Jak sprawdzić szczelność okien i jak je uszczelnić?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania6 min

W Twoim domu mimo intensywnego ogrzewania pomieszczeń cały czas czuć chłód? Podejrzewasz, że Twoje okna nie są już tak szczelne jak kiedyś? Sprawdź, co może być przyczyną takiej sytuacji i jak przeprowadzić uszczelnianie okien, aby zwiększyć właściwości izolacyjne stolarki.

Jak sprawdzić szczelność okien i jak je uszczelnić?

Po czym poznać, że okna są nieszczelne?

Istnieje kilka alarmujących sygnałów, które mogą świadczyć o słabej szczelności stolarki. Sprawdź, czy któryś z tych problemów dotyczy Twoich okien.

  • Podmuchy powietrza – przeprowadź domowy test szczelności. Jeśli mimo zamkniętego okna czujesz ruchy powietrza w jego okolicy, to znak, że może być ono nieszczelne. W takiej sytuacji warto wykonać prosty test z użyciem kartki papieru. Otwórz okno i włóż ją między ramę a skrzydło okienne, a następnie zamknij okno. Jeśli po pociągnięciu końca kartki bez problemu ją wyciągniesz, to sygnał, że okno wymaga konserwacji lub wymiany.

  • Wzrost natężenia hałasu w domu – szczelność okien jest bezpośrednio związana z właściwościami akustycznymi stolarki. Jeśli do Twojego domu przedostaje się więcej hałasu niż dotychczas, oznacza to, że okno nie zapewnia już odpowiedniej izolacji.

  • Para wodna między szybami – parowanie zewnętrznych szyb w oknie to naturalny proces fizyczny, który wynika z dużej różnicy temperatur pomiędzy pomieszczeniem a otoczeniem zewnętrznym. Zjawisko powstaje najczęściej zimą, kiedy temperatura za oknem jest znacznie niższa. Para wodna nie powinna jednak pojawiać się pomiędzy szybami. Jeśli wilgoć przedostaje się do wnętrza pakietu szybowego, oznacza to, że uległ on rozszczelnieniu i konieczna będzie wymiana okna. 

Stoisz przed zakupem nowych okien do domu? Sprawdź nasz okienny poradnik: Jakie okna wybrać? Przewodnik po rodzajach okien

Możliwe przyczyny nieszczelności okien

Jeśli zauważyłeś, że w domu masz nieszczelne okna, czas na rozpoznanie przyczyny tej sytuacji. W wielu przypadkach zwykła konserwacja może przynieść zadowalające efekty. Jednak może zdarzyć się też tak, że konieczna będzie wymiana stolarki, gdyż samo uszczelnianie okien niewiele już pomoże. Jakie są najczęstsze przyczyny nieszczelności?

  • Zużyte uszczelki – chociaż gumowe uszczelki montowane w oknach są bardzo wytrzymałe, w wyniku intensywnego i długoletniego użytkowania oraz braku odpowiedniej konserwacji mogą ulegać zniszczeniu. Jeśli uszczelki w oknie są twarde i rozpadają się w rękach, konieczna jest ich natychmiastowa wymiana.

  • Brak regulacji okna – okno nieustannie narażone jest na działanie czynników atmosferycznych, co – poza codziennym użytkowaniem – prowadzi do rozregulowywania jego mechanizmów. W następstwie tego, między skrzydłem okiennym a ramą mogą powstawać szpary. To one m.in. odpowiadają za nieszczelności.

  • Naturalne zużycie okien – okna wraz z upływem czasu ulegają zniszczeniu. Zakłada się, że żywotność okien PVC wynosi średnio 20 lat. Czas ten jednak w dużej mierze zależy od wyjściowej jakości produktów. Trwałe odkształcenia ram i skrzydeł powstające w toku ich użytkowania mogą prowadzić do nieszczelności i jedynym sposobem na naprawę tej sytuacji jest wymiana okien.

Jak uszczelnić okna plastikowe?

Najprostszym sposobem na poprawienie właściwości izolacyjnych okien jest wykonanie ich podstawowej konserwacji. Jeśli nie masz doświadczenia w tego typu pracach, a zależy Ci na jak najlepszym efekcie, konserwację okien możesz powierzyć fachowcom ze swojego regionu. Łatwo ich znajdziesz m.in. w serwisie Majsteria, w kategorii Drzwi, okna. Dodaj zlecenie i zaczekaj na konkretne oferty od wykonawców albo samodzielnie nawiąż kontakt z wybranymi specjalistami. Porównaj ceny i zdecyduj się na zlecenie usługi.

Jeżeli chcesz samodzielnie spróbować uszczelnić okno, postępuj według poniższych wskazówek.

Uszczelnianie okien, krok 1 – oczyszczenie

To bardzo ważny element prac konserwacyjnych. Zabrudzenia gromadzące się w szczelinach oraz na ruchomym częściach okuć mogą powodować problemy z otwieraniem i szczelnym zamykaniem stolarki. Mogą też być przyczyną przedwczesnego zużycia okuć. Do mycia użyj ciepłej wody, miękkiej szmatki i delikatnych detergentów.

Uszczelnianie okien, krok 2 – regulacja okuć

Regulację okien można wykonywać w trzech płaszczyznach: 

  • w pionie – podnosząc lub opuszczając skrzydło na odpowiednią wysokość;

  • w poziomie – przesuwając skrzydło okienne do lewej lub prawej strony;

  • poprzez regulację siły docisku skrzydła do ramy okiennej.


Sprawdź w jaki sposób prawidłowo wykonać regulację okien: Jak wyregulować okna krok po kroku

Uszczelnianie okien, krok 3 – smarowanie okuć

Wyregulowane okucia należy odpowiednio zabezpieczyć. Nanieś niewielką ilość smaru (może być to uniwersalna wazelina techniczna) na zawiasy oraz rolki ryglujące. Dzięki temu zabezpieczysz okucia przed osadzaniem się zanieczyszczeń i sprawisz, że będą działać płynniej.

Uszczelnianie okien, krok 4 – przegląd i konserwacja uszczelek

Na koniec przyszedł czas na uszczelki, które są niezwykle ważne w kontekście utrzymania szczelności okna. Jeśli pozostają one w dobrej kondycji, tzn są sprężyste i elastyczne – wystarczy je natłuścić. Możesz wykorzystać do tego tę samą wazelinę techniczną, co w poprzednim kroku. Nanieś niewielką ilość smaru na miękką ściereczkę i przetrzyj dokładnie wszystkie uszczelki. Pozostaw je do wyschnięcia przy otwartym oknie przez około 15 minut. 

 

Warto wiedzieć:

Dodatkowym sposobem na poprawienie szczelności okien jest montaż rolet. Osłony takie stanowią dodatkową barierę ochronną i pomagają w utrzymaniu optymalnej temperatury wewnątrz pomieszczenia, chroniąc je przed wychładzaniem w okresie zimowym. 

Uszczelnianie okien na zimę – regulacja docisku okna

Szybkim i prostym sposobem na wzmocnienie szczelności okna przed nadchodzącymi mrozami jest ustawienie okuć w tzw. tryb zimowy. Polega to na przekręceniu rolek ryglujących w taki sposób, aby umożliwić mocniejszy docisk skrzydła do ramy okiennej. W tym celu otwórz okno i na pionowej części skrzydła odnajdź rolkę ryglującą  – zazwyczaj ma ona kształt małego grzybka. Na wierzchniej części tego elementu znajduje się widoczna kropka i kreska. Aby ustawić okno w tryb zimowy należy przekręcić rolkę tak, aby kreska ustawiona była poziomo, a kropka została zwrócona w stronę uszczelki zamocowanej na skrzydle. Odwróć tę czynność, jeśli chcesz po sezonie zimowym ustawić okno w tryb letni.

Szczelne okna to realne oszczędności w budżecie domowym. Pamiętaj, aby przygotowywać stolarkę na kolejne sezony, wykonywać regularne przeglądy i przeprowadzać niezbędną konserwację. Wtedy masz pewność, że okna będą zapewniały optymalną izolację i służyły długo.

Zobacz też inne artykuły

Drzwi przesuwne – rodzaje, ceny, wady oraz zalety
Drzwi, okna
Drzwi przesuwne są szczególnie przydatne w tych pomieszczeniach, gdzie oszczędność przestrzeni jest kluczowa – nie wymagają miejsca na otwieranie skrzydła drzwiowego. Istnieje wiele typów drzwi przesuwnych, w tym drzwi naścienne, chowane w ścianie, szklane, drewniane i me...
Jak zrobić drzwi przesuwne – sposoby montażu, demontażu i naprawy
Drzwi, okna
Drzwi przesuwne to funkcjonalne rozwiązanie, które oszczędza miejsce i dodaje nowoczesnego wyglądu wnętrzom. Podpowiadamy, jak je samodzielnie zamontować, zdemontować i naprawić. Z jakich materiałów można zrobić takie konstrukcje i w jaki sposób zamontować je pod skos...