Zużycie prądu przez pompę ciepła – co na to wpływa?
Pompy ciepła to nowoczesne urządzenia grzewcze coraz powszechniej stosowane we współczesnym budownictwie. Zaliczane są do Odnawialnych Źródeł Energii, ponieważ korzystają z ciepła wytwarzanego naturalnie, a nie przez kotły na paliwa kopalne. Do źródeł ciepła zaliczane są:
-
powietrze – czerpanie powietrza nagrzanego promieniami słonecznymi to najtańszy i najbardziej wygodny sposób pozyskiwania ciepła;
-
grunt – podziemne instalacje pozyskujące energię geotermalną są uznawane za bardzo stabilne i wydajne, jednak ich budowa jest kosztowna;
-
woda – energia cieplna pozyskiwana jest z naturalnych zbiorników podziemnych, czasem nadziemnych. Instalacja jest stosunkowo kosztowna, jednak łatwa w montażu. Taka pompa ciepła może być zmontowana jednak tylko w określonych warunkach.
Ile prądu zużywa pompa ciepła? Choć źródła ciepła są darmowe i całkowicie odnawialne, pompa ciepła do prawidłowej pracy wymaga energii elektrycznej. Ta jest potrzebna do uruchamiania urządzenia – wentylatorów i sprężarek oraz do transportu preparatu chłodniczego. To, ile zużywa prądu pompa ciepła zależy przede wszystkim od jej mocy i wydajności.