Czym się różni generator od agregatu prądotwórczego?
Urządzenia do produkcji energii mają różne formy i sposoby działania. W wersji stacjonarnej służą jako zasilanie awaryjne lub część instalacji energetycznej. W formie przenośnej wykorzystywane są w pracach budowlanych, leśnych i ogrodniczych. Czytając o agregatach prądotwórczych, można spotkać się z różnymi pojęciami i określeniami. Używane są wymiennie, co utrudnia kwalifikację poszczególnych maszyn. W związku z tym nasz przewodnik po generatorach prądu i ich mechanice działania zaczniemy od wyjaśnienia terminów.
W języku potocznym, ale także wśród fachowców, urządzenia do wytwarzania prądu funkcjonują pod dwoma nazwami: agregat i generator. Czym się różnią?
-
Agregat prądotwórczy – to grupa różnych urządzeń przeznaczonych do wytwarzania prądu. Mogą pozyskiwać ją z różnych źródeł: nie tylko z paliw, ale także z wiatru czy promieni słonecznych.
-
Generator prądu – jest jednym z rodzajów agregatów. Przekształca energię mechaniczną w elektryczną, wykorzystując do tego silniki spalinowe.
Pomimo pewnych delikatnych różnic, pojęcie agregat prądotwórczy i generator prądu stosowane są wymiennie. Nie należy uznawać tego za błąd, ale w kontaktach ze specjalistami zawsze warto doprecyzować, o jakim sprzęcie jest mowa.