Jak dobrać odpowiednią pojemność szamba do potrzeb domu i liczby mieszkańców

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania5 min

Szambo przyda się wówczas, gdy nie masz możliwości podłączenia budynku do kanalizacji albo gdy teren, na którym znajduje się Twój dom, jest podmokły. Przed zakupem zbiornika warto wiedzieć, jaka pojemność szamba będzie odpowiednia dla Twojej rodziny. Sprawdź, jak obliczyć rozmiar zbiornika i ile kosztuje wybranie szamba.

Jak dobrać odpowiednią pojemność szamba do potrzeb domu i liczby mieszkańców

Jaką pojemność mają pojemniki na szambo?

Jeśli zastanawiasz się, jakie szambo wybrać, mamy dobrą wiadomość. W sprzedaży są zbiorniki plastikowe (ich zalety to duża szczelność i łatwy montaż) oraz betonowe (cechuje je wyjątkowa trwałość i wytrzymałość na obciążenia) o zróżnicowanej pojemności, od 3 do nawet 20 m³. Dzięki temu bez problemu wybierzesz taki, który będzie dopasowany do:

  • potrzeb Twojego gospodarstwa domowego;

  • przestrzeni dostępnej na działce – dużym atutem szamba jest to, że możesz je umieścić pod chodnikiem albo podjazdem.

Często wybierany jest pojemnik 10 albo 12 m³. Niektórzy producenci oferują niestandardową pojemność. Może to być przykładowo 2,4 albo 13,4 m³. Tego typu zbiorniki mają podłużny kształt, dlatego świetnie sprawdzą się na prostokątnych działkach.

Jak obliczyć pojemność szamba?

Bez względu na to, czy interesuje Cię zbiornik plastikowy, czy szambo z kręgów betonowych, pojemność, jaka jest potrzebna w Twoim domu, wyliczysz w łatwy sposób. Możesz to zrobić na 2 sposoby:

  • zapisz na kartce wskazania wodomierza i po 2 tygodniach sprawdź, o ile się zmieniły – od różnicy odejmij 10%;

  • posłuż się szacunkami – każda osoba dorosła w ciągu miesiąca zużywa średnio od 2,5 do 3,5 m³ wody, z czego 90% trafia do kanalizacji; możesz w przybliżeniu założyć, że miesięcznie wytwarza około 2,5 m³ nieczystości – liczbę tę przemnóż przez liczbę domowników.

Inny, bardziej skomplikowany sposób na to, jak obliczyć pojemność szamba, polega na pomnożeniu liczby domowników, ilości ścieków oraz czasu, przez jaki nieczystości będą znajdować się w zbiorniku. Wykonanie takiego działania może być trudne – dotyczy to szczególnie osób, które nigdy nie korzystały ze zbiornika bezodpływowego i nie wiedzą, jak często go opróżniać.

Podane sposoby pozwolą Ci wyliczyć orientacyjną pojemność szamba. Aby dokładnie ją wyznaczyć, pod uwagę musisz wziąć jeszcze:

  • nawyki domowników i styl życia – na przykład branie kąpieli w wannie powoduje większe zużycie wody niż prysznic;

  • to, czy w domu znajdują się dzieci.

Gdy wyliczysz optymalną pojemność szamba w domu jednorodzinnym, pamiętaj, aby kupić nieco większy zbiornik. Dzięki temu nie dojdzie na przykład do wycieku nieczystości do gruntu, jeśli ilość ścieków przewyższy poziom, na którym znajduje się wylot rury kanalizacyjnej.

Ważne:

Nie warto decydować się jednak na zbyt duży pojemnik. W tej sytuacji częstotliwość wywozu szamba zmniejszy się, co może spowodować wydobywanie się przykrych zapachów ze zbiornika. Innym skutkiem może być silne zanieczyszczenie pojemnika – w tym wypadku usunięcie nagromadzonych osadów, na przykład za pomocą preparatów bakteryjnych wlewanych bądź wsypywanych do muszli, może być bardzo trudne, a nawet całkowicie niemożliwe.

Gdy szukasz informacji, jakie szambo wybrać, jego wielkość powinieneś dostosować do rozmiaru działki. Musi znaleźć się w odpowiedniej odległości od granicy posesji, drogi bądź ciągu pieszego (minimum 2 m), od okien i drzwi zewnętrznych (5 m) oraz od ujęcia wody pitnej (15 m). Kwestie te również warto wziąć pod uwagę, wyznaczając pojemność zbiornika.

Warto kupić pojemnik na szambo, którego pojemność jest dopasowana do objętości szambiarki. Zwykle jest to 8–12 m³. Dzięki temu nie będziesz musiał opłacać kursu niepełnego samochodu z nieczystościami bądź częściej zamawiać wywozu. Jeśli szukasz sprawdzonej firmy asenizacyjnej, znajdziesz ją w serwisie Majsteria, w kategorii Wywóz szamba.

 

Szambo 10 m³ – na jak długo wystarcza?

Jeśli w domu mieszkają 2–3 osoby, pojemność szamba na poziomie 10 m³ wystarczy na około 3–4 tygodnie. W przypadku większej liczby użytkowników częstotliwość wywozu nieczystości trzeba skrócić do 2–3 tygodni, aby nie doszło do wycieku bądź wydobywania się nieprzyjemnej woni. Warto zainwestować w czujnik napełnienia szamba, który pozwoli Ci zorientować się, kiedy nadszedł odpowiedni moment na usunięcie ścieków.

 

Jaką pojemność szamba wybrać dla 4-osobowej rodziny?

Zalecana pojemność szamba w domu jednorodzinnym, w którym mieszkają 4 osoby, wynosi od 10 do 12 m³. Pamiętaj, że zbiornik o pojemności powyżej 10 m³ wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, co wiąże się z formalnościami – trzeba sporządzić wniosek i zanieść go do Wydziału Architektury lub Urbanistyki właściwego urzędu. W przypadku mniejszego pojemnika wystarczy zgłoszenie budowy staroście bądź prezydentowi miasta na prawach powiatu. Warto o tym pamiętać, jeśli na przykład zależy Ci na szybkim montażu szamba.

 

Jaka pojemność szamba do domku letniskowego będzie wystarczająca?

W przypadku wolnostojącego domku letniskowego w zupełności wystarczy pojemnik na szambo o pojemności od 8 do 10 m³. Weź jednak pod uwagę to, jak często korzystasz z działki i ile osób może jednorazowo na niej wypoczywać. W przypadku sporej ilości domowników może być potrzebny nieco większy zbiornik.

 

Ile kosztuje wybranie szamba?

Pojemnik na szambo opróżnisz za kwotę około 400–550 zł – dotyczy to przyjazdu wozu o pojemności 10 m³. Stawki mogą się różnić w zależności od regionu – sprawdzisz je w artykule: Koszty wywozu szamba. Jeśli chcesz znaleźć odpowiednią firmę, zachęcamy do przejrzenia ofert dostępnych w serwisie Majsteria. Możesz tam samodzielnie dodać zlecenie i zaczekać na kontakt ze strony wykonawców.

Podsumowując, pojemność szamba wyliczysz, kierując się wskazaniami licznika wody albo danymi szacunkowymi. W przypadku 4-osobowej rodziny optymalna wartość to 10 lub 12 m³. Może być nieco większa lub mniejsza, w zależności od codziennych nawyków, na przykład kąpielowych, a także obecności w domu małych dzieci.

 

Zobacz też inne artykuły

Koszty wywozu szamba – cennik usług w poszczególnych województwach
Wywóz szamba
Opróżnianie zbiornika bezodpływowego jest konieczne, aby nie doszło do jego przepełnienia i wycieku nieczystości oraz powstania nieprzyjemnego zapachu. Jeśli interesuje Cię koszt wywozu szamba, aktualne stawki znajdziesz w naszym poradniku. Dowiesz się z niego ponadto, jak często wyw...
Rodzaje szamb i ich zastosowanie – jak wybrać najlepszą opcję?
Wywóz szamba
Zbiornik bezodpływowy jest idealnym wyborem wówczas, gdy ze względów ekonomicznych nie możesz podłączyć się do kanalizacji albo Twój dom znajduje się na podmokłym terenie. Jeśli nie wiesz, jaki pojemnik na ścieki kupić, przeczytaj nasz poradnik. Dowiesz się z niego,...