Agregat prądotwórczy – jak działa?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania6 min

Agregat prądotwórczy to urządzenie wytwarzające prąd elektryczny. Okazuje się niezastąpiony w przypadku awarii sieci energetycznej, a także w miejscach, gdzie podłączenie się do gniazdka jest utrudnione. Na czym polega mechanika działania tych urządzeń? Dlaczego agregaty prądotwórcze okazują się niezastąpione na placu budowy i w domu? Wyjaśniamy!

Agregat prądotwórczy – jak działa?

Czym się różni generator od agregatu prądotwórczego?

Urządzenia do produkcji energii mają różne formy i sposoby działania. W wersji stacjonarnej służą jako zasilanie awaryjne lub część instalacji energetycznej. W formie przenośnej wykorzystywane są w pracach budowlanych, leśnych i ogrodniczych. Czytając o agregatach prądotwórczych, można spotkać się z różnymi pojęciami i określeniami. Używane są wymiennie, co utrudnia kwalifikację poszczególnych maszyn. W związku z tym nasz przewodnik po generatorach prądu i ich mechanice działania zaczniemy od wyjaśnienia terminów. 

W języku potocznym, ale także wśród fachowców, urządzenia do wytwarzania prądu funkcjonują pod dwoma nazwami: agregat i generator. Czym się różnią?

  • Agregat prądotwórczy – to grupa różnych urządzeń przeznaczonych do wytwarzania prądu. Mogą pozyskiwać ją z różnych źródeł: nie tylko z paliw, ale także z wiatru czy promieni słonecznych.

  • Generator prądu – jest jednym z rodzajów agregatów. Przekształca energię mechaniczną w elektryczną, wykorzystując do tego silniki spalinowe. 

Pomimo pewnych delikatnych różnic, pojęcie agregat prądotwórczy i generator prądu stosowane są wymiennie. Nie należy uznawać tego za błąd, ale w kontaktach ze specjalistami zawsze warto doprecyzować, o jakim sprzęcie jest mowa.

Na czym polega działanie agregatu prądotwórczego?

Agregat prądotwórczy jest urządzeniem, które zamienia energię mechaniczną na elektryczną. W większości takich maszyn znajdują się następujące części składowe: 

  • silnik spalinowy,

  • prądnica synchroniczna,

  • rozdzielnica elektryczna, 

  • urządzenia pomiarowe i kontrolne,

  • obudowa. 

Silnik spalinowy wytwarza energię mechaniczną, którą przenosi na wirnik prądnicy. Ten element z kolei wykonuje ruch obrotowy w obrębie zwojów prądnicy, generując energię elektromotoryczną. Ta następnie trafia do rozdzielnicy i do gniazd znajdujących się w obudowie urządzenia. 

Nieco bardziej skomplikowaną konstrukcję ma agregat prądotwórczy inwertorowy. To urządzenie jest dodatkowo wyposażone w falownik, który wytwarza stabilny prąd zmienny. Dzięki temu podłączone do niego urządzenia nie są podatne na skoki napięcia. Agregat inwertorowy zalecany jest do domów lub biur, ponieważ okazuje się doskonały przy zasilaniu delikatnych sprzętów elektronicznych. 

 

Warto wiedzieć: 

Mechanikę działania agregatu często porównuje się do alternatora samochodowego, z tą różnicą, że źródłem zasilania nie jest pasek klinowy, a wał silnika spalinowego. 

Agregat prądotwórczy – na jakie paliwo?

Jaki agregat prądotwórczy wybrać do domu lub na budowę? Jednym z najważniejszych kryteriów, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie urządzenia, jest rodzaj paliwa do zasilania silnika. Większość oferty producentów stanowią trzy warianty: 

  • benzyna – najpopularniejszy typ silnika, montowany w agregatach przenośnych stosowanych w domach i w terenie. Jest najlepszy do prac, które wymagają częstego uruchamiania i wyłączania. Ma nieco większe średnie spalanie niż silniki diesla;

  • diesel – najtańszy w zakupie i wyróżniający się ekonomiczną pracą, choć znacznie droższy w serwisowaniu. Agregat prądotwórczy diesel jest polecany do prac budowlanych, gdzie wymaga się od niego ciągłej wielogodzinnej pracy;

  • LPG – agregat prądotwórczy na gaz to wariant potencjalnie najtańszy w użytkowaniu. Spala sporo paliwa, jednak jest ono relatywnie tanie. Problem może stanowić konieczność wprowadzania częstych przerw serwisowych na uzupełnienie paliwa. 

Nie wiesz, jaki prądotwórczy agregat wybrać do zasilania awaryjnego? Chcesz stworzyć instalację w domu, ale nie potrafisz sam się do tego zabrać? Skorzystaj z pomocy fachowców, którzy ogłaszają się w serwisie Majsteria w dziale Elektryka, hydraulika. Możesz wybrać jedną z ofert lub samemu zamieścić ogłoszenie, w którym opiszesz swoje zapotrzebowanie. Wkrótce na podany przez Ciebie adres mailowy otrzymasz konkretne oferty potencjalnych wykonawców.

Jaka moc agregatów prądotwórczych?

Moc agregatu jest kolejnym kryterium, które musisz wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności przy wyborze sprzętu. Pod tym pojęciem kryje się zdolność do wytworzenia określonej ilości energii. Moc dobiera się do poboru energetycznego urządzeń, które mają być zasilane z generatora. Na budowie lub w pracach leśnych, gdzie podłącza się pojedyncze maszyny, wystarczy moc do 2 kW. W domach do zasilania awaryjnego wykorzystuje się agregat prądotwórczy od 2 do 5 kW. W przemyśle powszechnie funkcjonują agregaty prądotwórcze 10 kW i większe, które stanowią część instalacji energetycznej. 

Przy okazji doboru mocy warto wspomnieć o rodzaju prądu, jaki wytwarza urządzenie. Najpowszechniejsze są generatory jednofazowe, czyli wytwarzające prąd potrzebny do zasilania urządzeń elektronicznych i prostych elektronarzędzi. Do maszyn o większej mocy konieczny będzie agregat prądotwórczy 3-fazowy, który wytwarza prąd 400 V. Wiele profesjonalnych generatorów zostaje wyposażonych w gniazda jedno i trójfazowe, co zwiększa możliwości ich zastosowania.

Jak długo może pracować agregat prądotwórczy?

Czas pracy agregatu prądotwórczego zależy od średniego spalania silnika i wielkości zbiornika na paliwo. Największym problemem są zbiorniki w generatorach przenośnych. Duży budowlany agregat prądotwórczy 5 kW może spalać od 2 do 5 litrów paliwa na godzinę. Przy zbiorniku na paliwo o pojemności 20 litrów może pracować nawet przez 8-10 godzin bez żadnej przerwy. Większość dostępnych w sprzedaży agregatów przenośnych jest wyposażonych w zbiorniki pozwalające na pracę minimum przez 2 godziny bez przerwy. 

W generatorach stacjonarnych, które często stosowane są jako awaryjne, czas pracy można wydłużyć poprzez zastosowanie dodatkowego zbiornika na paliwo. Ustawia się go w sąsiedztwie agregatu i łączy z silnikiem, co dodatkowo umożliwia uzupełnianie paliwa w czasie pracy maszyny.

 

Sprawdź też, ile kosztuje agregat prądotwórczy?

 

Podsumowując, agregat prądotwórczy lub generator to urządzenie przeznaczone do wytwarzania prądu elektrycznego. Ma określony system działania, wykorzystujący silnik spalinowy do wytwarzania energii elektrycznej. Urządzenia mają zróżnicowane zastosowanie i konstrukcję, dlatego przy wyborze należy dokładnie określić ich przyszłe przeznaczenie. 

Zobacz też inne artykuły

Przewodnik po generatorach prądu – działanie, zastosowanie i koszty
Elektryka, hydraulika
Zastanawiasz się, jak możesz zabezpieczyć swój dom lub firmę przed nieoczekiwanymi awariami zasilania? W takich przypadkach najlepiej sprawdzi się generator prądu – niezawodne źródło energii w krytycznych momentach. W naszym kompleksowym poradniku przybliżamy działanie ...
Ile kosztuje agregat prądotwórczy?
Elektryka, hydraulika
Generator prądu jest urządzeniem o szerokim zastosowaniu, wykorzystywanym w firmach i gospodarstwach domowych. Wiele osób planujących jego zakup zastanawia się, ile kosztuje agregat prądotwórczy. Ostateczna cena zależy od parametrów i specyfiki pracy. Dowiedz się, z jakim...