Nowoczesny ogród wiejski – pomysły i inspiracje

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania5 min

Ogród pełen kolorów, kwiatów i zapachów, w którym poczujesz się jak w magicznej krainie? Jeśli marzysz o takim miejscu, to ogród w stylu wiejskim jest właśnie dla Ciebie! Odrobinę dziki i nieułożony, a tym samym zachwycający swoim pięknem i naturalnością. Jak zaprojektować ogród rustykalny, który będzie przywoływał wspomnienia beztroskich wakacji na wsi? Podpowiadamy!

Nowoczesny ogród wiejski – pomysły i inspiracje

Jak zaprojektować nowoczesny ogród w stylu wiejskim – inspiracje

Nowoczesny ogród wiejski powinien być trochę nieokrzesany, nieregularny i nieuporządkowany. Zapomnij o równo przystrzyżonym trawniku, żywopłocie spod linijki czy idealnie obsadzonych rabatach. Tutaj „ostatnie słowo” ma natura, która sama układa aranżację. Zanim jednak rozkwitną kolorowe kwiaty i rośliny będą przeplatać się łodygami, konieczne jest stworzenie projektu (tak, mimo wszystko projekt jest nieodzowny) i początkowe rozsadzenie poszczególnych gatunków. Nawet, jeśli ogród ma być dziki i naturalny, konieczne jest wybranie odpowiednich roślin i posadzenie ich zgodnie z ich zapotrzebowaniem na słońce i dopasowanie do siebie nawzajem.

 

Warto wiedzieć:

W prawdziwym wiejskim otoczeniu babcine kwiaty w ogrodzie przeplatają się z rabatami warzywnymi. Nie musisz jednak zmieniać się w działkowca, aby móc cieszyć się rustykalnym ogrodem na swojej posesji. Warto postawić na różnorodne rośliny, stylizowane dodatki i naturalne materiały. Kilka zasad sprawi, że wiejski ogród rozkwitnie na tyłach Twojego domu. 

 

Przed Tobą projektowanie ogrodu? Sprawdź zasady, którymi warto się kierować i zdobądź inspirację do działania:  Jak zaprojektować ogród – zasady i inspiracje 

Jakie cechy powinien mieć nowoczesny ogród wiejski?

Nowoczesny ogród wiejski wyróżniają 3 główne elementy, których nie powinno zabraknąć podczas jego aranżacji:

  • naturalność – ogród wiejski to nie miejsce na ułożone i zaplanowane kompozycje, a raczej na nieregularne kształty, nieprzystrzyżone trawy, nieobcięte gałązki czy przeplatające się ze sobą łodygi różnych roślin;

  • kolory – w wiejskich ogrodach nie ma ustalonych reguł, zatem nie obowiązują żadne limity kolorystyczne. Ma być barwnie, a różnorodne rośliny mają kwitnąć sezonowo, zapewniając feerię kolorów przez cały rok;

  • miks roślin – kwiaty, byliny, zioła, warzywa, krzewy – tutaj nie ma zasad i limitów. Warto wykorzystać ogród wiejski na uprawy pomidorów, fasolki, groszku czy własnej sałaty. Dzikość ogrodu pozwala na roślinne niespodzianki, odkrywane z czasem, jak zaczynają kiełkować i rosnąć.

Oprócz roślinności ważne są także rustykalne ozdoby do ogrodu. Zaczynając od małej architektury, takiej jak drewniana studnia czy ławka. Warto pomyśleć również o metalowych baniach, donicach, kankach na mleko czy starych latarenkach na naftę. Ciekawą dekoracją będą stare kalosze, taczka czy duże kamenie. Stawiaj na naturalne materiały – drewno, cegła czy metal (nawet trochę zardzewiały). 

Potrzebujesz wsparcia w zaprojektowaniu wiejskiego ogrodu ze swoich marzeń?  Dodaj zlecenie w serwisie Majsteria, w kategorii Projektowanie ogrodów i zaczekaj na zgłoszenia wykonawców lub przejrzyj samodzielnie opublikowane już oferty.

Jakie kwiaty do ogrodu rustykalnego?

Wiejskie inspiracje w przypadku projektu nowoczesnego ogrodu nie mają limitu. Wśród kwiatów powinny znaleźć się maki, chabry, malwy czy różaneczniki. Dobrze sprawdzi się także rudbekia, dzwonek karpacki, szałwia okręgowa, nagietek, nasturcja i aksamitka. Z bylin dobrze jest posadzić łubin, krwawnik, piwonie, margaretki, lilie czy floksy. Nie zapomnij jednak o większych krzewach oraz drzewach, które uzupełniają ogród wiejski, dają schronienie w cieniu oraz są równie piękną ozdobą. Co wybrać? Jaśminowce, bzy, wierzby, sosny, brzozy, jarzębinę, lipę, a także jałowiec czy rokitnik. Pomiędzy kwiatami posadź zioła: mięta, melisa, rumianek, koper to tylko przykłady. Dodaj także jarmuż, sałatę i roszponkę. 

 

Ważne:

Planując rabaty kwiatowe, zacznij od sadzenia wysokich gatunków na górze i stopniowo schodź niżej. Na niższych piętrach sadź rośliny wieloletnie i jednoroczne, a na samym dole niskie byliny oraz jednoroczne kwiaty.

Jakie rośliny do nowoczesnego ogrodu wiejskiego?

Aby stworzyć nowoczesny ogród wiejski rośliny trzeba sadzić warstwowo. Zacznij od drzew i krzewów, a następnie przejdź do żywopłotu, pnączy czy bluszczy puszczonych na drabinki oraz altany. Dopiero wtedy swoją uwagę możesz poświęcić rabatom kwiatowym. Babcine kwiaty w ogrodzie powinny przywoływać wspomnienia z dzieciństwa, sielankowe i beztroskie lata. Dlatego nie może zabraknąć chabrów, dzwonków, astrów, lilii, maków czy dalii. Stawiaj na rośliny zarówno jednoroczne, jak i dwuletnie, np. cynie, maciejki, niezapominajki czy słoneczniki, a także forsycje, kaliny oraz róże.

Dobra wiadomość jest taka, że trudno popełnić poważny błąd w aranżacji wiejskiego ogrodu. Kiedy wszystko zacznie rosną i kwitnąć, ewentualne niedociągnięcia czy pomyłki będą zupełnie niewidoczne. Największą zaletą rustykalnego ogrodu jest jego naturalność i prostota, która zachwyca swoim pięknem, kolorami i nieregularnością.

Nowoczesny ogród wiejski – jak go pielęgnować?

Jest jeszcze jedna, bardzo ważna zaleta ogrodu wiejskiego – praktycznie nie wymaga żadnych prac. W sezonie letnim, kiedy wszystko kwitnie i słońce grzeje, Twoim zadaniem będzie tylko zadbanie o odpowiednie nawodnienie. Można to robić ręcznie (wieczorami) lub zainstalować system nawadniający. Ponadto, dla niektórych gatunków przydatna będzie ściółka lub odpowiedni nawóz. Poza tym nowoczesny ogród wiejski nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Przycinanie roślin lub koszenie trawy zależy tylko do tego, jak bardzo dziki ogród chcesz mieć. Jedynie jesienią może być konieczne wykopanie kwiatów wieloletnich i zabezpieczenie ich przed mrozem, obcięcie gałęzi, zgrabienie liści i inne podstawowe ogrodowe prace porządkowe.

Ogród wiejski to jedna z najprzyjemniejszych i najłatwiejszych w aranżacji oraz pielęgnacji przestrzeni. Od wiosny do jesieni cieszy oczy swoimi kolorami, naturalnością i plonami, a przed zimą nie wymaga zbyt wiele pracy. Ogród wiejski najlepiej będzie komponował się z budynkiem w stylu rustykalnym lub nowoczesnym, ale z elementami drewna na elewacji.

 

Zobacz też inne artykuły

Rabata przed domem – co posadzić przed domem –  inspiracje, porady i zdjęcia
Projektowanie ogrodów
Ogród przed domem to wizytówka i efektowne dopełnienie wyglądu całego budynku. Warto zadbać o to, aby wejście do domu wyglądało estetycznie, bez względu na porę roku. Co posadzić przed domem i jakie rośliny wybrać? Sprawdź inspiracje i porady, które pozwolą stworzy...
Jak urządzić nowoczesny ogród z trawami?
Projektowanie ogrodów
Nowoczesny ogród charakteryzuje się prostotą i minimalizmem. Coraz częściej główną rolę odgrywają w nim trawy. Ich naturalność, a jednocześnie łatwość w pielęgnacji sprawiają, że idealnie wpisują się one w aranżację nie tylko posesji, ale i pasują do modernistyczn...