Jak działa klimatyzacja?
Systemy odpowiedzialne za regulację temperatury w budynkach dotychczas kojarzone były z obiektami biurowymi. Tymczasem coraz częściej montuje się klimatyzację w domu, gdzie takie instalacje przestają być traktowane jako ekskluzywne. Wielu właścicieli klimatyzatorów domowych przyznaje, że nie wyobraża sobie już życia bez tych urządzeń. Systemy dają przyjemne uczucie chłodu w letnie dni, ale są też w stanie poprawić jakość powietrza czy regulować temperaturę także wzwyż. Jak to możliwe?
Na początek wyjaśnijmy, jak działa klimatyzacja. Taki układ, bez względu na wielkość i szczegółową konstrukcję, zbudowany jest z kilku podstawowych elementów:
-
system rur miedzianych, które są wypełnione czynnikiem chłodniczym;
-
sprężarka;
-
zawór rozprężny;
-
parownik;
-
skraplacz;
-
wentylatory.
Schemat działania klimatyzatora jest zbliżony do układu pompy ciepła lub systemu chłodzenia w lodówce. Urządzenie pobiera ciepło z pomieszczenia i przekazuje nadmiar energii na zewnątrz. Cały proces przebiega w kilku krokach:
-
Wentylator pochłania ciepłe powietrze z pomieszczenia i przekazuje energię zimnemu czynnikowi chłodniczemu. Ochłodzone powietrze jest następnie oddawane do pomieszczenia.
-
Sprężarka podnosi ciśnienie czynnika chłodniczego i z pomocą parownika doprowadza go do stanu gazowego.
-
Czynnik chłodniczy w postaci pary przebiega przez rurki i trafia na skraplacz, któremu oddaje energię, a ciepło dalej wyrzucane jest na zewnątrz.
-
Czynnik chłodniczy przechodzi przez zawór rozprężny, gdzie zmniejsza ciśnienie, a jego temperatura spada.
-
Płynny i zimny czynnik chłodniczy jest dostarczany do jednostki wewnętrznej, skąd może znów pobierać energię cieplną.
W systemach klimatyzacji pobór energii elektrycznej wynika jedynie z pracy sprężarki, jest zatem stosunkowo niski.
Przy okazji odbierania ciepła z pobranego powietrza dochodzi też do oczyszczenia gazu. W filtrach i instalacji pozostaje nadmiar wilgoci, a także cząsteczki zanieczyszczające powietrze.
Warto wiedzieć:
Klimatyzacja powszechnie mylona jest z wentylacją, jednak oba systemy mają inny sposób działania i mogą pracować równolegle w jednym pomieszczeniu. Wentylacja nie pobiera powietrza z pomieszczenia i nie chłodzi go, a jedynie wywołuje ruch gazów. W ten sposób doprowadza do poczucia chłodu, jednak nie zmienia fizycznej temperatury powietrza.