Pianka PUR – co to jest?
Skąd akurat wybór takiego, a nie innego materiału? Ważne jest zrozumienie, czym jest pianka poliuretanowa. Pod popularnym określeniem PUR kryje się materiał izolacyjny, który od lat wykorzystywany jest w budownictwie ze względu na bardzo dobre właściwości – skuteczność izolacyjną, trwałość, a także estetykę.
Specyfika pianki PUR wynika z metody jej wytworzenia: powstaje w wyniku reakcji chemicznej pomiędzy poliolem a izocyjanianem – w ten sposób dochodzi do przygotowania struktury komórkowej, która łączy lekkość z trwałością. Kluczowa jest tu jednak inna cecha – ponadprzeciętna efektywność izolacyjna. W ten sposób np. elewacja domu może zyskać wyjątkowy poziom ochrony termicznej (więcej przeczytasz w artykule: Elewacje domów – co warto wiedzieć). Niewielkie komórki są szczelnie zamknięte, przez co PUR perfekcyjnie zatrzymuje ciepło. Stąd tak powszechne docenianie tego materiału w kontekście zwiększania efektywności energetycznej budynków.
Dodatkowo, w sytuacji gdy pianka PUR jest odporna na wilgoć, można liczyć na dodatkowe formy ochrony – pod kątem pleśni, wilgoci czy innego kontaktu z wodą. Stąd na ten materiał nie należy patrzeć wyłącznie przez pryzmat np. ocieplania poddasza. Pianka PUR może być stosowana w różnych częściach budynku – jako izolator ściany, po fundamenty. Sprzyja temu łatwość aplikacji poprzez natrysk – to ważne wobec np. pokrycia trudno dostępnych miejsc.