Wszystko o drzwiach harmonijkowych – rodzaje, budowa i montaż

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania5 min

Wybór drzwi wewnętrznych to istotna decyzja. Jednym z wariantów, które warto wziąć pod uwagę w mieszkaniach, są drzwi harmonijkowe. Prosta konstrukcja poprawia funkcjonalność pomieszczeń i schowków. Poznaj charakterystykę i zastosowanie drzwi harmonijkowych, a także sposób ich montażu. Być może okażą się strzałem w dziesiątkę i zostaną ozdobą wnętrz w Twoim domu.

Wszystko o drzwiach harmonijkowych – rodzaje, budowa i montaż

Budowa przesuwnych drzwi harmonijkowych

Moda na harmonijkowe drzwi pojawiła się w latach 70 XX wieku, kiedy starano się w ten sposób maksymalnie wykorzystać powierzchnię w małych mieszkaniach w blokach. Tamte drzwi były wykonywane z płyt kartonowych połączonych tkaniną. Miały niski poziom izolacji i bardzo słabą wytrzymałość. Obecnie drzwi harmonijkowe znów wracają do łask, a nowoczesne materiały budowlane dają im szansę na nowe odkrycie. 

Drzwi harmonijkowe to szczególny rodzaj drzwi przesuwnych. Składają się z lameli o szerokości kilkunastu centymetrów połączonych ze sobą elastycznymi taśmami. Każda z nich jest wyposażona w zawieszkę (którą osadza się na prowadnicy górnej) lub w wózek (do osadzenia na szynie dolnej). Po otwarciu drzwi lamele składają się i łączą ze sobą, ściskając niczym harmonijka. Dzięki takiej budowie na każdej lameli zyskuje się nawet do kilkudziesięciu centymetrów szerokości.

Drzwi harmonijkowe – rodzaje

Producenci drzwi wewnętrznych oferują drzwi harmonijkowe przesuwne w wielu wariantach. Biorąc pod uwagę typ konstrukcji, można wymienić dwa rodzaje: 

  • drzwi harmonijkowe przesuwne z przeszkleniami – całe panele lub ich części mają przeszklenia z tworzywa sztucznego bądź cienkiego szkła. Mogą mieć formę przezroczystą, matową lub mleczną. Przeszklenia pozwalają na rozchodzenie się światła. Sprawdzają się w ciasnych pomieszczeniach, gdzie optycznie powiększają przestrzeń;

  • drzwi harmonijkowe pełne – klasyczne, w których panele nie mają przeszkleń. Tego rodzaju drzwi najlepiej sprawdzają się przy zamykaniu pomieszczeń magazynowych, szaf, a także części mieszkania o charakterze technicznym. 

Drugim kryterium wyboru jest materiał, który wykorzystano do produkcji drzwi harmonijkowych. Najpopularniejszymi wariantami są: 

  • drewno – lamele wykonuje się z wysokiej jakości drewna: dębu, sosny lub jesionu, a łączenia z płótna. Wykończenie drzwi jest bardzo zróżnicowane, począwszy od ekspozycji struktury surowego drewna, po różnokolorowe jednolite barwy. Drzwi drewniane są bardzo trwałe i nadają wnętrzu wyjątkowej estetyki. Należą jednak do najdroższych;

  • tworzywa sztuczne – to najtańszy wariant i uznawany za najmniej elegancki. Do tworzenia lameli i łączeń wykorzystuje się polistyren lub PCV. Można nadać im dowolnego wyglądu dzięki nadrukowi cyfrowemu na okleinie. Są odporne na działanie wilgoci i dosyć trwałe, jednak mogą być podatne na zarysowanie i inne uszkodzenia mechaniczne; 

  • płyty drewnopochodne – bazę stanowią płyty wiórowe pokryte laminatem. Mogą mieć strukturę podobną do naturalnego drewna lub pozostawać gładkie. Tego rodzaju drzwi są mniej trwałe od drewnianych i nieco mniej estetyczne. Dla równowagi ich ceny są nieco niższe niż w przypadku drewna. Tego rodzaju konstrukcję możesz łatwo przygotować samodzielnie. Sprawdź, jak zrobić drzwi przesuwne z płyty meblowej?

Wady i zalety drzwi harmonijkowych

Drzwi harmonijkowe to wariant, który w wielu przypadkach stanowi mocną alternatywę dla klasycznych skrzydeł rozwiernych. Wśród zalet tego rozwiązania warto wymienić: 

  • oszczędność wolnej przestrzeni w obrębie przejść;

  • unikanie kolizji z meblami i ciągami komunikacyjnymi;

  • przystępną cenę.

W porównaniu z klasycznymi skrzydłami rozwieranymi drzwi harmonijkowe mają też słabsze strony: 

  • mniejsza izolacja akustyczna i termiczna;

  • słaba wytrzymałość i gorsza trwałość;

  • brak możliwości pełnego wykorzystania szerokości otworu drzwiowego.

Gdzie sprawdzą się harmonijkowe drzwi?

Drzwi harmonijkowe weź pod uwagę przy urządzaniu pomieszczeń ciasnych, gdzie brakuje wolnej przestrzeni do montażu klasycznych drzwi. Sprawdzą się w małych mieszkaniach lub przebudowanych pokojach, podzielonych na mniejsze. Można zamontować je jako przesłonę garderoby przy sypialni lub drzwi harmonijkowe do szafy. 

Tego rodzaju konstrukcje przesuwne sprawdzają się również przy zamykaniu schowków, piwniczek i pomieszczeń gospodarczych. W łazienkach można spotkać przeszklone drzwi prysznicowe harmonijkowe, które służą do zamykania kabiny natryskowej. Drzwi harmonijkowe z zamkiem i wykonane z szerokich płyt stosuje się w dużych salach konferencyjnych lub lokalach gastronomicznych, do podzielenia ich na mniejsze. 

Jak zamontować drzwi harmonijkowe przesuwne?

Chcesz samodzielnie przygotować przesłonę i zastanawiasz się, jak zrobić drzwi przesuwne? Sposoby montażu, demontażu i naprawy znajdziesz w dołączonym do nich opisie producenta. W większości przypadków montaż drzwi harmonijkowych będzie przebiegał w kilku krokach. 

  1. Montaż drzwi harmonijkowych z ościeżnicą zacznij od pomiaru wnęki, a w razie potrzeby dotnij lamele na wymiar. 

  2. Przykręć prowadnicę w okolicach nadproża w górnej części wnęki. 

  3. Posmaruj powierzchnię prowadnicy preparatem poślizgowym.

  4. Wsuń listwę z rolkami do górnej prowadnicy, unikając przy tym uszkodzenia szyny. 

  5. Zamontuj prowadnice końcowe i początkowe, korzystając z systemowych klipsów lub zatrzasków. 

Chcesz zamontować drzwi harmonijkowe bez ościeżnicy? Potrzebujesz precyzyjnie wykonanych drzwi harmonijkowych dwuskrzydłowych? Skorzystaj z pomocy fachowców z serwisu Majsteria, którzy specjalizują się w montażu drzwi i okien. Przejrzyj oferty zarejestrowanych wykonawców lub samemu zamieść ogłoszenie i zaczekaj na odzew zainteresowanych firm. 

Podsumowując, drzwi harmonijkowe na wymiar pozwolą Ci zaoszczędzić wolną przestrzeń w mieszkaniu i ciekawie urządzić wnętrze. Dzięki różnorodnej estetyce i sporej trwałości nie musisz traktować ich jako opcji zastępczej. W wielu przypadkach mogą stać się pierwszym wyborem.

Zobacz też inne artykuły

Drzwi przesuwne – rodzaje, ceny, wady oraz zalety
Drzwi, okna
Drzwi przesuwne są szczególnie przydatne w tych pomieszczeniach, gdzie oszczędność przestrzeni jest kluczowa – nie wymagają miejsca na otwieranie skrzydła drzwiowego. Istnieje wiele typów drzwi przesuwnych, w tym drzwi naścienne, chowane w ścianie, szklane, drewniane i me...
Jak zrobić drzwi przesuwne – sposoby montażu, demontażu i naprawy
Drzwi, okna
Drzwi przesuwne to funkcjonalne rozwiązanie, które oszczędza miejsce i dodaje nowoczesnego wyglądu wnętrzom. Podpowiadamy, jak je samodzielnie zamontować, zdemontować i naprawić. Z jakich materiałów można zrobić takie konstrukcje i w jaki sposób zamontować je pod skos...