Klimatyzacja do domu – działanie, rodzaje, koszty, czyli wszystko, co warto o niej wiedzieć

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania10 min

Systemy klimatyzacji kojarzą się głównie z chłodzeniem w najbardziej upalne dni w roku. Tymczasem odpowiednie urządzenia będą w stanie zapewnić lepszą jakość powietrza, a nawet ogrzewać wnętrze. Czy klimatyzacja do domu jest tylko luksusowym dodatkiem, a może przydatnym systemem poprawiającym wygodę? Po lekturze naszego poradnika sam będziesz w stanie odpowiedzieć na te pytania.

Klimatyzacja do domu – działanie, rodzaje, koszty, czyli wszystko, co warto o niej wiedzieć

Jak działa klimatyzacja?

Systemy odpowiedzialne za regulację temperatury w budynkach dotychczas kojarzone były z obiektami biurowymi. Tymczasem coraz częściej montuje się klimatyzację w domu, gdzie takie instalacje przestają być traktowane jako ekskluzywne. Wielu właścicieli klimatyzatorów domowych przyznaje, że nie wyobraża sobie już życia bez tych urządzeń. Systemy dają przyjemne uczucie chłodu w letnie dni, ale są też w stanie poprawić jakość powietrza czy regulować temperaturę także wzwyż. Jak to możliwe? 

Na początek wyjaśnijmy, jak działa klimatyzacja. Taki układ, bez względu na wielkość i szczegółową konstrukcję, zbudowany jest z kilku podstawowych elementów: 

  • system rur miedzianych, które są wypełnione czynnikiem chłodniczym; 

  • sprężarka;

  • zawór rozprężny; 

  • parownik; 

  • skraplacz;

  • wentylatory. 

Schemat działania klimatyzatora jest zbliżony do układu pompy ciepła lub systemu chłodzenia w lodówce. Urządzenie pobiera ciepło z pomieszczenia i przekazuje nadmiar energii na zewnątrz. Cały proces przebiega w kilku krokach:

  1. Wentylator pochłania ciepłe powietrze z pomieszczenia i przekazuje energię zimnemu czynnikowi chłodniczemu. Ochłodzone powietrze jest następnie oddawane do pomieszczenia. 

  2. Sprężarka podnosi ciśnienie czynnika chłodniczego i z pomocą parownika doprowadza go do stanu gazowego. 

  3. Czynnik chłodniczy w postaci pary przebiega przez rurki i trafia na skraplacz, któremu oddaje energię, a ciepło dalej wyrzucane jest na zewnątrz. 

  4. Czynnik chłodniczy przechodzi przez zawór rozprężny, gdzie zmniejsza ciśnienie, a jego temperatura spada. 

  5. Płynny i zimny czynnik chłodniczy jest dostarczany do jednostki wewnętrznej, skąd może znów pobierać energię cieplną. 

W systemach klimatyzacji pobór energii elektrycznej wynika jedynie z pracy sprężarki, jest zatem stosunkowo niski. 

Przy okazji odbierania ciepła z pobranego powietrza dochodzi też do oczyszczenia gazu. W filtrach i instalacji pozostaje nadmiar wilgoci, a także cząsteczki zanieczyszczające powietrze. 

 

Warto wiedzieć:

Klimatyzacja powszechnie mylona jest z wentylacją, jednak oba systemy mają inny sposób działania i mogą pracować równolegle w jednym pomieszczeniu. Wentylacja nie pobiera powietrza z pomieszczenia i nie chłodzi go, a jedynie wywołuje ruch gazów. W ten sposób doprowadza do poczucia chłodu, jednak nie zmienia fizycznej temperatury powietrza. 

Klimatyzacja do domu – wady i zalety

W opinii wielu specjalistów i użytkowników nowoczesna klimatyzacja do domu to inwestycja warta uwagi. Zastanawiasz się, czy warto zainstalować klimatyzację w domu? Wady i zalety tego rozwiązania przedstawiamy w poniższej tabeli. Zestawienie pomoże Ci rozwiać wątpliwości dotyczące systemu. 

Zalety klimatyzatorów Wady klimatyzatorów
  • ogromny komfort w gorące dni

  • możliwa funkcja ogrzewania 

  • łatwa obsługa i możliwość zdalnego sterowania

  • cicha praca urządzenia (ważne szczególnie w sypialni i salonie)

  • oczyszczanie powietrza (sprzyja alergikom i poprawia komfort snu)

  • dodatkowe osuszanie powietrza

  • cena urządzenia i jego instalacji 

  • konieczność przeprowadzenia zaawansowanych prac budowlanych (klimatyzację warto zaplanować wcześniej)

  • gwałtowna zmiana temperatury przy nieumiejętnym korzystaniu z klimatyzacji może prowadzić do przeziębienia

Rodzaje klimatyzatorów

Dobierając system klimatyzacji domowej, podobnie jak przy montażu pompy ciepła czy wentylacji, masz do wyboru kilka rozwiązań. Odpowiedni system musisz dobrać po analizie warunków technicznych domu i określeniu swoich potrzeb. Interesuje Cię najlepsza klimatyzacja do domu? Rodzaje klimatyzatorów i ich charakterystyczne cechy ułatwią Ci podjęcie decyzji.

Klimatyzator przenośny monoblokowy

To najprostsze urządzenie, które wszystkie elementy systemu ma zamknięte w jednej obudowie (stąd określenie monoblok). Taki klimatyzator pobiera ciepłe powietrze za pomocą jednego wentylatora, a wypuszcza schłodzone za pomocą drugiego. Z kolei ciepło wydostaje się na zewnątrz za pomocą przewodu elastycznego zamocowanego do otworu w ścianie, oknie lub do innego otworu wentylacyjnego. 

Zaletą urządzenia jest stosunkowo niska cena i brak konieczności przeprowadzania rozległych prac montażowych. Ceniona jest też możliwość ustawienia w dowolnym pomieszczeniu, a nawet przenoszenie kompaktowej konstrukcji pomiędzy pokojami. Niestety urządzenia są mało wydajne w porównaniu ze stałymi systemami i pojedynczy moduł może nie wystarczyć do wychłodzenia dużego pokoju. Wadą jest też spory hałas, jaki powstaje podczas jego pracy.

Klimatyzator typu split

Tego typu klimatyzator do domu składa się z dwóch modułów: zewnętrznego i wewnętrznego. Część zewnętrzna znajduje się poza budynkiem i zawiera sprężarkę oraz wentylator wydmuchujący ciepło. Moduł zamontowany wewnątrz pomieszczenia zawiera parownik i wentylator pobierający powietrze. Oba moduły są połączone za pomocą rurek miedzianych, wewnątrz których płynie czynnik chłodniczy. 

Urządzenia tworzące system klimatyzacji typu split są stosunkowo tanie, nawet w porównaniu z klimatyzatorem monoblok. Do kosztów trzeba jednak doliczyć prace budowlane i podłączenie, którego muszą dokonać profesjonaliści. Klimatyzatory są bardzo wydajne i mogą utrzymać wybraną temperaturę nawet w dużym pomieszczeniu.

Klimatyzator typu multi-split

Takie systemy klimatyzacji do domu są zalecane przy dużych powierzchniach mieszkalnych. Mają konstrukcję typu split, jednak z taką różnicą, że do pojedynczej jednostki zewnętrznej można podłączyć nawet do pięciu jednostek wewnętrznych. Wszystkie części systemu są łączone za pomocą rurek miedzianych z czynnikiem chłodniczym. Ze względu na konieczność przeprowadzenia prac budowlanych w szerokim zakresie, na montaż takiego systemu warto zdecydować się na etapie budowy lub gruntownego remontu. 

Zaletą klimatyzacji typu multi-split jest możliwość regulacji temperatury powietrza w wielu pomieszczeniach za pomocą jednego systemu. Co więcej, każde urządzenie wewnętrzne można ustawić na inną temperaturę. Po stronie wad należy zapisać wysoki koszt jednostki zewnętrznej, cenę samego montażu, a także brak możliwości podłączenia większej ilości jednostek wewnętrznych niż pięć.

 

Warto wiedzieć:

Chcąc zamontować wentylator typu split w mieszkaniu w budownictwie wielorodzinnym, musisz uzyskać zgodę spółdzielni lub zarządcy. Wynika to z konieczności umieszczenia na elewacji budynku jednostki zewnętrznej.

Gdzie należy umieścić klimatyzator w domu?

Wybór odpowiedniej lokalizacji dla urządzenia klimatyzacyjnego jest równie trudny, co wybranie samego urządzenia. Wentylator odpowiedzialny za pobieranie ciepłego powietrza i wydmuchiwanie schłodzonego musi być w miejscu otwartym i pozwalającym na swobodną wymianę gazów. Jednocześnie nie powinien przeszkadzać w korzystaniu z mieszkania. 

W przypadku urządzeń typu monoblok ich ustawienie zależy od użytkowników i wystroju mieszkania. Lokalizacja klimatyzatora będzie miała znacznie większe znaczenie w przypadku jednostek wewnętrznych (w  urządzeniach typu split). Tu masz do wyboru kilka rozwiązań: 

  • klimatyzatory ścienne – najprostsze konstrukcje i najłatwiejsze do montażu. Mocuje się je do ściany, bardzo często na większej wysokości w pobliżu sufitu; 

  • klimatyzatory kasetonowe – wygodne rozwiązanie przy montażu podwieszanego sufitu. Zajmują pojedyncze okienko w kratownicy stelaża podwieszanego sufitu, dzięki czemu świetnie wkomponują się w aranżację pomieszczenia;

  • klimatyzatory podłogowo-sufitowe – uniwersalne konstrukcje, które można zamontować nad podłogą lub tuż pod sufitem. Sprawdzają się głównie w obiektach biurowych i komercyjnych, jednak można zamontować je w dużych pomieszczeniach w mieszkaniu;

  • klimatyzatory kanałowe – kompatybilne tylko z kanałami do rozprowadzania powietrza, które można zamontować w nowych budynkach. Zajmują niewiele miejsca i są praktycznie niewidoczne. 

Szukając miejsca dla klimatyzatora, weź też pod uwagę konieczność czyszczenia klimatyzacji  domowej. Urządzenie powinno znaleźć się w takim miejscu, żeby możliwe było swobodne przeprowadzanie prac serwisowych.

Jak dobrać odpowiedni klimatyzator?

Jeżeli zastanawiasz się nad taką inwestycją, z pewnością interesuje Cię tylko najlepsza klimatyzacja do domu. Poza odpowiednio dobranym typem konstrukcji i lokalizacją jednostek wewnętrznych musisz też zwrócić uwagę na inne cechy urządzenia. Jaka klimatyzacja do domu będzie odpowiednia?

Moc klimatyzatora

Od tego parametru zależy wydajność instalacji, dlatego moc uznaje się za najważniejszą cechę klimatyzacji do domu. Do precyzyjnego obliczenia mocy potrzebne jest określenie wielu czynników, takich jak kubatura czy ilość okien. Do szacunkowych obliczeń można przyjąć, że na każdy m² powierzchni potrzebne będzie 0,1 kW mocy urządzenia. Dla pomieszczenia 20m² będzie odpowiednia jednostka o mocy chłodniczej 2 kW. Warto dodać, że przy instalacjach typu multi-split należy obliczyć moc dla każdego urządzenia wewnętrznego, zsumować je i dodać naddatek około 10%.

Klimatyzacja z funkcją grzania

Klimatyzatory okażą się pomocne nie tylko w czasie upałów, ale także podczas chłodnych dni. Urządzenia z funkcją grzania mają nieco bardziej skomplikowaną budowę. Wykorzystują ten sam proces i taką samą instalację, tylko w odwrotnym kierunku. Funkcję grzania warto traktować jednak jako dodatkową, skuteczną przy dogrzewaniu wiosną i jesienią. Musisz się też liczyć z wyższą ceną samego urządzenia i wyższymi rachunkami za prąd. 

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Przeczytaj nasz poradnik ogrzewanie klimatyzatorem – czyli do czego jeszcze można wykorzystać klimatyzację w domu?

Dobór nowoczesnej klimatyzacji do domu nie jest łatwy, a decyzja będzie rzutowała na komfort użytkowania budynku przez wiele lat. Zamiast polegać na przypadku, skorzystaj z wiedzy specjalistów, których znajdziesz np. w serwisie Majsteria, w kategorii  Ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja. Są tam publikowane ogłoszenia firm, które zajmują się montażem systemów odpowiedzialnych za komfort termiczny. Portal daje też możliwość samodzielnego przygotowania zlecenia.

Ile kosztuje klimatyzacja do domu?

Jaką cenę ma przyjemny klimat w domu, czyli ile kosztuje klimatyzacja? Ceny urządzeń i montażu różnią się między sobą w zależności od typu konstrukcji. Dodatkowo musisz wziąć pod uwagę konieczność przeprowadzenia prac remontowych.

Ile kosztują urządzenia klimatyzacji do domu?

Najtańszy kompletny system do klimatyzacji to konstrukcja typu split z jedną jednostką wewnętrzną. Możesz kupić taką o mocy około 3-4 kW już za 1500 złotych, jednak za lepszej jakości moduły zapłacisz nawet 4000 zł. W granicach od 3 do 5 tysięcy złotych kosztuje jednostka zewnętrzna do systemów multi-split, przy czym za każdą jednostkę wewnętrzną zapłacisz około 1000 zł. Pojedyncze urządzenie monoblok o mocy 3,5 kW to koszt już niespełna 2000 zł.

Najlepsza klimatyzacja do domu – koszt montażu

Wszystkie urządzenia typu split i multi-split przy montażu wymagają pomocy specjalistów dysponujących specjalnymi uprawnieniami. Są oni potrzebni m.in. do kontroli szczelności układu i wtłoczenia środka chłodniczego. Koszt montażu to od 1000 do 1500 zł przy urządzeniach split, do nawet 5000 zł przy rozbudowanych instalacjach multi-split. Instalacja urządzeń monoblok nie wymaga ingerencji fachowców i ogranicza się jedynie do podłączenia przewodów odprowadzających ciepłe powietrze.

Klimatyzacja do domu może rozwiązać kilka problemów podczas jednej instalacji. Poprawi jakość powietrza i pomoże dopasować jego temperaturę do Twoich potrzeb. Wobec tych zalet koszt inwestycji nie okazuje się aż tak wysoki.

Zobacz też inne artykuły

Najlepsza klimatyzacja do domu – rodzaje klimatyzatorów, przegląd dostępnych rozwiązań
Ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja
Nowoczesne klimatyzatory nie tylko chłodzą, ale również ogrzewają, filtrują powietrze oraz usuwają nadmiar wilgoci. Urządzenia różnią się od siebie typem, a co za tym idzie także sposobem montażu, mocą chłodniczą, systemami filtracji, efektywnością energetyczną i doda...
Ogrzewanie klimatyzatorem – czyli do czego jeszcze można wykorzystać klimatyzację w domu?
Ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja
Klimatyzacja kojarzona jest przede wszystkim z chłodzeniem wnętrz w czasie upałów. Nowoczesne urządzenia umożliwiają też ogrzewanie klimatyzatorem, co wydłuża okres ich użytkowania do niemal całego roku. Poznaj sposób działania klimatyzatorów z funkcją ogrzewania, i...