Na co zwracać uwagę wynajmując sprzęt budowlany z wypożyczalni?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania5 min

Wynajem narzędzi budowlanych bardzo często okazuje się jedynym sposobem, aby wykonać dane zlecenie. Firmom budowlanym wypożyczenie specjalistycznej maszyny, którą trzeba użyć kilka razy, niejednokrotnie opłaca się bardziej niż jej zakup. Wypożyczalnia sprzętu budowlanego jest również świetnym rozwiązaniem dla nieprofesjonalistów potrzebujących wykonać remont na własnej działce lub w mieszkaniu.

Na co zwracać uwagę wynajmując sprzęt budowlany z wypożyczalni?

Wypożyczalnia sprzętu budowlanego – zasady działania takich miejsc

Bez względu na wielkość, wartość i zakres oferowanych usług wypożyczalnia sprzętu budowlanego przeprowadza proces wynajmu w podobny sposób, co każda inna wypożyczalnia. Zazwyczaj ma stronę lub ofertę, na której prezentuje maszyny, ich dostępność i cenę wynajmu. Należy wówczas dokonać rezerwacji urządzenia czy narzędzia i podpisać umowę.

Oczywiście warto również dokładnie zapoznać się z regulaminem najmu danej firmy lub informacjami na ten temat zawartymi na stronie internetowej. Można tam znaleźć wyjaśnienia dotyczące:

  • kaucji – jej wysokości i wartości sprzętu, od którego jest pobierana,

  • dodatkowego ubezpieczenia – szczególnie w przypadku dużych i kosztownych maszyn, 

  • zasad ustalania rabatów, negocjacji w przypadku wynajmu flotowego (większa liczba urządzeń i dłuższe okresy),

  • dodatkowych usług, m.in. doradztwa technicznego, serwisu maszyny, jej mycia, pilnowania na placu budowy itd.,

  • formy zwrotu maszyny lub narzędzia budowlanego,

  • możliwości wypożyczenia urządzeń przez osoby prywatne,

  • dokumentów niezbędnych do zawarcia umowy najmu.

Wypożyczalnie sprzętu budowlanego również różnie określają moment wynajmu i miewają specjalne oczekiwania co do kwalifikacji personelu obsługującego wynajęte maszyny oraz sposobu transportu. Ponadto niektóre nie oferują produktów osobom prywatnym.

 

Ważne:

Wypożyczalnia maszyn budowlanych może zawrzeć w umowie najmu informacje niepodane ani na stronie, ani w regulaminie. Z tego powodu przed podpisaniem dokumentu poświęć czas na jego dokładnie przeczytanie oraz zapoznaj się ze stanem technicznym i wizualnym urządzenia.

Sprzęt budowlany z wypożyczalni – czy to rozwiązanie tylko dla profesjonalistów?

Wypożyczanie sprzętu budowlanego opłaca się firmom budowlanym. Wiele z nich oprócz wynajmowania maszyn i narzędzi oferuje także kompleksową usługę obejmującą nie tylko transport urządzenia, ale również zapewnienie operatora, serwis, a nawet dostarczenie kontenerów budowlanych itd.

Jednak wypożyczalnia maszyn budowlanych to również bardzo dobre rozwiązanie dla osób prywatnych potrzebujących wykonać remont w mieszkaniu albo wokół domu. Z tego powodu wiele wypożyczalni (nawet dużych) dostosowuje umowę i swoją ofertę do amatorów, np.:

  • wypożyczalnia cykliniarek zainteresuje osobę, która chce odświeżyć drewniany parkiet,

  • wypożyczalnia zagęszczarek to miejsce dla tych, którzy postanowili położyć w ogrodzie albo wokół domu niewielki chodnik z kostki,

  • wypożyczalnia minikoparek przyjdzie z pomocą przydomowym ogrodnikom, którzy chcą pozbyć się zakrzewień i zbudować piękną altanę,

  • wypożyczalnia elektronarzędzi oferuje sprzęt do mniejszych prac remontowych, m.in. budowy szafy do zabudowy, podłączenia zlewu itd.

Bardzo często zakup sprzętów niezbędnych do wykonania danych prac remontowych przekracza możliwości amatora (brak pieniędzy i miejsca do przechowywania). Nierzadko również takim okazyjnym „budowlańcom” brakuje wiedzy, który sprzęt najlepiej nadaje się do danej pracy i jak go używać. Także i w tym wypożyczalnia sprzętu budowlanego i elektronarzędzi przychodzi z pomocą, ponieważ często udziela fachowych wyjaśnień czy umożliwia wynajęcie operatora.

Jak sprawdzić, czy wypożyczany sprzęt budowlany jest sprawny?

Wypożyczalnia sprzętu budowlanego z reguły dba o to, aby oferowane przez nią maszyny były bez zarzutu. Jednak w natłoku zajęć każdy może przeoczyć pewne usterki. Z tego powodu warto przy każdorazowym wynajmie sprawdzić, jak wygląda stan techniczny urządzenia oraz czy wszystkie dodatkowe elementy wyposażenia znajdują się w zestawie.

Wypożyczalnia maszyn budowlanych powinna w tym celu udostępnić odpowiednią instrukcję obsługi. Na jej podstawie można wykonać test podstawowych funkcji, jak również skontrolować kompletność wyposażenia. Warto też podczas oględzin szukać zarysowań, wgnieceń, braków lakieru, przetartych kabli i innych rozbieżności.

 

Ważne:

Wypożyczalnia sprzętu budowlanego musi w umowie najmu zawrzeć wszystkie adnotacje dotyczące stanu zewnętrznego i technicznego sprzętu. Z tego powodu, gdy znajdziesz cokolwiek, co Cię zaniepokoi w wyglądzie i działaniu sprzętu budowlanego – poinformuj o tym wypożyczalnię.

Wypożyczalnie sprzętu budowlanego – gdzie ich szukać?

Znalezienie wypożyczalni sprzętu budowlanego jest raczej proste (wiele przydatnych informacji znajdziesz w artykule Kompleksowy przewodnik po wynajmie sprzętu budowlanego: rodzaje, koszty i porady).

Zazwyczaj w każdym większym mieście znajduje się kilka firm wynajmujących maszyny oraz narzędzia do dużych i małych prac budowlanych. Wystarczy wpisać odpowiednią frazę w wyszukiwarkę, aby zapoznać się z ofertą wypożyczalni w okolicy. Warto dodać, że popyt na taką usługę jest na tyle duży, że nawet niektóre markety budowlane umożliwiają wynajem maszyn budowlanych i elektronarzędzi. Zaufane wypożyczalnie znajdziesz np. w serwisie usługowym Majsteria, w kategorii: Wynajem maszyn budowlanych.

Podsumowując, wypożyczalnia budowlana bardzo często okazuje się jedynym słusznym rozwiązaniem zarówno dla firm, jak i dla amatorów potrzebujących wykonać jednorazowo prace budowlane lub remontowe we własnym domu. Aby jednak się nie zawieźć, warto wybrać tę sprawdzoną, z przejrzystym regulaminem i wieloma poleceniami.

Zobacz też inne artykuły

Kompleksowy przewodnik po wynajmie sprzętu budowlanego: rodzaje, koszty i porady
Wynajem maszyn budowlanych
Planujesz remont domu lub większą przebudowę w ogrodzie, ale brakuje Ci niezbędnego sprzętu? Wynajem maszyn budowlanych to idealne rozwiązanie dla majsterkowiczów i osób, które większość prac chcą wykonać samodzielnie. Dowiedz się, jakie urządzenia czy narzędzia mo...
Ile kosztują usługi minikoparką – cennik, zakres prac
Wynajem maszyn budowlanych
Wynajem specjalistycznego sprzętu budowlanego może się przydać na przykład wtedy, gdy zamierzasz wykonać wykopy pod przyłącze prądowe czy wodno-kanalizacyjne. Jeśli interesują Cię usługi minikoparką, cena za godzinę czy za całą dobę zależy między innymi od rodzaju planowanych rob...