Zbita szyba w oknie – co robić? Wymiana szyby w oknie – koszty i porady

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania5 min

Zbita szyba w oknie to poważny problem, który wpływa na właściwości termiczne stolarki, a nawet bezpieczeństwo domowników. Co należy zrobić, jeśli dojdzie do pęknięcia lub rozbicia? Czy konieczna jest wymiana całego okna? Z jakim kosztem należy się liczyć? Podpowiadamy!

Zbita szyba w oknie – co robić? Wymiana szyby w oknie – koszty i porady

Budowa szyby

Do produkcji okien wykorzystywane są szyby zespolone. To pakiety zbudowane z co najmniej dwóch tafli szkła, pomiędzy którymi umieszcza się gaz szlachetny – krypton lub argon. Zadaniem gazu jest wzmocnienie właściwości izolacyjnych stolarki. Okna energooszczędne wyposażone są często w zespolenia dwukomorowe (składające się z trzech szyb), a nawet trzykomorowe (wyposażone w 4 szyby). Im bardziej złożone zespolenie szybowe zostanie zastosowane w oknie, tym lepsze parametry cieplne uzyska cała stolarka. Należy pamiętać jednak, że grube pakiety szybowe wpływają na ciężar okna oraz jego cenę. 

W ofercie producentów, poza standardowymi szybami można znaleźć również wiele wariantów szkła funkcyjnego, m.in.:

  • szyby absorpcyjne – pochłaniają część promieniowania słonecznego, które przedostaje się do pomieszczeń, chroniąc je przed przegrzaniem;

  • szyby refleksyjne – ich zadaniem jest odbijanie promieni słonecznych i wzmocnienie właściwości termicznych okna;

  • szyby dźwiękochłonne – tłumią dźwięki otoczenia i podnoszą właściwości akustyczne okien;

  • szyby hartowane – są szczególnie odporne na duże różnice temperatur;

  • szyby laminowane – cechują się zwiększoną wytrzymałością na uszkodzenia;

  • szyby ornamentowe – zapewniają intymność domownikom.

Możliwe przyczyny pęknięcia szyby

Szkło to kruchy i delikatny materiał, dlatego należy liczyć się z tym, że może ulegać zniszczeniu. Najczęstszą przyczyną pękania szyb są uszkodzenia mechaniczne. Do zbicia szyby w oknie dochodzi np. przez uderzenie twardym przedmiotem (np. kamieniem lub piłką). Bardzo często zdarza się, że szyby pękają podczas transportu, a nawet w trakcie montażu okien. Do uszkodzeń może dochodzić również samoistnie i bezkontaktowo. W wyniku dużej różnicy temperatur – na przykład podczas znacznej ekspozycji okna na promieniowanie słoneczne – w szybie zespolonej dochodzi do powstawania wewnętrznych naprężeń, które mogą przyczynić się do pęknięcia. Samoistne pękanie szyb może wynikać z naprężeń powstających podczas osiadania murów w nowych budynkach. Przyczyną może być również fabryczna wada szkła.

Kiedy można wymienić szybę, a kiedy należy wymienić całe okno?

Masz problem z rozbitą szybą w oknie? Mamy dobrą wiadomość. Najczęściej w takiej sytuacji nie ma konieczności wymiany okna. Odpowiednio dopasowany pakiet szybowy i profesjonalnie przeprowadzony proces szklenia w zupełności wystarczą. Jeśli jednak stolarka w Twoim domu ma już swoje lata, jej parametry techniczne i funkcjonalność codziennego użytkowania pozostawiają wiele do życzenia, warto rozważyć wymianę całego okna. Dzięki temu unikniesz podwójnych kosztów – stare okno w końcu i tak będzie wymagało wymiany. 

Planujesz zakup nowego okna? Sprawdź nasz okienny poradnik. Przeczytaj: Jakie okna wybrać? Przewodnik po rodzajach okien

Wymiana szyby w oknie – krok po kroku

Profesjonalna instalacja szyby w oknie to klucz do uzyskania w pełni sprawnej i efektywnej izolacyjnie stolarki. Bardzo ważne jest, aby powierzyć to zadanie doświadczonym fachowcom, którzy sprawnie  przeprowadzą cały proces wymiany. Jak zaplanować wymianę szyby w oknie? 

Krok 1

Sprawdź warunki gwarancyjne okien. Jeśli stolarka została zakupiona w ciągu kilku ostatnich lat i podejrzewasz, że pękniecie może wynikać z wady fabrycznej szyby, warto zgłosić tę sytuację sprzedawcy. W takim przypadku wymiana szyby powinna zostać zaplanowana i opłacona bezpośrednio przez salon, w którym dokonano zakupu.

Jeśli nie masz możliwości skorzystania z praw gwarancyjnych, zwróć się do sprawdzonych ekip remontowych, zajmujących się m.in. szkleniem. Znajdziesz ich w serwisie usługowym Majsteria, w kategorii: Drzwi, okna

Krok 2

Z pomocą fachowca dokonaj analizy przyczyny pęknięcia i dopasuj szkło do nowego pakietu szybowego. Jeśli zbicie szyby nastąpiło np. w wyniku uderzenia piłką i podejrzewasz, że taka sytuacja może się w przyszłości powtórzyć, warto rozważyć montaż pakietu szybowego ze szkłem laminowanym, które jest bardziej odporne na takie wypadki. Jeśli natomiast szkło w oknie pękło samoistnie, w wyniku dużej ekspozycji na słońce, zastanów się nad wyborem pakietu z szybą refleksyjną. 

Krok 3

Ostatni krok to zamówienie i wymiana szyby. Czas oczekiwania na gotowy produkt może zależeć m.in. od tego, na jakie szkło się zdecydujesz. Również w okresie letnim czas realizacji takich zamówień może być wydłużony. To sezon na wymianę okien i specjaliści mają wtedy bardzo napięte kalendarze. Mimo że wstawienie gotowej szyby nie trwa długo (około jednej godziny), może być ciężko znaleźć wolny termin.

Ile kosztuje wymiana szyby w oknie?

Koszt wymiany szyby w oknie zależy od wielu czynników. Na cenę wpływ ma m.in.:

  • wielkość konstrukcji,

  • ilość szyb w pakiecie szybowym,

  • rodzaj szyb, 

  • rodzaj gazu szlachetnego, którym wypełniona będzie przestrzeń międzyszybowa,

  • rodzaj ramki międzyszybowej – jeśli zależy Ci na wzmocnieniu właściwości izolacyjnych okna, wybierz ciepłą ramkę międzyszybową.

 

Warto wiedzieć:

Obecnie za m² pakietu szybowego trzeba zapłacić od 500 do 900 zł. Określ sprzedawcy swoje potrzeby, a on zaproponuje Ci najlepsze rozwiązania, dopasowane również do Twoich możliwości finansowych. 


Pamiętaj, że w przypadku starych okien, korzystniejsza może okazać się wymiana całej stolarki. Jeśli skłaniasz się ku temu rozwiązaniu, sprawdź jak przygotować się do takiej inwestycji: Wymiana okien krok po kroku – co warto wiedzieć?

Zobacz też inne artykuły

Drzwi przesuwne – rodzaje, ceny, wady oraz zalety
Drzwi, okna
Drzwi przesuwne są szczególnie przydatne w tych pomieszczeniach, gdzie oszczędność przestrzeni jest kluczowa – nie wymagają miejsca na otwieranie skrzydła drzwiowego. Istnieje wiele typów drzwi przesuwnych, w tym drzwi naścienne, chowane w ścianie, szklane, drewniane i me...
Jak zrobić drzwi przesuwne – sposoby montażu, demontażu i naprawy
Drzwi, okna
Drzwi przesuwne to funkcjonalne rozwiązanie, które oszczędza miejsce i dodaje nowoczesnego wyglądu wnętrzom. Podpowiadamy, jak je samodzielnie zamontować, zdemontować i naprawić. Z jakich materiałów można zrobić takie konstrukcje i w jaki sposób zamontować je pod skos...