Garaż bez pozwolenia – na co zwrócić uwagę przystępując do budowy?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania6 min

Garaż do 35 m² nie wymaga pozwolenia na budowę. Inwestor decyduje o materiałach, z jakich go zbuduje. Ma również możliwość połączenia go z pomieszczeniem gospodarczym bądź budowy garażu z wiatą na zgłoszenie. Warto jednak wiedzieć, że prawo budowlane reguluje nie tylko kwestię wymiarów takiego budynku, ale też jego lokalizację na działce. Jak wyglądają procedury i jaki garaż bez pozwolenia można postawić obok domu? Podpowiadamy.

Garaż bez pozwolenia – na co zwrócić uwagę przystępując do budowy?

Garaż na zgłoszenie – czym jest?

Ile maksymalnie metrów może mieć garaż na zgłoszenie? Tę kwestię regulują przepisy prawne, zgodnie z którymi garaż wolnostojący bez pozwolenia nie może mieć więcej niż 35 m². Zanim jednak zaczniesz budowę, musisz wiedzieć też, że tego typu budynek:

  • nie może służyć do prowadzenia działalności gospodarczej;

  • jest samodzielnym obiektem (nie stoi przy ścianie domu);

  • musi spełniać określone parametry techniczne;

  • wymaga zachowania odstępu od granicy działki;

  • nie może być piętrowy. 

Taka inwestycja to koszt od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Więcej o kosztach przeczytasz w tekście: Budowa garażu – aktualne przepisy, porady i koszty. 

 

Ważne

Prace budowlane można rozpocząć po 30 dniach od zgłoszenia we właściwym organie architektoniczno-budowlanym (jeśli do tego terminu nie otrzymasz informacji zwrotnej sprzeciwiającej się budowie). Na realizację zgłoszonych założeń masz 3 lata.

 

Jaki garaż bez pozwolenia można postawić na swojej działce – wymiary i parametry techniczne

Na każde 500 m² działki przypadają dwa obiekty do 35 m². To znaczy, że można na posesji postawić jednocześnie garaż z wiatą bez pozwolenia i budynek gospodarczy – również na zgłoszenie. 

Minimalne wymiary garażu bez pozwolenia:

Wysokość garażu 2,2 m
Wysokość bramy garażowej 2 m
Szerokość bramy garażowej 2,3 m

Garaż na zgłoszenie musi mieć doprowadzoną instalację elektryczną – oświetlenie. Niezbędne jest także zapewnienie prawidłowej cyrkulacji powietrza.

Budowa garażu bez pozwolenia 35 m²

Garaż możesz zbudować samodzielnie, np. z płyty warstwowej bądź z drewna. Jeśli nie wiesz od czego zacząć, zapoznaj się z poradnikiem: Jak zbudować garaż z płyty warstwowej krok po kroku. Zanim jednak przejdziesz do realizacji pomysłu, wyznacz odpowiednie miejsce na działce, gdzie stanie budynek. Ile metrów od granicy działki powinien znajdować się garaż na zgłoszenie?

Minimalna odległość od granicy działki Warunek
3 m Gdy w kierunku granicy działki skierowana jest ściana bez okien i drzwi.
4 m Gdy w kierunku granicy działki skierowana jest ściana z oknem, drzwiami.

 

Ważne:

Od powyższej reguły są wyjątki. Jeśli na danym obszarze nie ma planu zagospodarowania przestrzennego bądź dopuszcza on możliwość budowy garażu bez pozwolenia bliżej granicy, to jest taka opcja. Wówczas wymiary garażu na zgłoszenie to maksymalnie 6,5 m długości i 3 m wysokości.

Budowa garażu bez pozwolenia do 70 m²

Zadaszone pomieszczenie dla auta nie może zajmować powierzchni większej niż 35 m², jeśli nie występujesz o pozwolenie na budowę. Jednak powierzchnia użytkowa może być większa niż wspomniana wartość. Jak to zrobić? Rozwiązaniem jest garaż z poddaszem bez pozwolenia bądź z antresolą.

Wykaz materiałów, z których można wybudować garaż bez pozwolenia

Jaki garaż na zgłoszenie? Jeśli chodzi o materiały, to inwestor ma pełną swobodę przy ich wyborze. Jednym z czynników często wpływających na decyzję są koszty budowy. Najtańszą opcją są wiaty drewniane, a za nimi plasują się tradycyjne blaszaki. Droższy od nich jest drewniany garaż z pomieszczeniem gospodarczym. Możesz jednak obniżyć koszty budowy. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Jak tanio zrobić garaż drewniany? 

Wykaz materiałów do budowy garażu wraz z zaletami ich zastosowania: 

Rodzaje garaży ze względu na materiał Zalety
Garaże murowane solidne, wytrzymałe i odporne na czynniki atmosferyczne. Garaż murowany bez pozwolenia z łatwością dopasujesz do designu, w jakim utrzymany jest dom.
Garaże drewniane Garaż wykonany z drewna pięknie komponuje się z naturą. Drewno jest materiałem naturalnym, ekologicznym i (po odpowiednim zaimpregnowaniu) odpornym na warunki atmosferyczne. Drewniany garaż z wiatą bez pozwolenia może spełniać wiele funkcji.
Garaże z płyty warstwowej Sandwich (inna nazwa płyty warstwowej) cechuje dobra izolacja termiczna i akustyczna. Garaż z płyty warstwowej bez pozwolenia postawisz w krótkim czasie. Do wyboru są gotowe modele, ale możesz też zdecydować się na indywidualny projekt.
Garaże blaszane Taka konstrukcja jest najtańsza i szybka we wznoszeniu (znająca się na rzeczy ekipa postawi budynek w kilka godzin). Garaże blaszane bez pozwolenia dostępne są w różnych odsłonach, od klasycznej blachy na połysk po imitację drewna.

Specjalistów od stawiania wiat drewnianych czy fachowców od budowy i montażu garaży, znajdziesz w serwisie Majsteria w kategorii: Garaże, wiaty. Możesz dodać zlecenie i zaczekać na przesłanie oferty lub samodzielnie skontaktować się z wybranymi wykonawcami. 

Formalności, które trzeba spełnić w trakcie stawiania garażu bez pozwolenia

Bez względu na decyzję, czy na działce stanie drewniana wiata, czy zamknięty budynek, trzeba zgłosić ten fakt. Zazwyczaj kroki należy skierować do urzędu miasta bądź gminy. Zgłoszenie powinno zawierać:

  • wniosek – dostępny na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego;

  • rysunki – wskazujące pozycję planowanej konstrukcji na działce, jej wymiary, odległości od innych budynków oraz granic działki;

  • oświadczenie o prawie do dysponowania działką – do pobrania ze stron samorządowych.

Dokumenty złożysz na trzy sposoby: osobiście, online lub listownie. Do elektronicznej wysyłki dokumentów wystarczy Profil Zaufany. Wyślesz je przez portal  Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. 

 

Ważne:

Urząd nie wydaje decyzji administracyjnej. Jest to milcząca zgoda lub sprzeciw wobec budowy. Złożenie wniosku o garaż bez pozwolenia jest bezpłatne (poza opłatą za pełnomocnictwo – 17 zł). 


Podsumowując, zanim przystąpisz do budowy, sprawdź plan zagospodarowania przestrzennego. To ten dokument wskazuje możliwości i ograniczenia zabudowy w okolicy. 

Zobacz też inne artykuły

Budowa wiaty drewnianej – jak stworzyć taką konstrukcję krok po kroku?
Garaże, wiaty
Drewniane wiaty znajdujące się na przydomowych posesjach, są popularne m.in. dlatego, że pozwalają zabezpieczyć samochody przed gradem czy śniegiem. Poza tym wpływają na estetykę i zwiększają wartość całej nieruchomości. Z naszego poradnika dowiesz się, jak samodzielnie (lub z pomoc...
Jak tanio zrobić garaż drewniany – gdzie szukać oszczędności?
Garaże, wiaty
Posiadanie garażu niesie ze sobą wiele zalet, których nie trzeba przedstawiać. Jeżeli chcesz postawić taki budynek niewielkim kosztem, to z pewnością warto wziąć pod uwagę konstrukcję drewnianą. Poznaj wady i zalety tego rozwiązania oraz sprawdź, w jaki sposób zbudować g...