Ile kosztuje ocieplanie pianką – porady i aktualne cenniki

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania6 min

Koszty wykonania typowego ocieplenia dachu bywają szczególnym obciążeniem dla budżetu inwestora. Z jakim wydatkiem trzeba się liczyć zakładając użycie pianki poliuretanowej? Rozpiętość  cenowa będzie duża, bo wpływ na ostateczną kwotę mają nie tylko koszty materiału czy robocizna. Ważne będą czas pracy oraz lokalizacja nieruchomości. Wpływ na koszt termoizolacji pianką jest również ściśle uzależniony od konstrukcji dachu. Oto, co warto wiedzieć planując ocieplanie budynku pianką.

Ile kosztuje ocieplanie pianką – porady i aktualne cenniki

Pianka PUR – co to jest?

Skąd akurat wybór takiego, a nie innego materiału? Ważne jest zrozumienie, czym jest pianka poliuretanowa. Pod popularnym określeniem PUR kryje się materiał izolacyjny, który od lat wykorzystywany jest w budownictwie ze względu na bardzo dobre właściwości – skuteczność izolacyjną, trwałość, a także estetykę. 

Specyfika pianki PUR wynika z metody jej wytworzenia: powstaje w wyniku reakcji chemicznej pomiędzy poliolem a izocyjanianem – w ten sposób dochodzi do przygotowania struktury komórkowej, która łączy lekkość z trwałością. Kluczowa jest tu jednak inna cecha – ponadprzeciętna efektywność izolacyjna. W ten sposób np. elewacja domu może zyskać wyjątkowy poziom ochrony termicznej (więcej przeczytasz w artykule: Elewacje domów – co warto wiedzieć). Niewielkie komórki są szczelnie zamknięte, przez co PUR perfekcyjnie zatrzymuje ciepło. Stąd tak powszechne docenianie tego materiału w kontekście zwiększania efektywności energetycznej budynków.

Dodatkowo, w sytuacji gdy pianka PUR jest odporna na wilgoć, można liczyć na dodatkowe formy ochrony – pod kątem pleśni, wilgoci czy innego kontaktu z wodą. Stąd na ten materiał nie należy patrzeć wyłącznie przez pryzmat np. ocieplania poddasza. Pianka PUR może być stosowana w różnych częściach budynku – jako izolator ściany, po fundamenty. Sprzyja temu łatwość aplikacji poprzez natrysk – to ważne wobec np. pokrycia trudno dostępnych miejsc.

Ocieplanie pianką poliuretanową – właściwości

Jak działanie PUR wygląda bardziej szczegółowo? Pianka po aplikacji zmienia się w skuteczną barierę termiczną; jej szczelność sprawia, że dochodzi do zatrzymania ciepła wewnątrz budynku. Dodatkowo w naturalny sposób chroni przed zimnem, wiatrem i wilgocią. Oczywiście właściwości pianki PUR można wykorzystywać nieco bardziej celowo – do ochrony konkretnych pomieszczeń. 

 

Ważne: 

Pianki charakteryzują się szczególnie ważną zaletą wobec założeń termoizolacji – precyzyjnie i szczelnie wypełniają każdą przestrzeń (np. trudno dostępne szczeliny między krokwiami). Dzięki temu nie dochodzi do mostków termicznych, które są w stanie ograniczyć efekt ocieplenia. Dodatkową właściwością pian jest ich stałość. Materiał ten nie ma tendencji do tego, by się przesuwać, zmieniać swój stan czy tracić właściwości po latach.

Ocieplanie poddasza pianką PUR

Ocieplenie poddasza pianką PUR to doskonały sposób na zwiększenie komfortu cieplnego i akustycznego. Rozwiązanie to jest bardzo doceniane w domach jednorodzinnych. Po aplikacji, pianka tworzy szczelną barierę – dzięki niej zauważa się wyraźną redukcję niepożądanych przeciągów i nie dochodzi do utraty ciepła.

Ocieplanie dachu

Rozwiązanie to jest ważne z dwóch powodów: izolacyjnego, ale też budowlanego. Natrysk pianki poliuretanowej na dachu przekłada się nie tylko na izolację termiczną. Ma duże znaczenie dla ogólnego wzmocnienia dachu – stabilizacji jego konstrukcji, przy niewielkim obciążeniu powierzchni. Dzieje się tak ze względu na lekkość pianki.

Ocieplenie fundamentów

Cena ocieplania fundamentów pianką PUR może nie być niska, ale trzeba na nią spojrzeć jak na formę inwestycji. To rozwiązanie, które wpłynie na trwałość i stabilność budynku, ze względu na bardzo skuteczną ochronę fundamentów przed wilgocią i zimnem. Nie chodzi tu więc tylko o samą izolację cieplną, ale też prewencję przeciw uszkodzeniom wywołanym zamarzaniem.

Ocieplanie pianką – cenniki

Z jakimi wydatkami trzeba się liczyć ocieplając budynek pianką? Trudno to generalizować, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę czynniki szczegółowe, takie jak:

  • typ pianki,

  • rodzaj prac,

  • czas zlecenia,

  • miejsce – dostępność specjalistów.


Warto skorzystać z serwisu ogłoszeniowego Majsteria. W kategorii Elewacje, docieplenia można zarówno dodać swoje zlecenie i zaczekać na kontakt od wykonawcy, jak też samodzielnie sprawdzić propozycje fachowców.

Ile kosztuje m2 ocieplenia pianką?

Koszt izolacji poddasza jest ściśle powiązany z lokalizacją prac – za wykonanie takiej usługi np. pod Warszawą trzeba liczyć się ze znacznie wyższą kwotą, niż gdyby realizowane było ono  na Podkarpaciu. Nachodzi na to jeszcze czynnik specyfiki samej konstrukcji, bo im budynek jest bardziej specyficzny, tym wzrasta koszt robocizny. Naturalnym będzie to, że ocieplenie mniej dostępnych miejsc przełoży się na wyższą wycenę. 

Obecnie zakłada się, że cena ocieplenia pianą poliuretanową wynosi średnio od 70 zł do około 90-100 zł za m². Konkretną wycenę można uzyskać jedynie po precyzyjnym ustaleniu szczegółów prac – np. tego, czy chodzi o sam natrysk, czy też prace montażowe na poddaszu.

Ocieplanie pianką poliuretanową – wady

Choć technologia piankowa ma wiele korzyści, trzeba mieć świadomość potencjalnych wyzwań. Z pewnością będzie to spory koszt takiej usługi – dotyczy to zarówno materiału, jak i drożejących kosztów samej pracy (robocizny). Mimo tego można przyjąć, że zalety przewyższają wady. Ocieplanie pianką poliuretanową to dobra inwestycja na przyszłość, która może przynieść realne oszczędności.

Co jest lepsze styropian czy pianka?

Styropian do ocieplania czy pianka? To dość częste pytanie inwestorów, szukających rozwiązań alternatywnych. Nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi – analizowanie różnic i korzyści między styropianem a pianką PUR zależy od konkretnych potrzeb budynku. Całość można sprowadzić do jednego wniosku: pianka oferuje lepszą izolację, ale będzie droższa. Styropian jest tańszy i łatwiejszy w instalacji, ale nie okaże się tak skutecznym izolatorem. Wobec tego, że przez dach budynek może tracić nawet 30% ciepła, odpowiednia izolacja jest niezwykle ważna.

Zobacz też inne artykuły

Czym są panele elewacyjne – rodzaje, właściwości i ceny
Elewacja, docieplenia
Wykończenie elewacji budynku powinno stanowić element dekoracyjny i ochronny. Nic zatem dziwnego, że panele elewacyjne cieszą się coraz większym zainteresowaniem w budownictwie. Jakie mają cechy i właściwości? Czy warto w nie zainwestować i jaki jest koszt tego materiału wykończeniowego...
Najmodniejsze kolory elewacji
Elewacja, docieplenia
Kolorystyka elewacji to jeden z tych czynników, który w szczególny sposób decyduje o atrakcyjności nieruchomości. Szarawa, nijaka, z wyraźnymi zabrudzeniami  zawsze zniechęci. Efektowna i czysta – co nie znaczy, że koniecznie biała – będzie przyci...