Jak uniknąć nieprzyjemnych zapachów z szamba?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania5 min

Nieprzyjemny zapach szamba w Twoim domu? Nie wiesz, w jaki sposób poradzić sobie z takim problemem? Przeczytaj nasz poradnik, dzięki czemu dowiesz się, jak zlikwidować zapach z szamba oraz jakie środki są skuteczne.

Jak uniknąć nieprzyjemnych zapachów z szamba?

Dlaczego szambo śmierdzi?

Przykry zapach szamba w toalecie albo w okolicach zbiornika często jest skutkiem przepełnienia pojemnika. Jeśli nie jest regularnie opróżniany, może dojść do:

  • zatoru spowodowanego nadmiernym nagromadzeniem ścieków w zbiorniku i zatkania odpływu;

  • osadzania się nieczystości stałych na dnie lub ścianach zbiornika – jeśli stworzą zwartą bryłę, może to doprowadzić do nieprzyjemnej woni.

Inny powód to nieprawidłowo zamontowana instalacja odpowietrzająca. Jeśli nie jest wyprowadzona z pionu kanalizacyjnego ponad dach budynku, na wysokość od 0,5 do 1 m od niego, może spowodować przykry zapach. Identyczny skutek wywoła brak w instalacji wywiewnej rur o odpowiedniej średnicy (muszą być równe lub większe od wentylowanego pionu kanalizacyjnego), a także ich niedrożność.

Warto wiedzieć:

Jeśli odczuwasz smród w domu z przydomowej oczyszczalni ścieków czy szamba, problem może tkwić w uszkodzeniach mechanicznych zbiornika. Są nierzadko spowodowane wrzucaniem do toalety chemikaliów, jak benzyna, smary, oleje czy środki ochrony roślin, a także artykułów higienicznych. W przypadku pojemników betonowych mogą pojawić się nieszczelności między kręgami, powodujące wydostawanie się odoru.

 

Prewencja, czyli jak zapobiegać nieprzyjemnym zapachom z szamba

Jeśli nie chcesz mieć problemu – jak zlikwidować zapach z szamba, zadbaj o regularne:

  • przeglądy zbiornika – najlepiej wykonywać je co 2–3 lata, dzięki czemu zapobiegniesz kosztownym usterkom (niewielkie przecieki szybko mogą doprowadzić do uszkodzenia zewnętrznej części konstrukcji, co w celu naprawy wymaga przekopania działki) i wydłużysz żywotność pojemnika (poważne awarie mogą wymagać nawet wymiany zbiornika na nowy);

  • opróżnianie szamba – trzeba je przeprowadzić maksymalnie co 3–4 tygodnie, a w przypadku szamba ekologicznego 1–1,5 roku; warto kupić czujnik napełnienia szamba, który poinformuje Cię o konieczności wywozu nieczystości.

Gdy zastanawiasz się, co zrobić, żeby szambo nie śmierdziało, unikaj wrzucania do toalety niebezpiecznych substancji, a także ogranicz zużycie wody. Warto zakręcać kurek podczas mycia zębów czy golenia oraz używać zmywarki. Montaż szamba zleć fachowcom, którzy zadbają między innymi o prawidłowe wykonanie instalacji odpowietrzającej. W przypadku stale pojawiającego się odoru zleć sprawdzenie szczelności zbiornika, aby zastopować ewentualne wycieki. Jeśli chcesz uniknąć uszkodzenia zbiornika, w jego pobliżu nie parkuj samochodem oraz nie sadź drzew, gdyż korzenie mogłyby naruszyć konstrukcję.

Jak zlikwidować zapach szamba w domu?

Nieprzyjemny zapach szamba w domu możesz zlikwidować bez konieczności wzywania specjalisty. Warto wykorzystać sprawdzone, domowe sposoby, jak na przykład udrożnienie odpływu, a także zastosować specjalne preparaty. Jeśli czeka Cię opróżnienie zbiornika bezodpływowego, zajrzyj do serwisu Majsteria, do kategorii Wywóz szamba, gdzie znajdziesz oferty firm asenizacyjnych. Możesz również samodzielnie opisać i dodać zlecenie, a następnie zaczekać, aż fachowcy skontaktują się z Tobą.

 

Neutralizacja zapachu szamba – domowe sposoby

Skuteczną metodą na likwidację zapachu z szamba jest udrażnianie rur kanalizacyjnych. W tym wypadku sprawdzi się mieszanina sody oczyszczonej czy octu z wodą – wystarczy wlać ją do muszli klozetowej, aby oczyścić odpływ.

Jeśli dokucza Ci smród z szamba w domu, pomocne mogą się okazać również olejki eteryczne. Warto je wlać do miski i postawić w łazience. Jest to jednak rozwiązanie doraźne, które nie usunie przyczyny problemu.

Co wsypać do szamba, żeby pozbyć się zapachów

Gdy domowe sposoby zawiodą, sięgnij po jeden z preparatów dostępnych w sklepach. Najlepiej sprawdzi się ekologiczny środek, który nie ma w składzie szkodliwych związków chemicznych. Może to być aktywator biologiczny czy neutralizator zapachu do szamba.

Warto postawić na produkt, który:

  • nie tylko wyeliminuje przykre zapachy, ale również zmniejszy ilość nagromadzonych ścieków – powinien mieć w składzie mikroorganizmy, które rozkładają nieczystości, co zapobiega tworzeniu się trudnych do usunięcia osadów;

  • ulega biodegradacji i nie powoduje korozji;

  • działa przez dłuższy czas, do 3–4 tygodni, dzięki czemu nie musisz kupować go zbyt często.

Środki do szamba są dostępne w płynie, proszku lub w tabletkach. Dozowanie jest bardzo łatwe – wystarczy umieścić je w muszli klozetowej.

Czy smród z szamba jest szkodliwy dla zdrowia?

Warto wiedzieć, jak zlikwidować zapach z szamba, gdyż nagromadzone nieczystości mogą wydzielać niebezpieczne gazy. Dotyczy to między innymi metanu, siarkowodoru oraz amoniaku. Nawet w przypadku chwilowego narażenia na ich oddziaływanie, mogą spowodować zatrucie. Jego objawy to:

  • podrażnienie nosa i gardła;

  • ból i zawroty głowy;

  • nudności oraz wymioty;

  • drgawki bądź duszności;

  • utrata przytomności, a nawet śmierć.

Ze względów zdrowotnych warto szybko zneutralizować brzydki zapach szamba w toalecie. Dzięki temu ochronisz siebie i innych członków rodziny przed przykrymi konsekwencjami.

Podsumowując, smród z szamba w domu może być spowodowany przepełnieniem zbiornika, wadliwym wykonaniem instalacji odpowietrzającej czy nieszczelnościami w pojemniku. Aby go usunąć, warto wykorzystać biopreparat bakteryjny. Z kolei, by mu zapobiec, trzeba regularnie opróżniać szambo co 3–4 tygodnie, a także konserwować zbiornik i nie wrzucać do toalety toksycznych substancji.

 

 

Zobacz też inne artykuły

Koszty wywozu szamba – cennik usług w poszczególnych województwach
Wywóz szamba
Opróżnianie zbiornika bezodpływowego jest konieczne, aby nie doszło do jego przepełnienia i wycieku nieczystości oraz powstania nieprzyjemnego zapachu. Jeśli interesuje Cię koszt wywozu szamba, aktualne stawki znajdziesz w naszym poradniku. Dowiesz się z niego ponadto, jak często wyw...
Rodzaje szamb i ich zastosowanie – jak wybrać najlepszą opcję?
Wywóz szamba
Zbiornik bezodpływowy jest idealnym wyborem wówczas, gdy ze względów ekonomicznych nie możesz podłączyć się do kanalizacji albo Twój dom znajduje się na podmokłym terenie. Jeśli nie wiesz, jaki pojemnik na ścieki kupić, przeczytaj nasz poradnik. Dowiesz się z niego,...