Dom tani w budowie czy dom tani w eksploatacji?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania5 min

Planujesz budowę domu i zastanawiasz się nad jego kosztami? W artykule podpowiemy Ci, w jaki sposób zaplanować dom tani w budowie. Z poradnika dowiesz się także, jak ograniczyć wydatki związane z eksploatacją budynku.

Dom tani w budowie czy dom tani w eksploatacji?

Jak zaprojektować dom tani w budowie?

Domy tanie w budowie to takie, w których stosuje się proste i ekonomiczne rozwiązania, niewymagające ponoszenia znacznych kosztów. Trzeba je uwzględnić na etapie projektowania budynku, przy czym punktem wyjścia jest określenie budżetu, jakim dysponujesz. Wyznacz kwotę, którą możesz przeznaczyć na dom, a dopiero później szukaj odpowiednich materiałów i wykonawców.

Projekty domów tanich w budowie obejmują budynki, które mają:

  • prostą bryłę i regularne kształty oraz podstawę na planie prostokąta – warto ograniczyć albo całkowicie zrezygnować z przeszkleń i detali architektonicznych, jak wykusze;

  • poddasze – ze względu np. na mniejszą powierzchnię stropu mogą one okazać się mniej kosztowne niż dom parterowy;

  • dach dwuspadowy – tani w budowie jest też dach płaski, bez nietypowych kształtów typu lukarny;

  • ograniczoną liczbę łazienek – zamiast drugiej łazienki w projekcie można uwzględnić toaletę.

Najbardziej ekonomiczne są projekty bez piwnicy, chyba że jej budowa jest wymagana, np. ze względu na bardzo duży spadek terenu – warto z niej zrezygnować na obszarze podmokłym. Ekonomicznym wyborem jest dom bez garażu. Zamiast niego można zbudować wiatę. Jeśli chcesz lepiej chronić samochód, wybierz garaż w bryle budynku, a nie wolnostojący.

 

Więcej o cenach materiałów budowlanych przeczytasz w artykule: Koszt budowy domu 2024. Analiza wydatków.

 

Najlepszy wybór to małe domy tanie w budowie, które są funkcjonalne i których powierzchnia jest dostosowana do potrzeb użytkowników. W przypadku kilkuosobowej rodziny wystarczy 90 – 100 m². Duży salon możesz zastąpić otwartą strefą dzienną, a pomieszczenie gospodarcze wnęką w łazience.

O czym musisz pamiętać, jeśli interesują Cię domy tanie w budowie do 100 m²?

Jeśli nie chcesz budynku z poddaszem, wybierz gotowe projekty domów parterowych tanich w budowie. Racjonalnie zaplanuj każdy etap i wyznacz harmonogram, aby uniknąć kosztownych zmian oraz dodatkowych robót. Kontroluj budowę, aby upewnić się, czy prace idą zgodnie z planem – pozwoli Ci to szybko zareagować na ewentualne problemy i opóźnienia.

Gdy chcesz wznieść dom tani w budowie, zastosuj praktyczne wskazówki.

  • Porównaj ceny w sklepach, korzystaj z promocji na materiały i usługi budowlane, a także negocjuj ceny, szczególnie przy większych zakupach.

  • Jeśli masz doświadczenie i umiejętności w pracach budowlanych, samodzielnie wykonaj niektóre roboty, np. wykończeniowe, co pozwoli Ci zaoszczędzić na robociźnie.

  • Wybieraj droższe, ale bardziej opłacalne w długofalowej perspektywie rozwiązania – przykładem jest pompa ciepła.

Projekty domów tanich w budowie mogą uwzględnić tańsze materiały wykończeniowe. Nie oszczędzaj natomiast na elementach strukturalnych czy fundamentach, które decydują o trwałości i stabilności budynku.

Jakie cechy mają domy tanie w budowie i eksploatacji?

Dom tani w budowie powinien być zlokalizowany na kwadratowej lub prostokątnej działce, na której nie ma wielu nierówności. Nie może ona leżeć poniżej poziomu drogi, gdyż może wystąpić problem z wodami gruntowymi. Ważne jest odpowiednie usytuowanie domu.

Od strony południowej i południowo-zachodniej powinny znaleźć się pomieszczenia dzienne, dzięki czemu będą odpowiednio nasłonecznione. Od wschodniej warto zlokalizować sypialnię. Strona północna to odpowiednie miejsce na kuchnię, jadalnię, garaż oraz pomieszczenie gospodarcze.

 

Warto wiedzieć:

Małe domy tanie w budowie i eksploatacji to takie, w których znajdują się podwójne lub potrójne okna, a także drzwi z odpowiednią izolacyjnością termiczną. W ich przypadku współczynnik przenikania ciepła powinien wynosić 0,7 – 0,9 W/m²K. W połączeniu z dwu- lub trójwarstwową izolacją przegród z wełny mineralnej bądź styropianu, zapewni to redukcję strat ciepła.

 

Postaw na energooszczędne, wydajne rozwiązania – projekty domów tanich w budowie mogą uwzględnić:

  • system fotowoltaiczny, dzięki któremu wyprodukujesz energię na własne potrzeby i obniżysz rachunki za prąd;

  • wentylację z rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła, w której zużyte powietrze jest oczyszczane z kurzu i alergenów i ponownie wraca do pomieszczeń – takie rozwiązanie pozwala zmniejszyć straty cieplne wentylacji nawet o 90%.

Na zakup takich instalacji możesz otrzymać dofinansowanie z krajowych programów, jak „Czyste Powietrze”. Pozwoli to obniżyć koszt całej inwestycji.

Wybieraj urządzenia AGD i RTV, które zużywają mniej energii i wody. Przed zakupem sprawdzaj ich klasę energetyczną – najlepszy wybór to sprzęty z klasą A, B lub C.

Dom tani w budowie może być ekonomiczny i ekologiczny

Domy tanie w budowie mogą być także tanie w eksploatacji. Postaw na prosty projekt, bez piwnicy, skomplikowanych detali architektonicznych czy wolnostojącego garażu. Wybierz energooszczędne rozwiązania, jak fotowoltaika, rekuperacja czy pompa ciepła, które pozwolą Ci nie tylko ograniczyć zużycie prądu i wody, ale również zadbać o środowisko naturalne. Korzystaj z promocji na materiały budowlane, a jeśli masz niezbędne umiejętności, część prac wykonaj samodzielnie.

Poszukaj sprawdzonych wykonawców, którzy mają duże doświadczenie, jeśli chodzi o projekty domów tanich w budowie. Odpowiednich fachowców znajdziesz m.in. w serwisie Majsteria, w Kategorii Budowa domu. Możesz to zrobić na 2 sposoby – zostaw zlecenie, a na swoją skrzynkę otrzymasz pasujące oferty, albo samodzielnie przeszukaj bazę i znajdź profesjonalistów spełniających Twoje wymagania.

Zobacz też inne artykuły

Ile kosztuje wybudowanie schronu przydomowego?
Budowa domu
Koszt wybudowania schronu przydomowego jest uzależniony od jego wielkości, grubości stropu i ścian, głębokości wykopu, liczby pomieszczeń oraz rodzaju dodatkowego wyposażenia. Dostępne są również gotowe konstrukcje wykonane z prefabrykatów. W podstawowej wersji kosztują od...
Ile kosztuje budowa domu szkieletowego – porady i aktualne cenniki
Budowa domu
Budowa domu to projekt trudny, czasochłonny i z pewnością kosztowny. Na szczęście jest rozwiązanie, które może sprawić, że marzenie o własnym miejscu na ziemi stanie się rzeczywistością szybciej i taniej. Nie zawsze trzeba stawiać dom w technologii murowanej – można rozwa...