Dlaczego szambo śmierdzi?
Przykry zapach szamba w toalecie albo w okolicach zbiornika często jest skutkiem przepełnienia pojemnika. Jeśli nie jest regularnie opróżniany, może dojść do:
-
zatoru spowodowanego nadmiernym nagromadzeniem ścieków w zbiorniku i zatkania odpływu;
-
osadzania się nieczystości stałych na dnie lub ścianach zbiornika – jeśli stworzą zwartą bryłę, może to doprowadzić do nieprzyjemnej woni.
Inny powód to nieprawidłowo zamontowana instalacja odpowietrzająca. Jeśli nie jest wyprowadzona z pionu kanalizacyjnego ponad dach budynku, na wysokość od 0,5 do 1 m od niego, może spowodować przykry zapach. Identyczny skutek wywoła brak w instalacji wywiewnej rur o odpowiedniej średnicy (muszą być równe lub większe od wentylowanego pionu kanalizacyjnego), a także ich niedrożność.
Warto wiedzieć:
Jeśli odczuwasz smród w domu z przydomowej oczyszczalni ścieków czy szamba, problem może tkwić w uszkodzeniach mechanicznych zbiornika. Są nierzadko spowodowane wrzucaniem do toalety chemikaliów, jak benzyna, smary, oleje czy środki ochrony roślin, a także artykułów higienicznych. W przypadku pojemników betonowych mogą pojawić się nieszczelności między kręgami, powodujące wydostawanie się odoru.