Powietrzna pompa ciepła – jak działa?
Wśród urządzeń grzewczych wykorzystywanych w domach jednorodzinnych sporym zainteresowaniem cieszy się powietrzna pompa ciepła. Zasada działania urządzenia jest podobna do wszystkich pozostałych typów pomp. Pozyskuje energię cieplną z otoczenia, a następnie wykorzystuje ją do ogrzewania powietrza wewnątrz obiektu.
Jak działa pompa ciepła powietrzna? Pracę tego urządzenia można podzielić na trzy etapy:
-
Etap 1 – wentylatory pobierają powietrze z zewnątrz, korzystając z instalacji wypełnionej niezamarzającym glikolem lub innym alkoholem. Środek zawsze ma temperaturę niższą niż otoczenie, dlatego jest w stanie odebrać energię z powietrza niezależnie od pogody.
-
Etap 2 – środek trafia do parownika, gdzie oddaje energię cieplną czynnikowi chłodniczemu. Płyn paruje nawet przy ujemnych temperaturach i w stanie gazowym trafia do sprężarki. Tam pod wpływem wysokiego ciśnienia wzrasta jego temperatura. Kiedy osiągnie określoną wartość, czynnik można wykorzystać dalej.
-
Etap 3 – czynnik chłodniczy przekazuje energię do układu grzewczego. Pompa ciepła powietrze-powietrze ogrzewa w domu powietrze z klimatyzacji. Z kolei pompa powietrze-woda kieruje energię do wodnego układu c.o.
Choć wszystkie pompy mają bardzo podobne działanie, różnią się budową. Możesz spotkać się z pompami typu monoblok i split.