Jakie rośliny do oczka wodnego wybrać?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania5 min

Oczko wodne to świetne urozmaicenie ogrodowego krajobrazu. Poza walorami estetycznymi taki staw sprzyja również bioróżnorodności! Obsadzając go odpowiednimi gatunkami, możesz utworzyć mały, naturalny ekosystem. Ale co to znaczy „odpowiednie”? Jakie rośliny do oczka wodnego wybrać? Podpowiadamy!

Jakie rośliny do oczka wodnego wybrać?

Charakterystyka roślin do oczka wodnego

Rośliny wodne do oczka nie tylko pięknie wyglądają, ale także pełnią wiele ważnych funkcji. Oto kilka z nich:

  • produkowanie tlenu;

  • rozkładanie i magazynowanie szkodliwych substancji (niektóre dają sobie radę nawet na obszarach skażonych);

  • zapewnianie schronienia różnym zwierzętom;

  • oczyszczanie wody.

Ponieważ rośliny w oczku pobierają substancje pokarmowe prosto z wody (całą swoją powierzchnią), korzenie służą im głównie do przytwierdzania się do podłoża. Dlatego też nie potrzebują urodzajnej gleby – wręcz przeciwnie! Zbyt żyzna będzie lepiej służyła glonom niż samym roślinom do oczka. A to  poskutkuje zmętnieniem i zazielenieniem się stawu.

 

Ważne:

Nie tylko podłoże w stawie, ale również to wokół niego nie powinno być zbyt bogate w składniki odżywcze.

 

Więcej informacji na temat planowania, budowania i obsadzania oczka wodnego znajdziesz w artykule: Czym jest oczko wodne i jak je zrobić?

Rośliny do oczka wodnego oczyszczające wodę

Najładniejsze przydomowe oczka mają przejrzystą wodę, w której nie rozwijają się glony. Można oczywiście uzyskać taki efekt środkami chemicznymi, ale dużo korzystniejsze jest zasadzenie odpowiednich gatunków. Jakie rośliny do oczka wodnego oczyszczające wodę masz do wyboru? Należą do nich m.in.:

  • trzcina pospolita,

  • sit rozpierzchły/skupiony,

  • wszystkie gatunki miskantów,

  • hiacynt wodny,

  • salwinia pływająca,

  • rogatek sztywny.

 

Warto wiedzieć:

Hiacynt wodny potrzebuje ciepła. Wkładaj go do oczka dopiero wtedy, gdy na zewnątrz panuje co najmniej 15°C. Ponieważ w naszym klimacie należy on do gatunków jednorocznych, nie musisz martwić się o przechowywanie go zimą.

Jakie rośliny do małego oczka wodnego?

W niewielkim i płytkim stawie sprawdzą się wąskie i skarłowaciałe gatunki. Jakie rośliny do małego oczka wodnego sprawią, że aranżacja będzie atrakcyjna? Postaw na miniaturową miętę, lilię wodną, pałkę drobną, niezapominajkę błotną oraz kaczeńce. Jeśli szukasz kwiatów do małego oczka, możesz też wypróbować pełzacza bagiennego. 

Czysta, dobrze natleniona woda to doskonałe środowisko dla ryb (przeczytaj, jak wybrać gatunki ryb do oczka wodnego). Pamiętaj jednak, że niewielkie stawy nie nadają się do hodowli.

Jak sadzić rośliny w oczku wodnym?

Najważniejszą sprawą, o której trzeba pamiętać w czasie sadzenia roślin w oczku, jest odpowiednia temperatura powietrza. Najlepiej zaplanować ten zabieg od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Warto też pamiętać, że nie wszystkie gatunki mogą zimować w oczku.

Do sadzenia roślin wodnych są przeznaczone specjalne, ażurowe pojemniki, które wykłada się agrowłókniną i obciąża kamykami lub żwirem. Takie rozwiązanie zapobiega nadmiernemu rozrostowi roślin i ułatwia wyciąganie okazów wymagających przezimowania poza stawem.

 

Ważne:

Podłoże, na którym posadzisz rośliny do oczka wodnego, powinno być ubogie. Idealnie sprawdzi się mieszanka piasku i gliny w stosunku 1:3. Inna opcja to żwir i piasek z domieszką ziemi. Do oczka można też dorzucić zeolit – minerał o właściwościach absorpcyjnych, który pochłania nadmiar składników pokarmowych i zapobiega rozwojowi glonów. Zeolit jest dostępny w postaci żwiru albo większych kamieni, więc może pełnić również funkcję dekoracyjną.

 

Rośliny do oczka wodnego najlepiej sadzić tak, jak rosłyby w naturalnym zbiorniku. Osiągniesz to stopniowo zwiększając głębokość oczka i wydzielając strefy roślinne:

  • strefa wokół oczka – niezbyt wysokie gatunki, które trzeba dobrać do pH podłoża i stopnia nasłonecznienia brzegu (np. skrzyp olbrzymi na cienistym, kosaciec gładki na słonecznym);

  • strefa błotna/bagienna – niskie, tworzące darń gatunki (np. pałki, bagno zwyczajne czy kwiaty do oczka wodnego takie jak niezapominajka błotna i pierwiosnek japoński);

  • strefa wody płytkiej (30 cm) i średniej (50 cm) – niektóre mają pływające liście, a inne są całkowicie zanurzone w wodzie (np. moczarka);

  • strefa wody głębokiej (ponad 50 cm) – korzenie roślin sięgają dna, a liście i kwiaty pływają po powierzchni (np. wszystkie gatunki grzybieni).

Niezależnie od głębokości zbiornika, można też sadzić rośliny pływające do oczka wodnego (np. żabiściek pływający, różne gatunki rzęs, osoka aloesowata, wolfia bezkorzeniowa). Należy jednak kontrolować ich rozrost, ponieważ w przeciwnym razie do roślin rosnących niżej nie dotrze wystarczająca ilość światła. 

Planowanie zasadzenia roślin wodnych zgodnie ze strefami wydaje Ci się zbyt skomplikowane? W całościowej aranżacji oczka wodnego mogą pomóc Ci specjaliści. Znajdziesz ich m.in. w serwisie usługowym Majsteria. Wystarczy, że w kategorii Baseny, oczka wodne zostawisz swoje zlecenie i zaczekasz na oferty od sprawdzonych wykonawców.

Sztuczne rośliny do oczka wodnego

Sztuczne rośliny do oczka wodnego mają tę zaletę, że nie są wrażliwe na pogodę ani właściwe umiejscowienie. „Kwitną” przez cały rok, nawet zimą. Jednak oprócz walorów estetycznych niewiele wniosą do Twojego ogrodu. Dużo lepiej sprawdzają się żywe rośliny, zwłaszcza że odpowiednio wybrane gatunki nie wymagają wiele pracy. To dużo mniej zachodu niż uprawa rabatek kwiatowych.

Podsumowując, oczko wodne w ogrodzie ma mnóstwo zalet. Zapewnia miłe doznania estetyczne, sprzyja bioróżnorodności i jest łatwe w utrzymaniu. Nie musisz nawet dysponować ogromną przestrzenią – małe oczko wodne także ma w sobie mnóstwo uroku.

Zobacz też inne artykuły

Jak udekorować oczko wodne w ogrodzie – pomysły i inspiracje
Baseny, oczka wodne
Oczka wodne często już same w sobie są niezwykle dekoracyjne. Ich dużą zaletą jest to, że możesz je dopasować do niemal każdej stylistyki. Szczególnie gdy wykonujesz je od podstaw. Obecnie w ofercie producentów dostępnych jest wiele rozwiązań, które pozwalają na st...
Ryby do oczka wodnego – na jakie gatunki postawić?
Baseny, oczka wodne
Wybór ryb do oczka wodnego nie może być przypadkowy. Najlepiej sprawdzają się gatunki odporne na choroby, przystosowane do naszego klimatu i zmiennych temperatur. Karasie złociste, karpie Koi, złote orfy, jesiotry, różanki i słonecznice to ryby, które są stosunkowo niew...