Czyszczenie klimatyzacji domowej – o czym należy pamiętać?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania5 min

Klimatyzacja domowa odpowiada za utrzymanie właściwej temperatury i jakości powietrza. W czasie użytkowania brudzi się kurzem i pyłem pobranym z zewnątrz, a także może dochodzić w niej do rozwoju grzybów i pleśni. Regularne czyszczenie i konserwacja klimatyzacji w domu pozwoli utrzymać sprawność układu na wysokim poziomie. Jak to zrobić?

Czyszczenie klimatyzacji  domowej – o czym należy pamiętać?

Budowa klimatyzatora – które części można wymontować do czyszczenia?

Jesteś na etapie budowy lub gruntownego remontu? Interesuje Cię klimatyzacja do domu: działanie, rodzaje, koszty, czyli wszystko, co warto o niej wiedzieć? Etap planowania inwestycji to świetna okazja do tego, żeby zwrócić uwagę także na możliwość czyszczenia klimatyzacji domowej. Jest to o tyle istotne, że prace serwisowe musisz przeprowadzać regularnie, a od stanu układu będzie zależeć jakość powietrza. 

Klimatyzatory to urządzenia zawierające zamknięty system chłodniczy, wyposażony w sprężarkę, skraplacz, parownik, zawory i wentylatory. Na etapie konserwacji klimatyzacji zwróć uwagę na obudowę części odpowiedzialnej za pochłanianie powietrza, która znajduje się w jednostce wewnętrznej. To jeden z nielicznych elementów urządzenia, który możesz samodzielnie zdemontować do czyszczenia. Po otwarciu kratki dostaniesz się do filtrów, które także można wyjąć. 

 

Warto wiedzieć:

Mechanizm klimatyzatorów domowych to skomplikowana konstrukcja wykorzystująca działanie kilku modułów. Znajduje się wśród nich także zamknięty układ wypełniony płynem chłodniczym. Nie mając odpowiednich uprawnień i sprzętu, nie należy samodzielnie rozmontowywać innych elementów układu, gdyż mogłoby to doprowadzić do rozszczelnienia sieci. 

Czyszczenie klimatyzacji w domu – krok po kroku

Do podstawowych prac polegających na czyszczeniu klimatyzacji w domu zalicza się pielęgnację filtrów powietrza. Do realizacji tych zadań nie trzeba zatrudniać specjalistów. Możesz to zrobić samodzielnie. Będziesz potrzebować jednak nieco wolnego czasu i kilku akcesoriów, takich jak: 

  • miska z wodą,

  • miękka szmatka,

  • płyn do mycia naczyń,

  • środek bakteriobójczy,

  • ręczne narzędzia (wkrętaki, kombinerki).

Jak czyścić klimatyzację w domu? Choć istnieją różnice pomiędzy konstrukcjami klimatyzatorów i typami filtrów, wszystkie prace powinny przebiegać według następującego schematu:

  1. Wyłącz urządzenie z zasilania. 

  2. Zdejmij obudowę, za którą schowane są filtry. Do tego możesz potrzebować ręcznych wkrętaków, jednak w wielu modelach projektuje się zamknięcia na zatrzaski. 

  3. Wyjmij wszystkie filtry na zewnątrz. Filtry jednorazowe zapakuj do szczelnego worka i przygotuj do wyrzucenia. 

  4. Filtry wielorazowe umyj delikatnie za pomocą szmatki namoczonej w wodzie z detergentem. 

  5. Wyczyścić kurz z dostępnych miejsc w obrębie kanałów dolotowych. 

  6. Wymontuj tacę ze skroplinami i wypłucz ją w wodzie z preparatem antybakteryjnym. 

  7. Osuszoną tackę zamontuj z powrotem. 

  8. Spłukane z płynu i wysuszone filtry zamontuj na swoim miejscu. 

  9. Zamontuj obudowę i uruchom klimatyzator w celu kontroli działania.

Jak odgrzybić klimatyzację w domu?

Drugim etapem prac serwisowych jest odgrzybianie klimatyzacji w domu. Prawidłowo przeprowadzona operacja pozwoli usunąć pleśń i grzyby gromadzące się w zakamarkach układów. Podstawowe prace możesz wykonać samodzielnie. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni preparat w aerozolu.

Środek wpuszcza się do kanałów wewnątrz klimatyzatora. Do aplikacji niektórych należy włączyć urządzenie, a przy innych zdejmuje się obudowę i filtry, dlatego przed użyciem środka zapoznaj się z opisem na opakowaniu. Po zakończeniu pracy koniecznie przewietrz całe mieszkanie, żeby uwolnić powietrze od substancji chemicznych. 

Innym sposobem na oczyszczenie klimatyzacji domowej z mikroorganizmów jest zastosowanie ultradźwięków. Ta metoda jest znacznie skuteczniejsza, jednak wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Najlepiej będzie skontaktować się z profesjonalnymi firmami zajmującymi się czyszczeniem klimatyzacji. Namiary na takich fachowców znajdziesz np. w serwisie Majsteria, w kategorii Ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja.

Jak często należy czyścić klimatyzację domową?

Czyszczenie klimatyzacji zaleca się wykonać dwa razy do roku. Dotyczy to usuwania kurzu wraz z wymianą filtrów, a także odgrzybiania układu. Każda klimatyzacja, niezależnie od lokalizacji, najbardziej intensywnie działa w sezonie letnim. W związku z tym czyszczenie warto przeprowadzić wiosną, przed rozpoczęciem sezonu i jesienią, po jego zakończeniu. 

Niektórzy specjaliści polecają dodatkowe odgrzybianie w trakcie sezonu, szczególnie przy mocno eksploatowanych układach. Możesz to robić co dwa miesiące lub za każdym razem, kiedy poczujesz przykry zapach w powietrzu.

Ile kosztuje konserwacja klimatyzacji?

Serwis klimatyzacji domowej to nie tylko usuwanie kurzu, ale też kontrola sprawności urządzenia. W tym przypadku potrzebni są specjaliści, którzy skontrolują stan połączeń i układów, a także poziom napełnienia czynnikiem chłodniczym. W czasie prac serwisanci dokonują przeglądu instalacji elektrycznej i oceniają poprawność działania wszystkich mechanizmów. Taki kompleksowy serwis wystarczy przeprowadzić raz w roku. 

Koszt wizyty fachowca od klimatyzacji domowej zależy od wielu czynników. Spory wpływ na cenę ma rodzaj klimatyzacji oraz zakres prac serwisowych. Znaczenie będzie miał też rodzaj zastosowanych środków czyszczących. Z reguły jednak cena profesjonalnego przeglądu i czyszczenia klimatyzacji domowej zamyka się w granicach od 200 do 500 złotych. 

Podsumowując, nie ma przeciwwskazań, żeby samodzielnie przeprowadzić podstawowe prace związane z czyszczeniem klimatyzacji w domu. Odkurzenie filtrów czy odgrzybienie z wykorzystaniem odpowiednich preparatów pozwoli Ci cieszyć się sprawnym układem i czystym powietrzem.

Zobacz też inne artykuły

Najlepsza klimatyzacja do domu – rodzaje klimatyzatorów, przegląd dostępnych rozwiązań
Ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja
Nowoczesne klimatyzatory nie tylko chłodzą, ale również ogrzewają, filtrują powietrze oraz usuwają nadmiar wilgoci. Urządzenia różnią się od siebie typem, a co za tym idzie także sposobem montażu, mocą chłodniczą, systemami filtracji, efektywnością energetyczną i doda...
Ogrzewanie klimatyzatorem – czyli do czego jeszcze można wykorzystać klimatyzację w domu?
Ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja
Klimatyzacja kojarzona jest przede wszystkim z chłodzeniem wnętrz w czasie upałów. Nowoczesne urządzenia umożliwiają też ogrzewanie klimatyzatorem, co wydłuża okres ich użytkowania do niemal całego roku. Poznaj sposób działania klimatyzatorów z funkcją ogrzewania, i...