Rodzaje i aranżacja tarasów przy domu – co warto wiedzieć o budowaniu i urządzaniu tarasu w ogrodzie?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania9 min

Marzysz o porannej kawie w otoczeniu bujnej zieleni? A może o romantycznej kolacji pod gwiaździstym niebem? Jeśli tylko masz taką możliwość, opuść swoje cztery ściany i zbuduj taras przy domu. Do wyboru masz wersję naziemną, nadziemną, nad pomieszczeniem lub taras zimowy. Z artykułu dowiesz się, jakie są podstawowe rodzaje tarasów i dla kogo są przeznaczone. Poznasz także szczegóły aranżacji zarówno małego, jak i większego metrażu.

Rodzaje i aranżacja tarasów przy domu – co warto wiedzieć o budowaniu i urządzaniu tarasu w ogrodzie?

Rodzaje tarasów

Słysząc hasło „taras przy domu”, pewnie od razu na myśl przychodzi Ci zewnętrzna loża (na wzór większego balkonu), ogrodzona balustradą i wyłożona płytkami ceramicznymi. I nic w tym dziwnego – w końcu tak wyglądają one przy wielu polskich domach. Czy wiesz jednak, że wyróżniamy kilka rodzajów i stylów budowy?

 

Ważne: 

W zależności od źródła i miejscowego żargonu taras naziemny i nadziemny są stosowane jako synonimy, podobnie jak nadziemny i nad pomieszczeniem. W tym artykule traktujemy taras nadziemny jako zbudowany na platformie, a taras nad pomieszczeniem jako umiejscowiony powyżej parteru.

Taras naziemny

Taras naziemny to najprostsza konstrukcja, ponieważ… nie wymaga budowania konstrukcji. Wszystkie meble (stoły, krzesła) i rośliny stoją bezpośrednio na ziemi. To świetna opcja dla osób, które mają sporo wolnej przestrzeni przed domem, ale niekoniecznie chcą poświęcać czas i środki np. na stawianie balustrad. Taki taras wygląda najlepiej, gdy jest wyłożony kamieniem, imitując dziedziniec przy wejściu do domostwa. Ogromną zaletą tarasu naziemnego jest praktycznie nieograniczone miejsce na meble. Dowiedz się więcej z artykułu: Drewniane meble ogrodowe – rodzaje, ceny i wszystko, co warto wiedzieć o ich pielęgnacji.

Taras nadziemny

Z kolei taras nadziemny wymaga już zbudowania specjalnej konstrukcji – tzw. podwyższenia. Swoim wyglądem przypomina wielką platformę, zwykle wykonaną z drewna lub kamienia. Pełni on rolę przedłużenia pokoju dziennego, bez dodatkowych schodów po drodze. Taras nadziemny sprawdzi się wszędzie tam, gdzie podłoże jest zbyt nierówne na wersję naziemną, a także w przypadku osób, które gustują w bardziej nowoczesnym wystroju.

 

Warto wiedzieć:

Nadziemny taras przy domu powinien mieć zainstalowane drenażowe odprowadzanie wody. W innym przypadku wilgoć może dostać się do jastrychu (podkładu podłogowego) i potencjalnie go uszkodzić.

Taras nad pomieszczeniem

Taras może być zlokalizowany także nad pomieszczeniem mieszkalnym lub np. garażem. To opcja, z której korzystają głównie właściciele mieszkań – ze względu na ograniczoną przestrzeń i brak innych możliwości. Jeśli pomieszczenie, nad którym znajduje się taras, jest ogrzewane, należy wykonać system hydroizolacji oraz termoizolacji. Odpowiednich fachowców zajmujących się realizacją takich prac znajdziesz m.in. w serwisie Majsteria, w kategorii Tarasy, altany, balkony. Dodaj bezpłatne zlecenie i poczekaj na kontakt albo samodzielnie znajdź odpowiadającego Ci wykonawcę.

Taras zadaszony

Taras zadaszony może być równocześnie naziemny, nadziemny lub nad pomieszczeniem – to raczej podkategoria, aniżeli rodzaj sam w sobie. Warto jednak wspomnieć o nim z osobna, wszak duża część tarasów jest pozbawiona zadaszenia. Dach może być stały, wykonany np. z drewna, metalu lub poliwęglanu, ale także mobilny, np. w formie markizy. Zadaszony taras przy domu łatwiej wyposażyć w oświetlenie i ogrzewanie, a całość chroni domowników przed deszczem oraz silnym słońcem.

Taras zimowy

Na koniec został słynny ogród zimowy – przeszklona przestrzeń, która pozwala cieszyć się widokiem na ogród również w śnieżne miesiące. Tego typu taras łatwo ogrzać, ponieważ szkło jest dobrym termoizolatorem (nie blokuje ciepłych promieni słonecznych). Jeśli zależy Ci na wariancie, z którego możesz korzystać przez 12 miesięcy w roku, bez obaw o zimno, szklany ogród będzie dla Ciebie idealny. Minusem tarasu zimowego jest fakt, że mogą podglądać Cię sąsiedzi. Aby tego uniknąć, przeczytaj: Czym odgrodzić się od sąsiada, czyli wybieramy rośliny na żywopłot.

Taras, który sprawdzi się najlepiej

Który z opisanych tarasów przy domu jest najlepszy? To zależy od Twoich wymagań. Zapoznaj się z poniższą tabelą – pomoże Ci wybrać odpowiedni rodzaj.

Typ tarasu Zalety Idealny dla Uwagi
Naziemny bezpośredni dostęp do ogrodu, ładnie wyglądający dziedziniec osób ceniących sobie klasyczny wystrój i prostotę ograniczone możliwości aranżacji przestrzeni
Nadziemny bardziej rozległe widoki, estetycznie wyglądająca platforma osób lubiących  nowoczesne wystroje wymaga wybudowania dość drogiej konstrukcji
Nad pomieszczeniem maksymalne wykorzystanie przestrzeni mieszkańców bloków z ograniczoną przestrzenią zalecana jest pomoc fachowców budowlanych
Zadaszony ochrona przed deszczem i słońcem osób szukających komfortu bez względu na pogodę dach to kolejny element do okresowej konserwacji
Ogród zimowy możliwość użytkowania praktycznie bez przerwy wszystkich, którzy chcą cieszyć się tarasem przez 12 miesięcy w roku szkło ogranicza dostęp świeżego powietrza

Najczęściej spotykane są tarasy naziemne. Jednak najefektowniej wyglądają przeszklone ogrody zimowe oraz nadziemne modele osadzone na prostokątnych platformach. Ostateczny efekt zależy jednak nie od samego rodzaju tarasu, a od jego aranżacji.

 

Ważne:

Mierz siły na zamiary! Taras przy domu powinien być budowany ze względu na wolną przestrzeń, a nie tylko gust wizualny. Jeśli dysponujesz małym metrażem (<10 m²), wybierz taras naziemny, jeśli metrażem średnim (10 – 20 m²), wybierz zadaszony taras nadziemny, a jeśli metrażem dużym (>20 m²), możesz postawić nawet ogród zimowy.

Jak zaaranżować taras przydomowy?

Taras pełni funkcję głównie relaksacyjną. To nie kuchnia, gdzie liczy się skromna organizacja przestrzeni i oszczędność miejsca, ani łazienka, w której muszą zmieścić się wszystkie kosmetyki. Dlatego pozwól sobie na aranżację meblami i roślinami, a nawet lekki przepych, bez względu na metraż tarasu. Zrezygnuj też z mało oryginalnych płytek ceramicznych i postaw np. na egzotyczne drewno. Nie wiesz, jak się za to zabrać? Daj się ponieść fantazji: Co dać na taras zamiast płytek?

Aranżacja tarasu roślinami

Rośliny nadają pustej przestrzeni życia i koloru, dlatego to właśnie na nie postaw w pierwszej kolejności. Podstawowym wyborem są petunie, pelargonie i komarowce – klasyczny wystrój większości tarasów. Jednak nie musisz ograniczać się wyłącznie do nich. Jeśli jesteś posiadaczem zadaszonego tarasu przy domu, zainwestuj w rośliny lubiące cień, np. fuksję, storczyk czy miętę. Jeżeli natomiast masz okazję przebywać w ogrodzie pełnym słońca, możesz ozdobić otoczenie bratkami, bazylią czy rajską sundavillą. Jesteś fanem florystyki i szukasz więcej inspiracji? Sprawdź: Krzewy i kwiaty wokół domu, czyli co posadzić przy tarasie?

Aranżacja małego tarasu przy domu

Mały taras to także mało wolnej przestrzeni. Tutaj aranżacja musi być przemyślana, aby nie przeszkadzać domownikom w przemieszczaniu się. Kluczem do sukcesu są składane meble, które w każdej chwili można ustawić płasko pod ścianą oraz doniczki wiszące na balustradach. Raczej zrezygnuj z większych kanap, leżaków czy hamaków – wolną przestrzeń wykorzystaj lepiej na niewielki stolik do kawy. Narzędzia do pielęgnacji ogrodu trzymaj w garażu, piwnicy lub przydomowej szopce.

Aranżacja dużego tarasu przy domu

Przy dużym metrażu, powyżej 20 m², możesz już zaszaleć, a cały taras podzielić na kilka funkcjonalnych mini-stref: jadalnię, salonik i mały ogród. W części jadalnianej postaw 4, 6 lub 8 krzeseł ogrodowych i większy stół. W części salonowej niech znajdzie się wygodna, rozkładana kanapa, dodatkowe leżaki dla gości i grill, idealny na spotkania. W części zielonej powinny znaleźć się większe, doniczkowe rośliny, a nawet małe drzewka. Duży taras koniecznie powinien być zadaszony – głównie po to, aby chronić meble przed próchnieniem. Niewskazana jest też ekspozycja na promienie słoneczne i silny wiatr. Na szczęście i na to znajdzie się rada: Jak i czym zabudować taras, żeby chronił od słońca i wiatru?

Aranżacja tarasu zadaszonego

Dach nad tarasem to dobre miejsce na montaż oświetlenia LED, ogrzewacza i wentylatora. Zaoszczędzisz miejsce, wieszając na nim doniczki z roślinami i np. hamaki do odpoczynku. Reszta aranżacji zależy od pozostałej wolnej przestrzeni. Weź tylko pod uwagę, że powyższe porady dotyczą zadaszenia stałego, więc odpadają m.in. markizy.

Postawienie tarasu – koszty

Najtańsze jest wykonanie tarasu naziemnego – jeśli masz odpowiednio przygotowaną przestrzeń, Twoim jedynym wydatkiem będą meble i rośliny, czyli ok. 2000 - 3000 złotych. Z większym wydatkiem musisz liczyć się przy stawianiu tarasu nadziemnego – koszt wybudowania platformy to nawet 200 - 400 zł za m², w zależności od wybranego materiału. Jeszcze więcej zapłacisz za taras nad pomieszczeniem z dodatkowym dachem lub zimowy ogród (możesz 2 lub 3-krotnie pomnożyć podaną kwotę, wraz z robocizną). Jeśli ważne są dla Ciebie oszczędność i rozsądne podejście do wydatków, dowiedz się więcej, czytając: Jak zbudować taras najmniejszym kosztem?

Podsumowując, masz do wyboru 4 główne rodzaje tarasów: naziemny, nadziemny, nad pomieszczeniem oraz zimowy. Do każdego z nich możesz postawić dodatkowe zadaszenie (z wyjątkiem zimowego ogrodu – tutaj dach jest koniecznością, a nie opcją). Każdy rodzaj ma swoje wady i zalety – dla przykładu taras nad pomieszczeniem pozwala oszczędzić miejsce, jednak powinien być budowany przez fachowców, a z tarasu zimowego możesz korzystać przez 12 miesięcy w roku, jednak kosztem mniejszej prywatności (konieczne dodatkowe zasłony lub żywopłot odgradzający od sąsiadów). Ważniejsza od rodzaju tarasu jest jego aranżacja – czyli przybranie roślinami i meblami. W zależności od wolnego miejsca możesz postawić rozkładaną kanapę, podwieszane hamaki, a nawet zestaw do grillowania. Najdrożej wyjdzie Cię budowa zimowego ogrodu, a najtaniej – tarasu naziemnego. Najlepiej prezentuje się taras nadziemny na drewnianej platformie. Cechuje się też najlepszym stosunkiem ceny do jakości.

Zobacz też inne artykuły

Jak i czym zabudować taras, żeby chronił od słońca i wiatru?
Tarasy, altany, balkony
Taras nie musi być jedynie większym balkonem do picia kawy latem. Jeśli odpowiednio go zabudujesz, ochroni Cię przed słońcem i wiatrem, stając się niejako dodatkowym pomieszczeniem w domu. Jaki materiał jednak wybrać – drewno, szkło, a może pleksi? Sprawdź garść naszych porad o ...
Krzewy i kwiaty wokół domu, czyli co posadzić przy tarasie?
Tarasy, altany, balkony
Przy wyborze roślin do posadzenia w pobliżu tarasu masz wiele możliwości. Kolorowe, jednoroczne kwiaty, byliny czy iglaki to tylko niektóre z propozycji. Dzięki nim miejsce to stanie się ładniejsze. Poszczególne nasadzenia mogą również osłonić od słońca czy wiatru. ...