Elewacja domu – co to jest?
Elewacja domu to zewnętrzna część budynku. Bezpośrednio wpływa na wygląd nieruchomości, ale jej znaczenie nie ogranicza się tylko do sfery wizualnej. Elewacja chroni ściany przed czynnikami atmosferycznymi i uszkodzeniami mechanicznymi. Stąd istotne jest m.in. zastosowanie właściwych materiałów wykończeniowych.
Znaczenie elewacji znacząco wzrosło w ostatnich latach. Wcześniej inwestorzy nie przywiązywali do niej tak dużej roli. Obecnie to idealna przestrzeń do nadania nieruchomości ekskluzywności, intrygującego wyglądu. W ten sposób standardowe (często szarawe) tynki ustępują miejsca zdecydowanie bardziej kreatywnym formom wykończenia. Jednocześnie nowoczesne elewacje świetnie łączą wygląd, bezpieczeństwo, odpowiednią jakość materiałów oraz intrygujące wzornictwo.
Jak tworzy się elewację domu? Pierwszym krokiem jest ocena stanu ścian zewnętrznych, sprawdzenie stanu murów – np. tego czy nie są wilgotne, nie mają luźnych elementów lub uszkodzeń. Później ściany należy dokładnie oczyścić i w razie potrzeby zagruntować. Dopiero po tym etapie przychodzi czas na dobór materiału izolacyjnego. Warto zwrócić uwagę na to, że odpowiednie izolowanie ścian zewnętrznych przekłada się na energetyczną efektywność całego budynku. Analizując, czy zdecydować się na styropian, czy wełnę mineralną, dobrze ocenić ich właściwości termiczne oraz akustyczne.
Przeczytaj również: Ile kosztuje ocieplanie pianką – porady i aktualne cenniki
Samą izolację mocuje się za pomocą specjalnych klejów oraz łączników mechanicznych, tak aby zapewnić szczelność i stabilność całego systemu. Na tak położonej warstwie układana jest siatka zbrojąca pokrywana warstwą kleju. W ten sposób dochodzi do zwiększenia wytrzymałości na pęknięcia i uszkodzenia mechaniczne. Ostatnim etapem jest nałożenie tynku elewacyjnego, który może być aplikowany ręcznie lub przy użyciu specjalistycznych agregatów tynkarskich.
Dlaczego izolacja jest tak ważna? Oprócz samej kwestii estetycznej, ma ona duże znaczenie w kontekście izolacyjności termicznej, bo stanowi barierę dla strat ciepła. To szczególnie istotne dla właścicieli nieruchomości, jeśli chcą oni zredukować koszty ogrzewania.
Wśród innych zadań, których realizację uzależnia się od tego, co jest na elewacji, możemy wymienić:
-
ochronę bazowego materiału przed czynnikami atmosferycznymi – deszczem, śniegiem czy mrozem, ale też promieniowaniem słonecznym;
-
dźwiękoszczelność przy założeniu, że elewacja ma właściwości izolatora akustycznego;
-
zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi – np. prozaiczną zabawą dzieci grających w piłkę.