Jak zbudować basen? Instrukcja krok po kroku

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania5 min

Czy budowa basenu musi być skomplikowana? To zależy od wybranego typu kąpieliska – np. od tego, czy będzie montowane na powierzchni, czy poniżej poziomu gruntu. O ile z pierwszą opcją możesz poradzić sobie samodzielnie, o tyle przy drugiej niezastąpiona może okazać się pomoc fachowców. Z artykułu dowiesz się m.in. jak zbudować basen, aby spełniał wszelkie standardy i był bezpiecznym miejscem relaksu dla całej rodziny.

Jak zbudować basen? Instrukcja krok po kroku

Budowa basenu – jak zacząć?

W pierwszej kolejności musisz wybrać rodzaj basenu. Wersję rozporową i stelażową zamontujesz na powierzchni, z kolei wkopywaną (betonową, metalową, z tworzywa sztucznego) – poniżej poziomu gruntu. Wynika z tego kilka różnic.

Najważniejsza jest lokalizacja. Kąpielisko powinno znaleźć się w części ogrodu, która jest mocno nasłoneczniona, ale też położona daleko od granic działki – ta reguła dotyczy wszystkich typów basenów. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Na czym najlepiej postawić basen – podłoże pod basen ogrodowy

 

Warto wiedzieć:

Podczas budowy basenu wybierz miejsce, które jest położone z dala od drzew, krzewów i innych roślin. Spadające liście i gałęzie nie tylko brudzą kąpielisko, ale mogą też zapchać filtry oczyszczające wodę.

Budowa basenu na powierzchni

Stawianie basenu na powierzchni (bo właśnie bardziej o stawianiu niż budowie w tym wypadku można mówić) to w miarę proste i szybkie zadanie. Takie baseny są instalowane na poziomie gruntu, co eliminuje np. prace wykopowe. Podłoże powinno być równe i stabilne, aby uniknąć deformacji i zapewnić bezpieczne użytkowanie. Następnie wystarczy złożyć konstrukcję według dołączonej przez producenta instrukcji.

Budowa basenu wkopywanego

W tym przypadku proces budowy basenu jest bardziej złożony. Oprócz wyboru lokalizacji i wykopania odpowiedniego dołu w ogrodzie konieczne będzie wcześniejsze opracowanie projektu. Powinien on uwzględniać takie parametry jak: wymiary basenu, jego głębokość, a także lokalizację instalacji technicznych (np. systemu filtracji, odpływu czy instalacji elektrycznych). Kolejne kroki to:

  • przygotowanie i wzmocnienie fundamentów – czyli zapewnienie stabilności całej konstrukcji, wymaga to zalania betonem dna basenu i ścian bocznych;

  • budowa konstrukcji z betonu, metalu lub tworzywa sztucznego – konieczne może być ponowne wylanie betonu i utwardzenie go;

  • instalacja systemów filtracji, pomp, ogrzewania i oświetlenia;

  • wykończenie basenu – nałożenie folii basenowej, płytek ceramicznych lub innego materiału.

Warto zadbać też o estetyczne otoczenie. Możesz zainwestować w dobrze wyglądające (i bezpieczne) płytki antypoślizgowe lub drewno kompozytowe. Kąpielisko świetnie komponuje się z meblami ogrodowymi, leżakami i parasolami. Do wyboru masz też sprzęt dodatkowy jak alarmy dla dzieci czy pokrywy basenowe.

Budowa basenu samodzielnie czy z pomocą fachowca?

Możesz samodzielnie złożyć basen rozporowy, stelażowy, a nawet kanadyjski. Jednak budowa basenu wkopywanego to trudniejsze zadanie. Lepiej powierzyć je sprawdzonym fachowcom. Nawiąż współpracę ze specjalistami, np. z serwisu Majsteria, w kategorii Baseny, oczka wodne. Zarejestruj się bezpłatnie, dodaj zlecenie i poczekaj na przesłanie konkretnych ofert od wykonawców.

Schemat budowy basenu w ogrodzie

Przed budową basenu podejmij decyzję, czy wybierasz skimmer przelewowy, czy rynnę. Pierwsza opcja jest tańsza i łatwiejsza w rozbudowie, z kolei druga cechuje się lepszym wyglądem (podobnym do publicznych pływalni). Na tej podstawie potrzebny będzie Ci techniczny schemat budowy basenu, który uwzględni położenie m.in.:

  • kołnierza uszczelniającego,

  • puszek elektrycznych,

  • pokrywy,

  • zaworów magnetycznych,

  • zbiorników przelewowych,

  • sterowników i wymienników.

Więcej praktycznych porad znajdziesz w artykule: Basen w ogrodzie – wszystko, co warto wiedzieć.

 

Warto wiedzieć:

Jeszcze na etapie planowania budżetu do budowy basenu, rozważ zakup automatycznego zwijacza do pokrywy. Samo akcesorium chroni kąpielisko przed zanieczyszczeniami, parowaniem wody i utratą temperatury, ale jest uciążliwe w rozkładaniu. Zwijacz oszczędzi Twój czas.

Budowa basenu – koszty

Uwzględniając nie tylko zakup sprzętu i materiałów, ale też pracę specjalistów, koszt budowy basenu to:

  • od 30 000 do >100 000 złotych – dla wersji wkopywanej (betonowej, metalowej lub z tworzywa sztucznego);

  • od 10 000 do >50 000 złotych – dla wersji kanadyjskiej (wykonanej z drewna);

  • od 400 do >10 000 złotych – dla wersji rozporowych i stelażowych.

Ceny zależą od rozmiaru, głębokości i wykończenia basenu, a także rodzaju wybranego materiału. Największą część budżetu obejmuje zakup samego kąpieliska. Prace budowlane oraz przygotowanie projektu można postarać się wykonać samodzielnie (jeżeli tylko posiada się potrzebne umiejętności). Pamiętaj, że koszt budowy basenu to nie wszystko. Nadal musisz liczyć się z jego utrzymaniem, które zamyka się w kwocie 1000 – 2000 złotych rocznie.

Podsumowując, budowa basenu różni się w zależności od wybranego rodzaju. Jedyną cechą wspólną jest lokalizacja – teren powinien mieć kontakt ze słońcem i być położony z dala od granic działki. Warto też, w miarę możliwości, unikać drzew, krzewów i innych roślin. Baseny instalowane na powierzchni wystarczy złożyć według dołączonej instrukcji, ale wkopywane wymagają przeprowadzenia prac budowlanych (opracowania projektu, przygotowania dziury w ogrodzie, wylania fundamentów, zbudowania konstrukcji, postawienia instalacji systemów) i wykończeniowych. Trzeba liczyć się z wydatkiem nawet 50 000 złotych w przypadku basenów kanadyjskich, a ok. 100 000 złotych w przypadku basenów wkopywanych. Znacznie taniej wychodzą wersje rozporowe i stelażowe.

Zobacz też inne artykuły

Jak udekorować oczko wodne w ogrodzie – pomysły i inspiracje
Baseny, oczka wodne
Oczka wodne często już same w sobie są niezwykle dekoracyjne. Ich dużą zaletą jest to, że możesz je dopasować do niemal każdej stylistyki. Szczególnie gdy wykonujesz je od podstaw. Obecnie w ofercie producentów dostępnych jest wiele rozwiązań, które pozwalają na st...
Ryby do oczka wodnego – na jakie gatunki postawić?
Baseny, oczka wodne
Wybór ryb do oczka wodnego nie może być przypadkowy. Najlepiej sprawdzają się gatunki odporne na choroby, przystosowane do naszego klimatu i zmiennych temperatur. Karasie złociste, karpie Koi, złote orfy, jesiotry, różanki i słonecznice to ryby, które są stosunkowo niew...