Po czym poznać, że okna są nieszczelne?
Istnieje kilka alarmujących sygnałów, które mogą świadczyć o słabej szczelności stolarki. Sprawdź, czy któryś z tych problemów dotyczy Twoich okien.
-
Podmuchy powietrza – przeprowadź domowy test szczelności. Jeśli mimo zamkniętego okna czujesz ruchy powietrza w jego okolicy, to znak, że może być ono nieszczelne. W takiej sytuacji warto wykonać prosty test z użyciem kartki papieru. Otwórz okno i włóż ją między ramę a skrzydło okienne, a następnie zamknij okno. Jeśli po pociągnięciu końca kartki bez problemu ją wyciągniesz, to sygnał, że okno wymaga konserwacji lub wymiany.
-
Wzrost natężenia hałasu w domu – szczelność okien jest bezpośrednio związana z właściwościami akustycznymi stolarki. Jeśli do Twojego domu przedostaje się więcej hałasu niż dotychczas, oznacza to, że okno nie zapewnia już odpowiedniej izolacji.
-
Para wodna między szybami – parowanie zewnętrznych szyb w oknie to naturalny proces fizyczny, który wynika z dużej różnicy temperatur pomiędzy pomieszczeniem a otoczeniem zewnętrznym. Zjawisko powstaje najczęściej zimą, kiedy temperatura za oknem jest znacznie niższa. Para wodna nie powinna jednak pojawiać się pomiędzy szybami. Jeśli wilgoć przedostaje się do wnętrza pakietu szybowego, oznacza to, że uległ on rozszczelnieniu i konieczna będzie wymiana okna.
Stoisz przed zakupem nowych okien do domu? Sprawdź nasz okienny poradnik: Jakie okna wybrać? Przewodnik po rodzajach okien