Toaleta na działce bez szamba – jaką wybrać?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania5 min

Działka rekreacyjna, posesja, na której dopiero rozpoczyna się budowa lub ogródek działkowy to miejsca, w których konieczne jest zainstalowanie toalety. Brak szamba sprawia, że trzeba zdecydować się na rozwiązanie alternatywne. Jaką toaletę wybrać, jakie są obowiązujące przepisy i jak opróżniać nieczystości? Wszystkiego dowiesz się z tekstu.

Toaleta na działce bez szamba – jaką wybrać?

Toaleta na działce – co mówią przepisy?

Umieszczenie toalety na działce podlega przepisom prawa. Dokładne wytyczne znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z tym dokumentem toaleta na działce bez szamba jest zbiornikiem bezodpływowym. Oznacza to, że konieczne jest zadbanie o nieprzepuszczalne dno, ściany i szczelną pokrywę. Dodatkowo przepisy mówią o odpowiednim usytuowaniu toalety co najmniej: 

  • 5 metrów od okien i drzwi budynków, w których mieszkają ludzie;

  • 2 metry od sąsiedniej działki, drogi, ulicy, chodnika;

  • 15 metrów od najbliżej położonej studni, z wodą czerpaną do spożycia.

 

Warto wiedzieć:

Optymalne wymiary, jakie powinna mieć toaleta na działce, to ok. 1,1 metra szerokości oraz 1,2 metra długości. Dzięki temu korzystanie z niej będzie komfortowe. Drzwi ubikacji najlepiej, aby miały min. 90 cm.


Planujesz na działce instalację szamba? Koniecznie zapoznaj się z tym poradnikiem: Przewodnik po szambach: Co musisz wiedzieć przed zakupem

Rodzaje toalet, które można postawić na działce bez szamba

Toaleta na działce bez szamba może przyjąć różną formę. Najpopularniejsze rozwiązania to:

  • Sławojka – inaczej zwana wychodkiem, to toaleta zbudowana zwykle z desek. Wychodek na działkę zwykle wykonuje się samodzielnie i jest to opcja najtańsza i jednocześnie najbardziej pracochłonna. Sławojka wymaga wykopania odpowiednio głębokiego dołu, w którym gromadzą się nieczystości. Istotne jest, aby zadbać o poziom wód gruntowych. W innym wypadku, przy obfitych deszczach zanieczyszczenia mogą wydostać się na działkę i przeniknąć do gruntu. Z powodów środowiskowych wymagane jest, aby dół był bardzo dobrze zabezpieczony przed wsiąkaniem odchodów w glebę.

  • Toaleta kompostująca – inaczej zwana toaletą suchą, to rozwiązanie, które zadowoli osoby dbające o ekologię. Polega ona na zasypywaniu nieczystości za pomocą torfu lub trocin. W wyniku procesu kompostowania zanieczyszczenia zamieniają się w kompost, który możesz wykorzystać do nawożenia ogrodu. Co ważne, toaleta kompostująca nie wytwarza nieprzyjemnego zapachu, charakterystycznego dla wychodka i znacznie zmniejsza ilość odpadów.

  • Toaleta przenośna – najczęściej znana z imprez plenerowych, wykonana jest z tworzywa sztucznego, nie wymaga przygotowania dołu czy oddzielnego zbiornika na nieczystości. Toaleta na działkę tego typu jest najbardziej komfortowa w utrzymaniu, ponieważ wywozem odchodów zajmuje się wyspecjalizowana firma. Do pojemnika z zanieczyszczeniami wlewa się specjalny płyn, który utylizuje brzydki zapach.

Dbałość o środowisko dotyczy zarówno toalet na działce bez szamba, jak i tych z szambem.

Toaleta na działce ROD – jakie warunki powinna spełniać?

Zgodnie z paragrafem 68 ust. 4 regulaminu ROD nie wolno stawiać na terenie ogródków działkowych toalet wolnostojących. Jednocześnie każdy Rodziny Ogródek Działkowy powinien być wyposażony w ogólnodostępne sanitariaty. A co jeśli chcesz mieć własną toaletę na działce bez szamba? Z pomocą przychodzi przepis, mówiący o tym, że dopuszcza się możliwość zainstalowania na działce bezodpływowego zbiornika na nieczystości. Oznacza to, że toaletę można zainstalować w altanie ogrodowej lub jako część domku.

 

Ważne:

Jeśli planujesz wybudować zbiornik na działce, koniecznie zgłoś ten fakt na piśmie do zarządu ogródka działkowego. Nie zapomnij dołączyć rysunku, który pokazuje jego dokładną lokalizację.

Jak opróżniać toaletę na działce?

Każda toaleta na działkę wymaga opróżniania i odpowiedzialność za to ponosi właściciel posesji. Rozwiązań jest kilka, w zależności od posiadanej toalety. W przypadku toalety kompostującej, odchody zamieniają się w naturalny nawóz do ogrodu, który można samodzielnie wybrać i wykorzystać. Toalety turystyczne opróżnisz samodzielnie w najbliższej toalecie. Do toalety przenośnej należy wezwać firmę specjalizującą się w opróżnianiu i dezynfekcji toalet. W razie wątpliwości możesz skontaktować się z fachowcami od utylizacji nieczystości lub zamówić wywóz odchodów przez firmę opróżniającą szamba.

Jeśli szukasz specjalistów do opróżnienia i wywiezienia nieczystości możesz dodać zlecenie np. w serwisie Majsteria, w Kategorii Wywóz szamba i poczekać na zgłoszenia. Inną opcją jest przejrzenie ofert wykonawców i samodzielne skontaktowanie się z tym, którego usługi spełniają Twoje oczekiwania (tak pod względem finansowym, jak i lokalizacyjnym).

A może toaleta turystyczna?

Ciekawym rozwiązaniem, szczególnie jeśli pobyty w domku letniskowym są sporadyczne i krótkie, będzie toaleta turystyczna na działkę. To niewielki pojemnik, który przewieziesz w samochodzie osobowym. Aby zapobiec przykremu zapachowi konieczne jest używanie specjalnych tabletek. Kłopotliwe mogą być: niewielka przestrzeń na odchody i szybkie zapełnianie się pojemnika, ale jako awaryjna opcja jest to rozwiązanie zdecydowanie godne rozważenia.

Zobacz też inne artykuły

Koszty wywozu szamba – cennik usług w poszczególnych województwach
Wywóz szamba
Opróżnianie zbiornika bezodpływowego jest konieczne, aby nie doszło do jego przepełnienia i wycieku nieczystości oraz powstania nieprzyjemnego zapachu. Jeśli interesuje Cię koszt wywozu szamba, aktualne stawki znajdziesz w naszym poradniku. Dowiesz się z niego ponadto, jak często wyw...
Rodzaje szamb i ich zastosowanie – jak wybrać najlepszą opcję?
Wywóz szamba
Zbiornik bezodpływowy jest idealnym wyborem wówczas, gdy ze względów ekonomicznych nie możesz podłączyć się do kanalizacji albo Twój dom znajduje się na podmokłym terenie. Jeśli nie wiesz, jaki pojemnik na ścieki kupić, przeczytaj nasz poradnik. Dowiesz się z niego,...