Jak zrobić wędzarnię ogrodową?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania6 min

Wędzone produkty są bardzo smaczne. Jednak kupienie prawdziwych przysmaków – wędzonych, a nie potraktowanych „aromatem dymu wędzarniczego” – wcale nie należy do najłatwiejszych zadań. Jeśli dysponujesz kawałkiem miejsca na działce, może warto samodzielnie uwędzić mięso, ryby albo sery? Przeczytaj, jak zrobić wędzarnię ogrodową!

Jak zrobić wędzarnię ogrodową?

Do czego przyda się wędzarnia ogrodowa?

Wędzarnia to przykład tzw. małej architektury (o innych rodzajach przeczytasz w artykule: Czym jest mała architektura ogrodowa – charakterystyka i przykładowe rodzaje zabudowy ogrodowej). Taki obiekt nadaje się do przygotowywania kiełbas, mięs, wędlin czy innych produktów spożywczych trzema sposobami (w różnych temperaturach):

  • na zimno (16-22°C) – żywność wędzi się w odległości 1,5-2 m od paleniska nawet przez kilkanaście dni;

  • na ciepło (22-45°C) – 1-1,5 m od paleniska przez 4-48 godzin;

  • na gorąco (60-90°C) – 0,5-1 m od paleniska (najczęściej wewnątrz komory wędzarniczej) przez 3-4 godziny.

 

Warto wiedzieć:

Nie musisz wybierać, który sposób wędzenia najbardziej lubisz (zwłaszcza gdy masz sporo miejsca na działce)! Zrób wędzarnię ogrodową tak, żeby regulować odległość żywności od paleniska. To praktyczne rozwiązanie, szczególnie dla osób lubiących kuchenne eksperymenty.

W jakim miejscu w ogrodzie zrobić wędzarnię?

Wędzarnia własnej roboty potrzebuje sporo miejsca (sam kanał dymowy musi mieć ok. 2-2,5 m długości). Poza tym w czasie wędzenia powstaje dużo dymu i intensywnych aromatów, co może być uciążliwe dla sąsiadów. Najlepiej więc postawić wędzarnię z dala od zabudowań, w ustronnym i suchym miejscu.

Wybór materiałów do budowy wędzarni ogrodowej

Dobrze, jeśli wędzarnia ogrodowa pasuje do innych elementów w ogrodzie, takich jak plac zabaw dla dzieci, pergola, a nawet buda dla psa. Jak najlepiej zadbać o spójność stylistyczną? Do budowy wędzarni ogrodowej wybierz te same materiały, z których wykonano pozostałe wyposażenie.

Jak zrobić wędzarnię ogrodową?

Zastanawiasz się, czy samodzielne budowanie wędzarni jest łatwe? Tak! Nieważne, czy w Twoim ogrodzie stanie wędzarnia z drewna albo z blachy, czy wędzarnia murowana, schemat budowy jest mniej więcej taki sam. 

 

Ważne:

Palenisko powinno znajdować się niżej niż komora, a dym trzeba doprowadzić szczelnym kanałem dymowym.

Jak zrobić wędzarnię z drewna?

Drewniana wędzarnia najlepiej sprawdza się do wędzenia na zimno. Do jej wykonania nadają się gatunki drzew liściastych o niskiej zawartości żywicy. Deski należy najpierw oczyścić i zaimpregnować, a następnie zbudować wąski domek z mocno spadzistym dachem, drzwiczkami i otworem na kanał dymowy.

  • Palenisko powinno być murowane lub żeliwne, żeby komora osiągnęła odpowiednią temperaturę.

  • Kanał dymowy można zrobić z rury aluminiowej.

  • Drewnianą wędzarnię możesz postawić na betonowej wylewce, na podmurówce albo na nóżkach.

Jak zrobić wędzarnię z blachy?

Jeśli chcesz wędzić na gorąco, możesz spróbować wykonać wędzarnię z blachy. Do budowy takiej wędzarni ogrodowej najlepiej nadaje się stal nierdzewna, ponieważ nie oddziałuje z żywnością, łatwo utrzymać ją w czystości i świetnie znosi wysokie temperatury. Bardziej budżetową opcją jest blacha ocynkowana, ale należy zadbać o jej odpowiednią izolację. Budowa metalowej wędzarni wymaga umiejętności spawania i obrabiania metali – arkusze blachy trzeba połączyć w kostkę, którą nakryjesz palenisko i ruszt.

Jak wymurować wędzarnię?

Murowanie wędzarni zajmuje najwięcej czasu, ale i efekt wizualny jest najlepszy. Warto najpierw poświęcić czas na projekt. Gdy masz wszystko dokładnie rozplanowane, możesz przejść do budowy.

  • Wylej betonową podstawę, a gdy beton stwardnieje, wymuruj palenisko.

  • Umieść rurę (kanał dymowy) i upewnij się, że łączenie między nią a paleniskiem jest szczelne.

  • Wymuruj komorę wędzarniczą, w której uwzględnisz drzwiczki i termometr. Zwróć szczególną uwagę na otwór, przez który będzie wpadać dym – nie może on nigdzie uciekać.

Niektórzy łączą też grill murowany z wędzarnią i budują grillo-wędzarnię. To doskonały pomysł, jeśli masz na działce nieco więcej miejsca, a do tego lubisz i wędzić, i grillować.

Jak zrobić małą wędzarnię?

Mała wędzarnia to tak naprawdę mała komora wędzarnicza, w której zmieścisz mniej produktów do uwędzenia. Każda z opisanych wyżej budowli może być większa albo mniejsza, ale odległość między paleniskiem a komorą zazwyczaj wynosi ok. 2-2,5 m. Jeśli potrzebujesz naprawdę kompaktowej wędzarni, spróbuj zrobić ją z beczki.

Jak zrobić wędzarnię domowym sposobem – wędzarnie z beczki

Wędzarnie z beczki są najprostszymi i najmniejszymi wędzarniami ogrodowymi, nadają się jednak tylko do wędzenia na zimno.

 

Ważne:

Beczka, której użyjesz do zrobienia wędzarni ogrodowej, nie musi być nowa. Jednak jej środka nie może pokrywać warstwa lakieru, farby ani jakichkolwiek innych substancji. Pod wpływem temperatury wydzielą się z nich lotne związki niebezpieczne dla Twojego zdrowia!

 

Jak zrobić wędzarnię z beczki?

  • Wykop dół o średnicy mniejszej od Twojej beczki i ustaw ją na brzegu.

  • Następnie zrób rów o szerokości ok. 40 cm i głębokości 30-35 cm, który powinien opadać w stronę paleniska. Powstanie w nim kanał dymowy.

  • Połącz rurą palenisko i beczkę. Możesz też wykorzystać blachę, ale zadbaj o dokładne przykrycie krawędzi, żeby zapobiec uciekaniu dymu.

W ten sposób z prostej beczki powstanie wędzarnia w ziemi, ale możesz też zespawać konstrukcję i ustawić ją nad ziemią. Beczka powinna stać na solidnych nóżkach albo betonowych bloczkach.

Podsumowując: Jak zrobić wędzarnię domowym sposobem? Masz do wyboru kilka opcji. Możesz zbudować ją z drewna lub z blachy, wymurować, a nawet wykorzystać gotową, metalową beczkę. Wędzarnie i akcesoria potrzebne do jej zbudowania znajdziesz w każdym markecie budowlanym. Jeśli jednak nie lubisz majsterkować, a dalej marzysz o wędzeniu we własnym ogródku, poszukaj specjalisty na Majsteria, w kategorii Mała architektura ogrodowa.

Zobacz też inne artykuły

Jak samodzielnie zbudować grill murowany?
Mała architektura ogrodowa
Lubisz majsterkowanie i grillowanie, a do tego dysponujesz wolną przestrzenią w ogrodzie? Spróbuj samodzielnie zbudować grill murowany. Wystarczy pamiętać o kilku wskazówkach, żeby przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem.
Buda dla psa – projekt i budowa krok po kroku
Mała architektura ogrodowa
Dla wielu z nas pies jest członkiem rodziny i chcemy, żeby było mu wygodnie i bezpiecznie. Nie zawsze czworonóg może mieszkać w domu. Czasem swoje cztery kąty będzie miał na dworze, ale nawet tam powinien mieć zapewnione jak najlepsze warunki. Zobacz, w jaki sposób zbudować b...