Aranżacja wokół domu – jak zadbać o otoczenie zewnętrzne

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania10 min

Teren wokół domu powinien być zadbany i odpowiednio zaaranżowany. Dostępne obecnie rozwiązania pozwalają uzyskać przestrzeń praktyczną i estetyczną. Dzięki temu cała posesja prezentuje się zjawiskowo, a Ty zyskujesz miejsce, w którym możesz się zrelaksować, pracować, a także wygodnie przemieszczać po całej działce. Jak zaaranżować otoczenie domu? Sprawdź podpowiedzi z naszego przewodnika, które zainspirują Cię i poprowadzą przez proces zagospodarowania terenu.

Aranżacja wokół domu – jak zadbać o otoczenie zewnętrzne

Materiał na ścieżkę w ogrodzie

Jednym z elementów otoczenia domu, o które należy zadbać, są ścieżki. Ułatwiają one przemieszczanie się po działce. Wykonane z wytrzymałych i bezpiecznych materiałów będą też stanowiły uzupełnienie estetyki całej posesji. Do najczęściej wybieranych materiałów na ścieżki zalicza się:

  • kostkę brukową,

  • żwir,

  • kamień,

  • płyty chodnikowe,

  • cegły,

  • płyty betonowe.

Poniżej krótka charakterystyka tych materiałów pod kątem wykorzystania ich na chodniki przed domem oraz ścieżki ogrodowe.

Aranżacje z kostki brukowej wokół domu

Odpowiednio zaaranżowane otoczenie domu potrafi być zarówno estetyczne, jak i praktyczne. Chodnik z kostki brukowej to bardzo popularne rozwiązanie wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Jest to materiał wytrzymały na warunki atmosferyczne i wahania temperatur. Kostka jest dostępna w wielu wariantach, co pozwala dopasować ją do różnej stylistyki oraz do innych elementów znajdujących się na posesji. Przykładowo grafitowa kostka brukowa przed domem będzie pasować do nowoczesnych, minimalistycznych projektów.

Ścieżki żwirowe i z kamieni

Wykonane ze żwiru lub kamienia ścieżki prezentują się szczególnie dobrze w ogrodach tradycyjnych. Możesz je z powodzeniem wykonać także w ogrodach nawiązujących do stylu angielskiego, francuskiego czy nawet orientalnego. Pamiętaj jednak, że wymagają one wykonania odpowiedniego podłoża, które zmniejszy ryzyko usypywania się materiału. W aranżacji wokół domu, większych kamieni, np. płaskich otoczaków, możesz używać tak jak płyt chodnikowych czy kostki brukowej. Ciekawie będą wyglądały szczególnie na ścieżkach o nieregularnych kształtach, ustawione w kilkucentymetrowej odległości względem siebie. 

Żwir będzie dobrze prezentował się również, gdy wykorzystasz go do wykonania opaski. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Jak zrobić opaskę wokół domu?

Płyty chodnikowe

Płyty chodnikowe to grupa produktów dająca bardzo duże możliwości aranżacyjne otoczenia domu. Najczęściej wybierane są te betonowe, jednak dostępne są również wersje ceramiczne. Szukając artykułów do swojego ogrodu, zwróć uwagę na to, by ich powierzchnia była antypoślizgowa. Kolorystykę i kształt dobierz do ogólnej aranżacji posesji. Często tego typu produkty tworzone są we wzorach nawiązujących do naturalnych materiałów takich, jak drewno czy kamień.

Ścieżki wokół domu – betonowe i z cegły

Na ścieżki ogrodowe poleca się cegłę klinkierową z uwagi na jej wytrzymałość oraz efektowny wygląd. Dobrze ułożony chodnik ogrodowy z tego materiału wytrzyma długie lata. Trzeba tutaj pamiętać jednak o tym, że jest to materiał stosunkowo drogi. Jego układanie warto też zlecić specjalistom. Jeżeli szukasz osoby, która wykona nowoczesne chodniki ogrodowe, zajrzyj na stronę: Majsteria. W kategorii Ogród i rolnictwo opisz dokładnie, jaką ścieżkę potrzebujesz i z czego chcesz ją wykonać, a zgłoszą się firmy specjalizujące się w takich pracach. Drugą opcją jest przejrzenie dostępnych już wizytówek i wybór najlepszego dla siebie wykonawcy. 

Nowoczesny wygląd posesji uzyskasz, stawiając na płyty betonowe. Możesz je wykorzystać samodzielnie lub w połączeniu z innym materiałem. Ciekawie prezentują się one w zestawieniu z pasami po bokach, które wypełnione są żwirem. Płyty tego typu możesz ułożyć ciągiem, zachowując minimalną fugę. Inną propozycją jest zachowanie większych przestrzeni pomiędzy poszczególnymi płytkami. Przerwy te mogą być wypełnione trawą, żwirem lub piaskiem.

Jak zaaranżować wjazd do domu i podjazd do garażu?

Aranżacja wokół domu to również odpowiednie wykończenie podjazdu do garażu i na samą posesję. W tym celu wybierz materiał, który będzie pasował do stworzonych lub planowanych ścieżek ogrodowych. Na tego typu powierzchnie często wybierana jest kostka brukowa lub klinkierowa – ze względu na swoją wytrzymałość nie tylko na warunki atmosferyczne, ale i duże obciążenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku intensywnie użytkowanych ciągów komunikacyjnych, jakimi są wjazdy na posesję i podjazdy do garażu. Istotne jest też to, aby miejsca te były wyłożone materiałem o antypoślizgowym wykończeniu. Możesz też zdecydować się na podjazd wykonany ze żwiru, ale musisz liczyć się z częstszym uzupełnianiem materiału. Wówczas będzie on prezentował się dobrze i będzie funkcjonalny.

 

Warto wiedzieć:

Jeśli mieszkasz w regionie, gdzie są częste i obfite opady śniegu, rozważ możliwość wykonania podgrzewanego podjazdu. Ułatwi to znacznie utrzymanie go w czystości zimą. Pamiętaj jednak o tym, by uwzględnić podgrzewanie na etapie budowy domu lub remontu podjazdu. System ten musi być bowiem ułożony pod nawierzchnią. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku ogrzewania podłogowego.

Taras i patio – wypoczynek w otoczeniu domu

Planując aranżację wokół domu, uwzględnij też miejsce, w którym stworzysz strefę relaksu. Jednym z rozwiązań jest taras. Obecnie bardzo modne, szczególnie przy nowoczesnych, minimalistycznych projektach, są tarasy na gruncie. Brak jakichkolwiek barierek otwiera przestrzeń wokół nich i dodaje całej konstrukcji lekkości. Taki niski taras jest też wygodniejszy w użytkowaniu, w tym dla osób starszych i dzieci. Można go też wykonać z różnych materiałów. Najczęściej wybierane są:

  • deski z drzew rodzimych liściastych lub egzotycznych,

  • deski kompozytowe,

  • kostka brukowa,

  • płytki betonowe. 

Kostka i płytki mogą być kładzione na gruncie po wcześniejszym odpowiednim przygotowaniu podbudowy. Do przygotowania tarasu drewnianego lub z kompozytu wymagany jest stelaż.

Rozwiązaniem, które zyskuje we współczesnych aranżacjach przestrzeni przy domu, jest patio. Najczęściej kojarzone jest ze stylistyką hiszpańską i południowoamerykańską. Można je jednak zaadaptować również na potrzeby polskich warunków. Patio jest o tyle wygodnym rozwiązaniem, że wymaga mniej pracy w czasie przygotowań. Wykonuje się je najczęściej na równi z gruntem, nie potrzeba żadnych stelaży. Do jego wyłożenia można użyć dużych płytek, które szybko się układa.

Zarówno na patio, jak i na tarasie możesz umieścić wypoczynkowe i jadalniane meble ogrodowe. Jeśli ma to być typowe miejsce do relaksu, umieść tam hamak lub fotel z wygodną, dużą poduszką. Natomiast w sytuacji, gdy często organizujesz przyjęcia w ogrodzie, na patio lub tarasie, możesz postawić murowany grill. Inspiracje, jak go wykonać znajdziesz w artykule: 7 pomysłów na grill murowany w ogrodzie. 

 

Warto wiedzieć:

Gdy decydujesz się na postawienie grilla na tarasie lub patio, pamiętaj o zabezpieczeniu podłoża przed plamami. Tłuste zabrudzenia są trudno usuwalne. Wybierz materiał, który łatwo się czyści – np. płytki ceramiczne. Stosuj też odpowiednie preparaty zabezpieczające wybraną powierzchnię przed tłustymi zabrudzeniami. A w sytuacji, gdy już dojdzie do zaplamienia, działaj szybko (przy użyciu specjalistycznych produktów czyszczących przeznaczonych do konkretnego materiału wykończeniowego). 

Oświetlenie na zewnątrz domu

Zadbaj o to, by oświetlenie posesji było jednocześnie praktyczne i podkreślało urok aranżacji całego terenu, w szczególności ogrodu. Dostępne na rynku rozwiązania pozwalają na inteligentne oświetlenie domu. System fotokomórek uruchamiających oświetlenie można połączyć z monitoringiem domu na zewnątrz oraz alarmem. 

Punkty oświetleniowe uruchamiane czujnikiem ruchu warto zamontować przy wejściu do domu. Umieść je także przy ścieżkach prowadzących do niego z różnych miejsc na posesji. Na terenie ogrodu i wjazdu na posesję można wykorzystać lampy solarne, które będą zasilane energią słoneczną. Zmniejszy to wydatki związane z użytkowaniem energii elektrycznej. Unikniesz w ten sposób również kładzenia instalacji elektrycznej w ogrodzie. Jest to też rozwiązanie przyjazne środowisku. Jeżeli interesuje Cię temat oświetlenia domu na zewnątrz, np. wykorzystania punktów LED, zajrzyj do artykułu: Jakie oświetlenie do ogrodu? Temat ten został tam szerzej opisany.

Aranżacja wokół domu – pomysły na piękny ogród

Ile właścicieli domów, tyle pomysłów na ogród. Do najpopularniejszych trendów aktualnie zalicza się ogrody utrzymane w stylu minimalistycznym, gdzie dominuje trawnik. Na jego obrzeżach tworzone są proste rabaty kwiatowe, często obsadzane również krzewami dekoracyjnymi. Trawniki mogą być miejscem do stworzenia strefy relaksu. Dlatego istotne jest to, aby wybrać odpowiedni gatunek trawy. Nie mniej ważny jest sposób założenia trawnika i jego późniejszej pielęgnacji. Więcej informacji o przydomowych trawnikach znajdziesz w artykule: Jak założyć trawnik? 

Inne popularne w ogrodnictwie style to:

  • japoński,

  • francuski,

  • wiejski,

  • angielski,

  • holenderski.

Wiele osób decyduje się również na wydzielenie części ogrodu pod nasadzenia owocowe, a także stworzenie warzywnika czy zielnika. Jeśli planujesz przygotowanie takiego miejsca, zwróć uwagę na to, jakie prace można wykonać o danej porze roku. Podpowiedzi dotyczące jesiennych prac na działce, znajdziesz m.in. w artykule: Jesień w ogrodzie – co sadzić i co wysiewać?

Dekoracja na zewnątrz domu

Przestrzeń wokół domu to idealne miejsce do postawienia dodatkowych dekoracji. Masz tutaj duże pole do popisu. Pamiętaj jednak o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim nie przesadź z ilością ozdób. Zwracaj także uwagę, by pasowały one do ogólnego charakteru, w jakim zaaranżowana jest cała posesja. Do najczęściej wykorzystywanych dekoracji przed domem zalicza się m.in. duże donice. Możesz wybrać te, w których posadzisz jeden większy kwiat. Innym rozwiązaniem są takie, w których stworzysz kompozycję kwiatową nawiązującą stylistycznie do rabat w ogrodzie. 

Innymi elementami chętnie wykorzystywanymi do aranżacji wokół domu są lampiony, skrzynie czy girlandy. Wiele z ozdób do ogrodu można wykonać samodzielnie. Przykładem mogą być tutaj donice ze starych cynowych wiaderek czy obrzeża rabat wykonane ze zużytych i pomalowanych opon.

Mała architektura ogrodowa – co może stanąć w otoczeniu domu?

Często poruszaną kwestią w przypadku aranżowania terenu wokół domu, są obiekty małej architektury ogrodowej. Zalicza się do nich m.in.: oczka wodne, fontanny, murowane grille ogrodowe, pergole, kaskady wodne, ogrody skalne, różnego rodzaju figurki (np. krasnali). Oprócz tego wskazuje się także na obiekty służące rekreacji i utrzymaniu porządku, jak np. piaskownice, ogrodowe place zabaw, huśtawki czy śmietniki. Nie potrzebujesz tu pozwolenia na budowę czy zgłoszenia.

Wiele z tego typu obiektów wymaga stworzenia na posesji odpowiedniego systemu wodnego. Można go połączyć z systemem nawadniania nasadzeń. Więcej przeczytasz w artykule: Jak wybrać i zainstalować system nawadniania ogrodu?

Jest wiele elementów wpływających na spójny wygląd otoczenia domu. Zadbaj o to, by każdy z nich pasował do ogólnej koncepcji.

Zobacz też inne artykuły

Ile kosztuje studnia głębinowa – budowa studni, rodzaje i koszty wykopu
Ogród i rolnictwo
Studnia głębinowa zapewnia własne ujęcie wody, co jest przydatne na przykład wtedy, gdy potrzebujesz nawadniać ogród. Jej budowa jest korzystna pod względem finansowym, gdyż pozwala zaoszczędzić na rachunkach za wodę. Z poradnika dowiesz się czym jest, jak działa i ile kosztuje s...
Jak zrobić opaskę wokół domu?
Ogród i rolnictwo
Opaska wokół domu to pas, który chroni elewację przed zniszczeniem i zabrudzeniem, a jednocześnie podnosi estetykę całego budynku. Opaskę możesz wykonać z różnych materiałów, jednak warto wcześniej ustalić, jaką powinna mieć szerokość i jak zrobić ją pra...