Makijaż permanentny brwi – jakie są jego zalety, a jakie przeciwwskazania

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania6 min

Nienaganne, dobrze zdefiniowane brwi to marzenie wielu osób. Żeby zaoszczędzić czas niezbędny na codzienny make-up, niektórzy decydują się na makijaż permanentny brwi. Jakie są jego zalety? Czy każdy może sobie na niego pozwolić? Co robić przed i po zabiegu? Już wyjaśniamy!

Makijaż permanentny brwi – jakie są jego zalety, a jakie przeciwwskazania

Co to jest makijaż permanentny brwi?

Makijaż permanentny brwi, zwany też mikropigmentacją, polega na wprowadzeniu pod skórę barwnika za pomocą malutkiej igły. Sama technika przypomina nieco tatuaż, ale nim nie jest – pigment wprowadza się płycej, a efekt znika po jakimś czasie w wyniku naturalnych procesów zachodzących w skórze.

Brwi permanentne można wykonać różnymi metodami takimi jak:

  • technika cienia – jednolity, równomierny kolor;

  • ombre – stopniowanie koloru od jaśniejszego przy nosie do ciemniejszego na końcówce brwi;

  • włoskowa – narysowanie linii imitujących pojedyncze włoski;

  • hybrydowa – połączenie metody cienia/ombre i włoskowej.

Pamiętaj, że nazewnictwo technik makijażu permanentnego brwi może różnić się w zależności od salonu, dlatego zawsze upewnij się, jaki efekt pozwoli Ci uzyskać linergistka. Więcej informacji na temat makijażu permanentnego – nie tylko brwi, ale też powiek i ust – znajdziesz w artykule Makijaż permanentny – wszystko, co trzeba o nim wiedzieć.

Zalety brwi permanentnych

Co skłania wiele osób do wybrania się do linergistki? Do największych zalet makijażu permanentnego brwi należą:

  • trwałość – o konieczności codziennego malowania brwi możesz zapomnieć na minimum rok, a często nawet na 5 lat;

  • wygoda – nie musisz zabierać kosmetyków do makijażu na wakacje czy delegacje, żeby Twoje brwi prezentowały się doskonale. Nie martwisz się, czy makijaż spłynie albo rozmaże się w upalne oraz deszczowe dni;

  • piękny wygląd – nie każdy umie samodzielnie narysować doskonale symetryczne, wyważone linie na brwiach albo dobrać kolor kredki czy henny. Oddając się w ręce profesjonalisty, możesz liczyć na zachwycający efekt.

 

Warto wiedzieć:

Makijaż permanentny brwi po 5 latach będzie już zupełnie niewidoczny. Jeśli nie chcesz, żeby tak się stało, umów się z linergistką na zabieg dopigmentowania. Na tym etapie jest możliwa zmiana kształtu i koloru brwi oraz metody makijażu.

Jak przygotować się do zabiegu makijażu permanentnego brwi?

Czego nie robić przed makijażem permanentnym brwi? W tabeli poniżej znajdziesz przykładowe zalecenia.

Czas do planowanego zabiegu Zalecenia
3-6 miesięcy Odstaw odżywki na porost brwi, kosmetyki z witaminą A (retinolem i pochodnymi), leki sterydowe i retinoidy (stosowane zewnętrznie i wewnętrznie) – oczywiście po konsultacji z lekarzem.
4-6 tygodni Szczepionka na COVID-19, jeśli taką planujesz.
Min. 4 tygodnie

Odstaw  opalanie, również na solarium i natryskowe.

Jeśli masz alergię na metale ciężkie, hennę i kosmetyki, zrób próbę uczuleniową.

Nie wykonuj zabiegów na twarz (szczególnie złuszczających), mezoterapii i innych z zakresu medycyny estetycznej.

2-3 tygodnie Możesz wykonać botoks w okolicach skroni, jeśli planujesz taki zabieg.
2 tygodnie Przestań regulować brwi i nie rób henny.
24 godziny

Nie przyjmuj niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. aspiryny, ibuprofenu).

Nie pal papierosów i nie używaj e-papierosów.

Nie pij alkoholu.

W dniu zabiegu Nie pij kawy, herbaty ani produktów z kofeiną.

Więcej szczegółowych informacji na pewno uzyskasz bezpośrednio na konsultacji w salonie. Specjalista, który zajmie się Twoimi brwiami, powinien dokładnie wyjaśnić Ci, jak przygotować się do zabiegu i co zrobić później. Nieumiejętna pielęgnacja brwi po makijażu permanentnym (np. stosowanie mocno złuszczających kosmetyków i zabiegów) obniży jego trwałość. Dlatego zawsze ściśle stosuj się do zaleceń!

Przeciwwskazania do makijażu permanentnego brwi

Jak każdy zabieg, tak także i ten, może mieć skutki uboczne. Najczęściej nie są one groźne dla zdrowia, raczej mowa tu o osiągnięciu niepełnych lub niezadowalających efektów. Przeciwwskazaniami do makijażu permanentnego brwi są m.in.:

  • choroby wirusowe, bakteryjne i grzybicze (przeziębienie, grypa, aktywna opryszczka);

  • gorączka;

  • niewyrównana cukrzyca insulinozależna;

  • zakażenie wirusem HIV lub zapalenia wątroby;

  • choroby krwi (hemofilia, zaburzenia krzepliwości);

  • choroby skóry (łuszczyca, bielactwo);

  • skłonność do powstawania blizn i bliznowców;

  • choroby układu krążenia;

  • nowotwory w trakcie leczenia;

  • ciąża i karmienie piersią.

Przeciwwskazań jest oczywiście więcej. Wszystkie je należy wykluczyć na konsultacji przed zabiegiem. Nie zdziw się, jeśli w czasie rozmowy z linergistką usłyszysz mnóstwo pytań o swój stan zdrowia. Po tym właśnie poznasz dobry salon.

 

Ważne:

Brwi permanentne to zabieg, który narusza ciągłość skóry i obejmuje spory jej obszar. Listę przeciwwskazań potraktuj więc bardzo poważnie! Chodzi przecież nie tylko o Twój wygląd, ale przede wszystkim zdrowie.

Skutki uboczne makijażu permanentnego brwi

Po zabiegu skóra na brwiach zacznie się regenerować. Mogą pojawić się niewielkie, praktycznie niewidoczne strupki (których absolutnie nie wolno zdrapywać!). Może także wydzielać się osocze. Rzadko zdarza się również reakcja alergiczna albo odrzucenie makijażu przez organizm. Skutki uboczne makijażu permanentnego najboleśniej odczują osoby, które trafiły na salon kosmetyczny świadczący usługi wątpliwej jakości. Jeśli chcesz tego uniknąć, możesz poszukać sprawdzonej linergistki (specjalistki znajdziesz m.in. w serwisie  usługowym Majsteria, w kategorii Usługi kosmetyczne).

Podsumowując, makijaż permanentny brwi to coś dla każdego, kto chce cieszyć się nienagannym wyglądem i nie poświęcać na to za wiele czasu. Przed zabiegiem jednak należy wykluczyć przeciwwskazania i wybrać sprawdzony salon kosmetyczny.

Zobacz też inne artykuły

Makijaż permanentny – wszystko, co trzeba o nim wiedzieć
Usługi kosmetyczne
Makijaż permanentny, czyli mikropigmentacja, cieszy się coraz większą popularnością, a liczba doświadczonych i utalentowanych linergistek wciąż rośnie. Wiele kobiet, które choć raz zafundowały sobie taką przyjemność, nie wyobraża sobie bez niej życia! Czy to coś dla Ciebie? ...
Jak przygotować się do zabiegu makijażu permanentnego?
Usługi kosmetyczne
Makijaż permanentny to oszczędność czasu i pewność siebie w każdych okolicznościach. Idealnie zaznaczone brwi, kreska na powiece czy kontur ust wymagają jednak odpowiedniego przygotowania. Właściwa pielęgnacja przed i po zabiegu zapewnia lepsze i trwalsze efekty. Jak przygotować sk&oacu...