7 pomysłów na grill murowany w ogrodzie. Jak stworzyć miejsce do grillowania i relaksu na powietrzu?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania6 min

Grillowanie już od kilku lat żartobliwie nazywane jest narodowym sportem Polaków. Dlatego nie dziwi, że na wielu działkach i w ogrodach pojawiają się grille murowane. Jednak czy w każdej sytuacji można pozwolić sobie na postawienie trwałego grilla? W jaki sposób wykończyć ogrodowy grill murowany, by był nie tylko praktyczny, ale także stanowił efektowne uzupełnienie aranżacji całej posesji?

7 pomysłów na grill murowany w ogrodzie. Jak stworzyć miejsce do grillowania i relaksu na powietrzu?

Czy są przepisy określające, kiedy można na działce postawić grill murowany?

Nie ma dokładnych przepisów, które by regulowały to, kiedy i gdzie można postawić grill murowany na własnej działce. Pamiętaj jednak o kilku ważnych kwestiach związanych z bezpieczeństwem osób przebywających na Twojej posesji. Miejsce posadowienia grilla powinno być wyznaczone w taki sposób, aby zniwelować zagrożenie zaprószenia ognia czy powstania pożaru. 

Nie zapomnij też o zasadach życia społecznego. Przy planowaniu miejsca do grillowania, zwróć uwagę na odległość od sąsiedniej działki. Dym i zapachy powstające w czasie przygotowywania potraw nie powinny przeszkadzać sąsiadom. Pamiętaj też, aby grill ustawić w takiej odległości od domu czy innych obiektów znajdujących się na działce, aby dym się na nich nie osadzał. Grill murowany zaliczany jest do małej architektury ogrodowej, nie wymaga więc pozwolenia na budowę czy zgłoszenia. 

 

Warto wiedzieć:

Jeżeli jesteś użytkownikiem działki ROD i chcesz grillować, lepiej użyj grilla przenośnego. Na przestrzeniach tego typu lepiej nie stawiać grilli murowanych. Regulamin ROD nie wymienia ich bowiem jako obiektów, które mogą być postawione przez dzierżawcę na terenie użytkowanej przez niego działki.

Projekt grilla murowanego – na co zwrócić uwagę?

Przy planowaniu grilla zwróć uwagę na jego lokalizację. Oprócz wyżej wspomnianych kwestii, ważne jest to, by stał on w miarę bezwietrznym miejscu. Zminimalizuje to rozprzestrzenianie się dymu, ale też ułatwi pracę. Zastanów się też, dla ilu osób najczęściej będziesz przygotowywać potrawy na grillu. To pozwoli Ci dobrać wymiary całej konstrukcji oraz rusztu. Podczas stawiania grilla murowanego bardzo ważne jest to, aby odpowiednio odprowadzać dym z paleniska. Dlatego też przy tego rodzaju czynnościach dobrze zdać się na specjalistów. Znajdziesz ich m.in. na stronie Majsteria, w kategorii Ogród i rolnictwo. Opisz dokładnie, czego potrzebujesz, dodaj zlecenie i zaczekaj na oferty. Możesz też przejrzeć dostępne na portalu wizytówki wykonawców i skontaktować się z wybraną osobą.

Z czego zrobić grill murowany?

Materiał na grill powinien być przede wszystkim odporny na działanie wysokich temperatur, a także warunków atmosferycznych. Najczęściej wykonuje się go z wielu rodzajów cegieł, które później można wykończyć na różne sposoby. Popularne są także grille betonowe lub kamienne.

 

Warto wiedzieć:

Materiał, z którego stawia się murowane grille jest ciężki. Dlatego warto wykonać fundament. Zapobiega to osiadaniu konstrukcji w gruncie. Zaleca się, by fundament miał co najmniej ok. 10 cm grubości. Dobrze, by płyta fundamentowa miała ok. 20 cm szerokości więcej z każdej strony niż sama konstrukcja grilla. Ważne jest też to, aby odczekać ok. 2 tygodni od zakończenia prac do pierwszego użycia grilla.

7 pomysłów na wykonanie i wykończenie grilla murowanego w ogrodzie

Murowane grille ogrodowe można ulepszyć na wiele sposobów, zarówno jeśli chodzi o ich funkcjonalność, jak i wygląd. Oto kilka podpowiedzi, które pozwolą Ci stworzyć grill dopasowany do Twoich potrzeb.

  • Wędzarnia murowana może być ciekawym dodatkiem do twojego grilla. Zaplanuj ją w bryle konstrukcji. Dzięki niej przygotujesz domowe wędliny, wędzone ryby czy kiełbasy.

  • Kolejnym pomysłem może być piec chlebowy w grillu. Takie projekty warto już zlecić specjalistom, którzy będą wiedzieć, jak poprowadzić kominy odprowadzające dym i ciepło.

  • Jeśli chcesz wyróżnić swoją posesję, zdecyduj się na nietypowy kształt grilla. Może on być okrągły, kwadratowy lub łączyć w sobie wiele form. Pamiętaj, by pasował do pozostałych elementów małej architektury na działce. Więcej o spójnej aranżacji posesji, przeczytasz w artykule: Aranżacja wokół domu – jak zadbać o otoczenie zewnętrzne.

  • Planując grill uwzględnij miejsce na przechowywanie akcesoriów. Ułatwi to utrzymanie porządku w tym miejscu.

  • Grill ogrodowy nie musi stać na trawniku czy ziemi. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie go na tarasie, werandzie czy w altanie.

  • Jeśli lubisz grillować i często to robisz, w projekcie uwzględnij to, by przy samym grillu było wygodne miejsce do przygotowywania jedzenia, a także do serwowania szybkich przekąsek.

  • Grill wykonany z bloczków czy z cegieł możesz obłożyć dekoracyjną okładziną wykonaną np. z płytek klinkierowych, a także kamienia naturalnego np. granitu. Zwiększa to walory estetyczne całej konstrukcji.

O czym pamiętać projektując miejsce do relaksu na świeżym powietrzu?

Aranżując miejsce przy grillu pomyśl o stworzeniu strefy relaksu, w której każdy z domowników znajdzie coś dla siebie. Ustaw w pobliżu grilla stolik i krzesła, aby sprawniej podawać przygotowane dania. Na świeżym powietrzu będą smakowały o wiele lepiej. Rozważ umieszczenie stołu pod wiatą lub pawilonem. Nie zapomnij też o wykonaniu ścieżek łączących poszczególne strefy ogrodu. Możesz je stworzyć z wykorzystaniem m.in. kostki brukowej. Zajrzyj do artykułu: Kostka przed domem – nowoczesne wzory i aranżacje, by zobaczyć, jak jeszcze można ją wykorzystać do zagospodarowania posesji. 

Grillowanie na świeżym powietrzu, w zaciszu własnego ogrodu, może być prawdziwą przyjemnością. W znacznym stopniu ułatwi to odpowiednio zaaranżowana przestrzeń do przygotowywania i serwowania potraw. Zdaj się na specjalistów, którzy nie tylko stworzą wyjątkowy projekt, dopasowany do Twoich potrzeb, ale i zrealizują go zgodnie ze wszystkimi ustaleniami. 

Zobacz też inne artykuły

Ile kosztuje studnia głębinowa – budowa studni, rodzaje i koszty wykopu
Ogród i rolnictwo
Studnia głębinowa zapewnia własne ujęcie wody, co jest przydatne na przykład wtedy, gdy potrzebujesz nawadniać ogród. Jej budowa jest korzystna pod względem finansowym, gdyż pozwala zaoszczędzić na rachunkach za wodę. Z poradnika dowiesz się czym jest, jak działa i ile kosztuje s...
Jak zrobić opaskę wokół domu?
Ogród i rolnictwo
Opaska wokół domu to pas, który chroni elewację przed zniszczeniem i zabrudzeniem, a jednocześnie podnosi estetykę całego budynku. Opaskę możesz wykonać z różnych materiałów, jednak warto wcześniej ustalić, jaką powinna mieć szerokość i jak zrobić ją pra...