Co na elewację domu parterowego?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania5 min

Elewacja domu parterowego ma duży wpływ na jego atrakcyjność. Szczególnie dotyczy to relatywnie niewielkich nieruchomości. Nawet dysponując dość niskim budżetem, można ją wizualnie zmienić w zaskakujący sposób. Na co zwrócić uwagę przymierzając się do kładzenia bądź zmiany elewacji w niskim domu parterowym? Na jakie materiały i kolory warto się zdecydować, aby podkreślić atuty, a ukryć mankamenty budynku? Podpowiadamy!

Co na elewację domu parterowego?

Co na elewację domu jednorodzinnego?

Elewacje domu jednorodzinnego powinny być przede wszystkim dopasowane do stylu architektonicznego budynku. A ten bezpośrednio zależy i od otoczenia, i czasu budowy. W przypadku nowoczesnych elewacji domów parterowych często wybiera się materiały takie jak tynk silikatowy lub akrylowy, siding, a także naturalny kamień lub drewno. 

Nie patrzmy jednak na elewację wyłącznie przez pryzmat wyglądu. Ma ona inne, obok wizualnego, znaczenie, a mianowicie chroni przed czynnikami zewnętrznymi. Trzeba więc uwzględnić nie tylko wygląd, ale też i właściwości izolacyjne. Jak w tym kontekście podejść do projektowania elewacji?

Wygląd elewacji domu to suma wielu składowych. Należą do nich podstawowy kolor ścian, rodzaj i odcień materiału dodatkowego. Tu najczęściej wybiera się kamień lub drewno. Uwzględnić trzeba też kolorystykę drzwi wejściowych, okien, a czasem również kolor schodów zewnętrznych, balustrad i tarasu. 

Jaki kolor elewacji do małego domu?

Kolor elewacji małego domu powinien harmonizować z otoczeniem, a także podkreślać indywidualny charakter budynku. Najpopularniejsze są jasne kolory, takie jak biel, beż czy jasnoszary. Powód? W przypadku małych domów wizualnie powiększają one budynek. Niewątpliwie elewacje mniejszych domów jednopoziomowych najlepiej prezentują się w stonowanych barwach. Duże znaczenie ma jednak kształt budynku. W projektach modernistycznych często stosuje się kombinację kilku kolorów, w tym co najmniej jednego wyraźnego. Dlatego nowoczesne elewacje domów mniejszych rozmiarów mogą zawierać akcenty w kolorze czerwonym lub niebieskim, które optycznie poszerzają lub podwyższają budynek.

Dopasowanie elewacji do dachu w małych domach jednorodzinnych

Dużym dylematem bywa to, jak powinien współgrać kolor elewacji z zadaszeniem. W małych domach często stawia się na dachy dwuspadowe – np. szare doskonale komponują się z elewacjami w odcieniach beżu, bieli czy jasnej żółci. Z kolei zbyt ciemna elewacja mogłaby stworzyć przytłaczający efekt. W nieco większych projektach poleca się np. ciemne brązy, granaty, butelkową zieleń czy grafit. Takie silne akcenty nadają elewacji wyrazistości i ułatwiają wpasowanie budynku w otaczający krajobraz.

Jakie płytki na elewację domu parterowego?

Czy w przypadku domu parterowego można położyć płytki elewacyjne? Zdecydowanie tak! Wystarczy wziąć pod uwagę jego stylistykę – np. nowoczesne elewacje domów parterowych często wykorzystują płytki klinkierowe lub te imitujące naturalny kamień. Materiały są trwałe i odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Płytki klinkierowe, które charakteryzują się barwami i formatem zbliżonym do tradycyjnych cegieł, imponują nie tylko wyglądem, który przetrwa lata, ale także różnorodnością – można wybierać np. warianty z przebarwieniami czy efektem postarzenia.

Jaka elewacja na duży dom?

Sytuacja się nieco zmienia, gdy dom jest parterowy, ale sporych rozmiarów. W przypadku większych nieruchomości warto zastanowić się nad elewacjami, które są zarówno efektowne, jak i funkcjonalne. Można wybrać kombinację kilku materiałów, na przykład połączenie tynku z elementami drewnianymi lub kamieniem. Najmodniejsze kolory elewacji współgrają z otoczeniem i podkreślają charakter budynku. Przed przystąpieniem do prac warto wykonać wizualizacje kilku wariantów. Dobre studio projektowe jest w stanie w ten sposób przedstawić, jak będzie wyglądała dana nieruchomość w zależności od wybranej opcji.

Co na elewację starego domu parterowego?

Remont elewacji starego domu parterowego to idealna okazja, aby nadać mu nowego wyglądu, jednocześnie zachowując jego historyczny charakter. Elewacje małych domów często zyskują na uroku, dzięki zastosowaniu tradycyjnych technik, takich jak tynkowanie wapnem lub użyciu naturalnego kamienia. Można też zdecydować się na nowoczesne rozwiązania, takie jak oświetlenie LED elewacji domu jednorodzinnego, aby podkreślić jego unikalność. 

W projektowaniu elewacji domu parterowego ważne jest, aby uwzględnić zarówno estetyczne, jak i praktyczne aspekty. Ciekawe fronty budynków to te, które łączą w sobie styl, trwałość i funkcjonalność. Inspiracje można czerpać z Internetu, gdzie w galeriach znajduje się bardzo dużo zdjęć z realizacji prac przy elewacjach domów jednorodzinnych. Znajdziesz tam zarówno modernizacje tradycyjne, jak i nowoczesne. Jeżeli stoisz przed decyzją o zmianie elewacji w swoim domu parterowym, ważne jest, aby nie spieszyć się z wyborem i skorzystać z wiedzy profesjonalistów. Tych znaleźć można w serwisie Majsteria, w kategorii Elewacje i docieplenia. Zapewniasz tego typu usługi? Pozostaw na platformie ogłoszeniowej swoją ofertę.

Zobacz też inne artykuły

Czym są panele elewacyjne – rodzaje, właściwości i ceny
Elewacja, docieplenia
Wykończenie elewacji budynku powinno stanowić element dekoracyjny i ochronny. Nic zatem dziwnego, że panele elewacyjne cieszą się coraz większym zainteresowaniem w budownictwie. Jakie mają cechy i właściwości? Czy warto w nie zainwestować i jaki jest koszt tego materiału wykończeniowego...
Najmodniejsze kolory elewacji
Elewacja, docieplenia
Kolorystyka elewacji to jeden z tych czynników, który w szczególny sposób decyduje o atrakcyjności nieruchomości. Szarawa, nijaka, z wyraźnymi zabrudzeniami  zawsze zniechęci. Efektowna i czysta – co nie znaczy, że koniecznie biała – będzie przyci...