależy nie tylko komfort użytkowania domu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo domowników. Dlatego takie prace najlepiej zlecić profesjonalistom. Jak jednak znaleźć sprawdzonych fachowców, którzy podejmą się takiego zadania? Z pomocą przychodzi serwis Majsteria. W kategorii Ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja znajdziesz wykonawców, specjalizujących się w branży budowlanej. Dodaj zlecenie i poczekaj na kontakt lub przejrzyj opublikowane ogłoszenia i skontaktuj się z wybranymi usługobiorcami.

Zobacz też inne artykuły

Najlepsza klimatyzacja do domu – rodzaje klimatyzatorów, przegląd dostępnych rozwiązań
Ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja
Nowoczesne klimatyzatory nie tylko chłodzą, ale również ogrzewają, filtrują powietrze oraz usuwają nadmiar wilgoci. Urządzenia różnią się od siebie typem, a co za tym idzie także sposobem montażu, mocą chłodniczą, systemami filtracji, efektywnością energetyczną i doda...
Ogrzewanie klimatyzatorem – czyli do czego jeszcze można wykorzystać klimatyzację w domu?
Ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja
Klimatyzacja kojarzona jest przede wszystkim z chłodzeniem wnętrz w czasie upałów. Nowoczesne urządzenia umożliwiają też ogrzewanie klimatyzatorem, co wydłuża okres ich użytkowania do niemal całego roku. Poznaj sposób działania klimatyzatorów z funkcją ogrzewania, i...