Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania7 min

Wybierając źródło ogrzewania domu, szukamy najbardziej ekonomicznego i funkcjonalnego sposobu. Jednym z urządzeń grzewczych uznawanych za najbardziej ekonomiczne jest pompa ciepła. Choć pobiera darmową energię odnawialną, do pracy potrzebuje prądu elektrycznego. Jakie koszty roczne musisz przewidzieć i w jaki sposób można je ograniczyć? Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Zużycie prądu przez pompę ciepła – co na to wpływa?

Pompy ciepła to nowoczesne urządzenia grzewcze coraz powszechniej stosowane we współczesnym budownictwie. Zaliczane są do Odnawialnych Źródeł Energii, ponieważ korzystają z ciepła wytwarzanego naturalnie, a nie przez kotły na paliwa kopalne. Do źródeł ciepła zaliczane są:

  • powietrze – czerpanie powietrza nagrzanego promieniami słonecznymi to najtańszy i najbardziej wygodny sposób pozyskiwania ciepła;

  • grunt – podziemne instalacje pozyskujące energię geotermalną są uznawane za bardzo stabilne i wydajne, jednak ich budowa jest kosztowna;

  • woda – energia cieplna pozyskiwana jest z naturalnych zbiorników podziemnych, czasem nadziemnych. Instalacja jest stosunkowo kosztowna, jednak łatwa w montażu. Taka pompa ciepła może być zmontowana jednak tylko w określonych warunkach. 

Ile prądu zużywa pompa ciepła? Choć źródła ciepła są darmowe i całkowicie odnawialne, pompa ciepła do prawidłowej pracy wymaga energii elektrycznej. Ta jest potrzebna do uruchamiania urządzenia – wentylatorów i sprężarek oraz do transportu preparatu chłodniczego. To, ile zużywa prądu pompa ciepła zależy przede wszystkim od jej mocy i wydajności.

Współczynniki COP oraz SCOP a zużycie prądu przez pompę ciepła

Do odpowiedzi na pytanie, ile prądu dziennie zużywa pompa ciepła, potrzebne będzie wyjaśnienie terminów COP oraz SCOP. Oba mają bezpośredni wpływ na zużycie prądu przez to urządzenie. Co oznaczają? 

  • COP (Coefficient of Performance) – to współczynnik wydajności, który określa stosunek ilości dostarczonego ciepła do ilości zużytego prądu. Wyższa wartość COP oznacza, że uzyskanie określonej ilości energii cieplnej wymaga mniejszej ilości prądu;

  • SCOP (Seasonal Coefficient Of Performance) – współczynnik odnosi się do zużycia energii w skali całego roku. Jest zatem bardziej precyzyjny i lepiej nadaje się do wyliczenia zużycia. Tu także wyższa wartość oznacza mniejsze zużycie prądu.  

 

Warto wiedzieć:

Pompy ciepła mogą dysponować współczynnikiem COP na poziomie od 3,5 do 5,5. Przy tych najlepszych urządzeniach do produkcji 5,5 kW energii cieplnej zużywa się 1 kW energii elektrycznej.

 

Ile prądu rocznie zużywa pompa ciepła i od czego zależy zużycie energii?

Interesuje Cię montaż pomp ciepła i wszystko, co warto o nich wiedzieć? Zastanawiasz się nad dziennym poborem energii potrzebnym jej do pracy? To ile prądu zużywa pompa ciepła na dobę i w skali roku zależy od kilku czynników. Do najważniejszych zaliczamy: 

  • źródło energii – najstabilniejszym źródłem jest grunt. Takie pompy ciepła są wydajniejsze od najpopularniejszych pomp powietrznych;

  • współczynnik COP – opisywany wcześniej parametr wynikający z jakości urządzenia; 

  • moc grzewcza – urządzenia o dużej mocy grzewczej zużywają więcej energii elektrycznej;

  • obszary zastosowania – pompa ciepła wykorzystywana do ogrzewania pomieszczeń ma mniejsze zużycie prądu od tej stosowanej równocześnie do ogrzewania wody użytkowej. 

Pompa ciepła wykorzystywana jest przede wszystkim do ogrzewania pomieszczeń (c.o.). Szacuje się, że na 100 m2 powierzchni użytkowej potrzeba około 2000 – 3000 kWh energii elektrycznej rocznie. Jednak te urządzenia służą nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale także ciepłej wody (c.w.u.). Ile prądu zużywa pompa ciepła do grzania wody. W tym przypadku, na jednego mieszkańca przyjmuje się około 800 kWh rocznie.

Ile prądu zużywa pompa ciepła – koszt miesięczny

Chcesz policzyć jakie koszty poniesiesz po zamontowaniu pompy ciepła? Ile zużywa prądu urządzenie miesięcznie? W okresach zimowych zużycie jest znacznie wyższe niż latem, kiedy pompa wykorzystywana jest głównie do ogrzewania wody. W związku z tym do obliczenia warto przyjąć zużycie roczne i podzielić je przez liczbę miesięcy. 

Ile prądu zużywa pompa ciepła 16 kW?

Pompa o mocy 16 kW jest w stanie wygenerować rocznie 16000 kWh energii cieplnej. Ile prądu zużywa pompa ciepła 16 kW? W zależności od rodzaju urządzenia i źródła energii będzie to od 3000 do 4500 kWh.

Pompa ciepła 8 kW a zużycie prądu

Masz mały budynek do ogrzania i zastanawiasz się, ile prądu zużywa pompa ciepła 8 kW? Analogicznie do powyższego przykładu zużycie prądu musisz oszacować na poziomie 1500 – 2300 kWh rocznie. Opłata za energię wyniesie zatem od 1400 do 2200 złotych rocznie.

Ile energii zużywa pompa ciepła 10 kW – miesięczne opłaty?

Pompy o mocy 10 kW są jednymi z najpopularniejszych typów urządzeń polecanych do domów o powierzchni około 100 m2. Roczne zużycie prądu dobrej jakości urządzenia będzie oscylowało na poziomie około 2000 kWh. Przy stawce około 0,95 groszy za 1 kWh, rocznie zapłacisz za prąd prawie 2000 złotych, a miesięczny rachunek wyniesie Cię 160 złotych. 

Ile prądu zużywa pompa ciepła – precyzyjne obliczenia

Przedstawione przez nas obliczenia mają charakter szacunkowy i nie uwzględniają parametrów indywidualnych obiektu, typu urządzenia i upodobań użytkowników. Jeśli zależy Ci na precyzyjnym obliczeniu tego, ile prądu zużywa pompa ciepła, poproś o pomoc specjalistów. Gdzie ich szukać? 

Jednym z miejsc, gdzie znajdziesz osoby zajmujące się profesjonalnie doborem pomp ciepła, jest serwis Majsteria. W kategorii ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja znajdziesz listę firm zajmujących się tą dziedziną. Napisz , czego potrzebujesz i wystaw zlecenie. Określ w nim powierzchnię budynku, rodzaj budownictwa i przekaż inne potrzebne informacje. Następnie zaczekaj na zgłoszenia od wykonawców, którzy obliczą zużycie, zaproponują konkretny rodzaj pompy, a także zajmą się jej montażem.

 

Warto wiedzieć:

Zużycie prądu nie powinno być najważniejszym kryterium wyboru pompy ciepła. Pod uwagę trzeba wziąć rodzaj ogrzewania, warunki techniczne w budynku, a także zagospodarowanie wokół niego.

Jak ograniczyć koszty ogrzewania pompą ciepła?

Zastanawiasz się, czy pompa ciepła się opłaca? Obliczenia wykazują, że w przypadku domów jednorodzinnych opłacalność jest i tak na lepszym poziomie, niż w przypadku kotłów grzewczych. Jednak nadal można jeszcze zmniejszyć koszty ogrzewania pompą, stosując następujące usprawnienia:

  • poprawa izolacji termicznej budynku – dobrze ocieplone obiekty wykazują się niskim zapotrzebowaniem energetycznym;

  • montaż instalacji fotowoltaicznej – panele słoneczne sprawią, że sam będziesz pozyskiwał prąd i zmniejszą Twoje zapotrzebowanie;

  • regularne przeglądy i naprawy – nieodpowiednio dopasowana i rozregulowana instalacja pompy ciepła może doprowadzić do zwiększenia zużycia prądu.

Wiesz już, że to, ile prądu miesięcznie zużywa pompa ciepła jest zależne od wielu zmiennych. Jeśli zatem zależy Ci na precyzyjnym określeniu tych wartości, skieruj się po pomoc do specjalistów zajmujących się urządzeniami grzewczymi. Analizując konkretny przypadek, będą w stanie podać Ci najbardziej zbliżone koszty.

Zobacz też inne artykuły

Najlepsza klimatyzacja do domu – rodzaje klimatyzatorów, przegląd dostępnych rozwiązań
Ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja
Nowoczesne klimatyzatory nie tylko chłodzą, ale również ogrzewają, filtrują powietrze oraz usuwają nadmiar wilgoci. Urządzenia różnią się od siebie typem, a co za tym idzie także sposobem montażu, mocą chłodniczą, systemami filtracji, efektywnością energetyczną i doda...
Ogrzewanie klimatyzatorem – czyli do czego jeszcze można wykorzystać klimatyzację w domu?
Ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja
Klimatyzacja kojarzona jest przede wszystkim z chłodzeniem wnętrz w czasie upałów. Nowoczesne urządzenia umożliwiają też ogrzewanie klimatyzatorem, co wydłuża okres ich użytkowania do niemal całego roku. Poznaj sposób działania klimatyzatorów z funkcją ogrzewania, i...