Powietrzna pompa ciepła – działanie, porady i aktualne cenniki

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania7 min

Powietrzna pompa ciepła to urządzenie wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń i wody użytkowej. Cieszy się największą popularnością wśród wszystkich typów pomp ciepła. Skąd bierze się zainteresowanie tym wariantem? Jaka jest zasada działania powietrznej pompy ciepła i z jakimi kosztami inwestycji musisz się liczyć?

Powietrzna pompa ciepła – działanie, porady i aktualne cenniki

Powietrzna pompa ciepła – jak działa?

Wśród urządzeń grzewczych wykorzystywanych w domach jednorodzinnych sporym zainteresowaniem cieszy się powietrzna pompa ciepła. Zasada działania urządzenia jest podobna do wszystkich pozostałych typów pomp. Pozyskuje energię cieplną z otoczenia, a następnie wykorzystuje ją do ogrzewania powietrza wewnątrz obiektu. 

Jak działa pompa ciepła powietrzna? Pracę tego urządzenia można podzielić na trzy etapy:

  • Etap 1 – wentylatory pobierają powietrze z zewnątrz, korzystając z instalacji wypełnionej niezamarzającym glikolem lub innym alkoholem. Środek zawsze ma temperaturę niższą niż otoczenie, dlatego jest w stanie odebrać energię z powietrza niezależnie od pogody. 

  • Etap 2 – środek trafia do parownika, gdzie oddaje energię cieplną czynnikowi chłodniczemu. Płyn paruje nawet przy ujemnych temperaturach i w stanie gazowym trafia do sprężarki. Tam pod wpływem wysokiego ciśnienia wzrasta jego temperatura. Kiedy osiągnie określoną wartość, czynnik można wykorzystać dalej. 

  • Etap 3 – czynnik chłodniczy przekazuje energię do układu grzewczego. Pompa ciepła powietrze-powietrze ogrzewa w domu powietrze z klimatyzacji. Z kolei pompa powietrze-woda kieruje energię do wodnego układu c.o. 

Choć wszystkie pompy mają bardzo podobne działanie, różnią się budową. Możesz spotkać się z pompami typu monoblok i split.

Powietrzna pompa ciepła typu monoblok

To powietrzna pompa ciepła, w której wszystkie elementy znajdują się w jednym module. Do budynku doprowadzone są jedynie przewody już z ciepłą wodą, wtłaczaną bezpośrednio do układu c.o. Konstrukcja takich urządzeń jest skomplikowana, dlatego pompy typu monoblok są stosunkowo drogie. Ich zaletą jest jednak bardzo łatwy montaż i skutecznie wyciszona konstrukcja.

Powietrzna pompa ciepła typu split

To urządzenie składa się z dwóch modułów, podzielonych na część zewnętrzną i wewnętrzną. Pompa ciepła zewnętrzna zawiera wentylatory, parownik i sprężarkę. Za pomocą przewodów przesyłany jest czynnik chłodniczy, który trafia do skraplacza zamontowanego już w module wewnętrznym. Urządzenie jest tanie i pozwala na wygodne zagospodarowanie przestrzeni. Jest jednak trudniejsze w montażu, a przy urządzeniach o dużej mocy konieczne są regularne przeglądy. 


Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę, sprawdź też informacje o pompie ciepła gruntowej.

Zalety i wady powietrznych pomp ciepła

Przedstawiając pompy ciepła i wszystko, co warto o nich wiedzieć, przejdźmy do zestawienia wad i zalet produktów. Powietrzna pompa ciepła jest polecana przez specjalistów i użytkowników ze względu na następujące cechy: 

  • możliwość szybkiego i łatwego montażu w dowolnym miejscu;

  • niski pobór energii elektrycznej;

  • brak emisji spalin;

  • komfort użytkowania i łatwa obsługa;

  • bezpieczeństwo instalacji.

Pompa ciepła powietrze-powietrze do ogrzewania domu ma też słabsze strony. Przed zakupem musisz mieć na względzie m.in.: 

  • wysoką cenę;

  • wysoki poziom hałasu, zwłaszcza w przypadku powietrznej pompy ciepła split;

  • konieczność zamontowania grzejników niskotemperaturowych;

  • słabą stabilność w porównaniu z pompami gruntowymi.

Jak dobrać moc powietrznej pompy ciepła?

Moc powietrznej pompy ciepła dobiera się do powierzchni i poziomu izolacji budynku. Szacunkowych obliczeń możesz dokonać, mnożąc zapotrzebowanie energetyczne przez powierzchnię użytkową. Wynik to minimalna moc potrzebnej pompy ciepła.

Jaka pompa ciepła powietrzna do domu 100 m2 i mniejszych

W dobrze ocieplonych budynkach o powierzchni do 100 m2 z reguły wystarcza pompa o mocy 5-8 kW. Jeśli urządzenie ma też służyć do ogrzewania wody użytkowej, musisz zwiększyć jej moc o około 20%. 

Jaka pompa ciepła powietrzna do domu 150 m2 i więcej

Przy budynkach o powierzchni ponad 150 m2 będzie potrzebna powietrzna pompa ciepła o mocy od 8 kW. Obiekty gorzej zaizolowane, w których zapotrzebowanie energetyczne przekracza 100W/m2 rocznie, trzeba wyposażyć w pompy o mocy minimum 15 kW.

Ile kosztuje ogrzewanie domu powietrzną pompą ciepła - koszt zakupu i montażu

Cena powietrznej pompy ciepła niewątpliwie jest największą wadą inwestycji. Koszt całości  jest uzależniony od wielu czynników, m.in. od  mocy samego urządzenia, renomy producenta, typu konstrukcji, stopnia zaawansowania technologicznego czy lokalizacji geograficznej. Pompy ciepła o mocy 5-8 kW, które są stosowane w mniejszych domach, zazwyczaj kosztują od 15 do 30 tysięcy złotych. Dla większych domów, które wymagają instalacji o większej mocy, np. 10-15 kW, koszty będą jeszcze wyższe. Warto mieć też na uwadze, że cena nie ogranicza się jedynie do samej powietrznej pompy ciepła. Należy wziąć pod uwagę koszty związane z montażem, przyłączami, akcesoriami oraz ewentualnymi przeróbkami instalacji grzewczej w domu. W przypadku pomp monoblok koszt montażu to około 1000 złotych, a przy pompach split może być on dwukrotnie wyższy. 

Inwestycja może pochłonąć dodatkowe środki, jeśli zechcesz zasilać pompę prądem wygenerowanym przez instalację fotowoltaiczną. Z drugiej strony może to znacząco zredukować koszty eksploatacji. Poprzez wykorzystanie energii słonecznej do zasilania powietrznej pompy ciepła można zmniejszyć zużycie prądu z sieci, co przekłada się na niższe rachunki. Koszty instalacji fotowoltaicznej mogą być znaczne, ale patrząc długoterminowo, zwrócą się, dzięki oszczędnościom na fakturach za energię.

 

Warto wiedzieć:

Wyższy koszt montażu pomp powietrznych split wynika z potrzeby połączenia przewodów i wtłoczenia do wewnątrz środka chłodniczego. Tych prac nie obejmuje montaż pomp monoblok.

Czy powietrzna pompa ciepła się opłaca?

Powietrzna pompa ciepła to urządzenie pozwalające znacznie ograniczyć koszty ogrzewania. Nie wytwarza ciepła, korzystając przy tym z procesu spalania paliw stałych lub gazowych. Korzysta z darmowej odnawialnej energii geotermalnej, co już generuje korzyści. Oczywiście powietrzna pompa ciepła jest kosztowną inwestycją, jednak zwrot włożonych środków następuje z reguły po kilkunastu latach. 

Jeśli potrzebujesz szczegółowych informacji na temat opłacalności lub wyceny powietrznej pompy ciepła, skorzystaj z serwisu Majsteria. Kategoria Ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja prezentuje firmy zajmujące się sprzedażą i montażem podobnych urządzeń. Jeśli nie chcesz wybierać przypadkowej firmy, pozwól, żeby to wykonawcy znaleźli Ciebie. Przygotuj ogłoszenie i opisz dokładnie swoje potrzeby. Zgłoszą się do Ciebie wykonawcy wraz z gotowymi wycenami. 

Pompa ciepła powietrze-powietrze lub powietrze-woda to urządzenia grzewcze, które zmienią komfort ogrzewania domu. Zapomnisz o problemach charakterystycznych dla kotłów węglowych lub peletowych. Zadbasz o środowisko naturalne, a jednocześnie ograniczysz wydatki związane z ogrzewaniem.

Zobacz też inne artykuły

Najlepsza klimatyzacja do domu – rodzaje klimatyzatorów, przegląd dostępnych rozwiązań
Ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja
Nowoczesne klimatyzatory nie tylko chłodzą, ale również ogrzewają, filtrują powietrze oraz usuwają nadmiar wilgoci. Urządzenia różnią się od siebie typem, a co za tym idzie także sposobem montażu, mocą chłodniczą, systemami filtracji, efektywnością energetyczną i doda...
Ogrzewanie klimatyzatorem – czyli do czego jeszcze można wykorzystać klimatyzację w domu?
Ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja
Klimatyzacja kojarzona jest przede wszystkim z chłodzeniem wnętrz w czasie upałów. Nowoczesne urządzenia umożliwiają też ogrzewanie klimatyzatorem, co wydłuża okres ich użytkowania do niemal całego roku. Poznaj sposób działania klimatyzatorów z funkcją ogrzewania, i...