Bez względu na to, czy interesuje Cię zbiornik plastikowy, czy szambo z kręgów betonowych, pojemność, jaka jest potrzebna w Twoim domu, wyliczysz w łatwy sposób. Możesz to zrobić na 2 sposoby:
-
zapisz na kartce wskazania wodomierza i po 2 tygodniach sprawdź, o ile się zmieniły – od różnicy odejmij 10%;
-
posłuż się szacunkami – każda osoba dorosła w ciągu miesiąca zużywa średnio od 2,5 do 3,5 m³ wody, z czego 90% trafia do kanalizacji; możesz w przybliżeniu założyć, że miesięcznie wytwarza około 2,5 m³ nieczystości – liczbę tę przemnóż przez liczbę domowników.
Inny, bardziej skomplikowany sposób na to, jak obliczyć pojemność szamba, polega na pomnożeniu liczby domowników, ilości ścieków oraz czasu, przez jaki nieczystości będą znajdować się w zbiorniku. Wykonanie takiego działania może być trudne – dotyczy to szczególnie osób, które nigdy nie korzystały ze zbiornika bezodpływowego i nie wiedzą, jak często go opróżniać.
Podane sposoby pozwolą Ci wyliczyć orientacyjną pojemność szamba. Aby dokładnie ją wyznaczyć, pod uwagę musisz wziąć jeszcze:
-
nawyki domowników i styl życia – na przykład branie kąpieli w wannie powoduje większe zużycie wody niż prysznic;
-
to, czy w domu znajdują się dzieci.
Gdy wyliczysz optymalną pojemność szamba w domu jednorodzinnym, pamiętaj, aby kupić nieco większy zbiornik. Dzięki temu nie dojdzie na przykład do wycieku nieczystości do gruntu, jeśli ilość ścieków przewyższy poziom, na którym znajduje się wylot rury kanalizacyjnej.
Ważne:
Nie warto decydować się jednak na zbyt duży pojemnik. W tej sytuacji częstotliwość wywozu szamba zmniejszy się, co może spowodować wydobywanie się przykrych zapachów ze zbiornika. Innym skutkiem może być silne zanieczyszczenie pojemnika – w tym wypadku usunięcie nagromadzonych osadów, na przykład za pomocą preparatów bakteryjnych wlewanych bądź wsypywanych do muszli, może być bardzo trudne, a nawet całkowicie niemożliwe.
Gdy szukasz informacji, jakie szambo wybrać, jego wielkość powinieneś dostosować do rozmiaru działki. Musi znaleźć się w odpowiedniej odległości od granicy posesji, drogi bądź ciągu pieszego (minimum 2 m), od okien i drzwi zewnętrznych (5 m) oraz od ujęcia wody pitnej (15 m). Kwestie te również warto wziąć pod uwagę, wyznaczając pojemność zbiornika.
Warto kupić pojemnik na szambo, którego pojemność jest dopasowana do objętości szambiarki. Zwykle jest to 8–12 m³. Dzięki temu nie będziesz musiał opłacać kursu niepełnego samochodu z nieczystościami bądź częściej zamawiać wywozu. Jeśli szukasz sprawdzonej firmy asenizacyjnej, znajdziesz ją w serwisie Majsteria, w kategorii Wywóz szamba.