Jaki beton na fundament – rodzaj, klasa oraz ilość potrzebnego betonu

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania6 min

Fundament odpowiada za wytrzymałość i stabilność całego budynku. Jego parametry zależą między innymi od rodzaju zastosowanego budulca. Beton na fundament jest podstawowym materiałem konstrukcyjnym, który tworzy podstawę budynku. Jaki beton na fundament wybrać i w jaki sposób obliczyć zapotrzebowanie na niego? Odpowiedzi znajdziesz w poradniku.

Jaki beton na fundament – rodzaj, klasa oraz ilość potrzebnego betonu

Rodzaje betonu na fundament

Fundamenty to elementy konstrukcyjne, na których posadowiony jest cały budynek. Przenoszą ciężar obiektu i obciążenia użytkowe na grunt. W większości budynków mieszkalnych fundamenty wykonuje się z żelbetu. Na przygotowane wcześniej zbrojenie, otoczone deskowaniem, należy wylać masę betonową. Od rodzaju mieszanki betonu na fundament zależy nie tylko trwałość, ma ona także wpływ na parametry wytrzymałościowe. 

Jaki beton na fundament jest odpowiedni? Najczęściej stosuje się materiały następujących klas: 

  • B-15 (C12/15), B-20 (C16/20) i B-25 (C20/25) – mieszanki wykorzystywane do tworzenia fundamentów pod budynki mieszkalne, w tym domy jednorodzinne. Najpopularniejszy jest beton B-20 (C16/20) spełniający wszystkie normy jakościowe dla standardowych obiektów;

  • B-30 (C25/30) lub B-37 (C30/37) – betony specjalistyczne wykorzystywane przy wymagających konstrukcjach. Stosuje się je przy obiektach narażonych na większe obciążenia, konstrukcjach inżynierskich, a także obiektach drogowych. 

 

Warto wiedzieć:

Decyzję o tym, jaki beton na fundament wybrać każdorazowo podejmuje projektant. Na podstawie precyzyjnych obliczeń dobiera się materiał spełniający kryteria jakościowe. Rolą kierownika budowy jest to, żeby do szalunków trafił beton wyznaczonej klasy. 

Jaki beton na fundament – parametry, na które warto zwrócić uwagę

Fundamenty betonowe mają spełniać określone warunki wytrzymałościowe. Dla każdej mieszanki betonowej, która ma trafić na budowę, określa się kilka parametrów. Najczęściej są to: 

  • wytrzymałość na ściskanie – jeden z najważniejszych wskaźników bezpośrednio określający możliwy dopuszczalny nacisk na beton. Parametr ten opisują klasy betonu, czyli B25 lub B15;

  • klasa konsystencji – określa stopień płynności mieszanki betonowej, a także zdolność zmiany kształtu pod wpływem obciążenia. Na budowę w gruszkach trafia najczęściej mieszanka klasy S3 lub S4;

  • klasa ekspozycji – opisuje rodzaj oddziaływania środowiska i otoczenia na beton konstrukcyjny. Rodzaj oddziaływania może być fizyczny lub chemiczny, a celem oddziaływania jest beton i konstrukcja zbrojenia;

  • wodoszczelność – to zdolność do przeciwstawiania się wodzie pod ciśnieniem. Ma szczególne znaczenie przy fundamentach konstrukcji morskich lub przy wysoko położonych wodach gruntowych. Oznacza się klasami od W-2 do W-12, gdzie parametr liczbowy pomnożony przez 10 wskazuje maksymalne ciśnienie w MPa. 

 

Warto wiedzieć:

Wytrzymałość na ściskanie betonu mierzona jest w warunkach laboratoryjnych. Obiektem badania są próbki sześcienne o wymiarach 150 mm lub walce o średnicy 150 mm i wysokości 300 mm. Badanie wykonuje się dopiero po całkowitym stwardnieniu betonu, a zatem po 28 dniach od zmieszania składników.

Jaki beton na fundament – gotowy czy do samodzielnego przygotowania wg proporcji?

Beton na fundamenty możesz dostarczyć na budowę na dwa sposoby. Odpowiednią mieszankę betonową można zamówić z betoniarni i zostanie dostarczona gruszką. Innym rozwiązaniem jest zakup gotowego betonu w workach i przygotowanie go na budowie. 

Zamówienie mieszanki z gruszki jest bardzo wygodne. Samochód możesz doprowadzić w pobliże przygotowanego szalunku, a następnie zawartość trafia precyzyjnie w wyznaczone miejsce. Za pomocą gruszki dostarczysz na budowę duże ilości materiału. 

Gotowy beton w workach wymaga więcej uwagi. Trzeba przygotować mieszankę, dodając wodę i kruszywo w odpowiednich proporcjach. Najczęściej przygotowuje się beton na fundament w proporcjach 1:2:4 (w zależności od klasy). Poszczególne liczby w tej kolejności oznaczają części: cementu, piasku i kruszywa. Beton w workach sprawdzi się przy mniejszych obiektach, gdzie cała gruszka mieszanki nie jest potrzebna. 

Interesują Cię rodzaje, budowa i koszt fundamentów? Wszystko, co warto wiedzieć o fundamentach, budując dom, znajdziesz w naszych pozostałych poradnikach.

Ile kosztuje i jak obliczyć potrzebną ilość betonu na fundament?

Wielu inwestorów trapi pytanie: jaki jest aktualny koszt budowy fundamentów? Nie da się ukryć, że beton stanowi tu największą część składową. Z łatwością możesz oszacować, ile betonu na fundament będziesz potrzebował. Jak zatem wykonać takie obliczenia? 

Rachunki ograniczają się do odczytania wymiarów fundamentu z dokumentacji projektowej. Musisz pomnożyć powierzchnię fundamentu przez głębokość jego posadowienia. Dla przykładu: na płytę fundamentową pod budynek 100 m² o grubości 30 cm będzie potrzeba 30 m³ betonu. W przypadku ław zbrojeniowych musisz policzyć ich długość i szerokość, a następnie pomnożyć przez grubość konstrukcji. Na ławę o szerokości 80 cm i wysokości 40 cm, biegnącą przez 60 metrów, potrzeba prawie 20 kubików mieszanki. 

Do obliczenia kosztu betonu na fundament będzie potrzebna jeszcze informacja na temat aktualnych stawek. Beton klasy B20 kosztuje od 240 do 280 złotych. Z kolei za beton B30 zapłacisz od 280 do 320 zł/m³. 

Pozostaje koszt wykonania fundamentu. Tu z pomocą w oszacowaniu kosztów robocizny może przyjść serwis Majsteria i kategoria: Budowa domu. Znajdują się w nim ogłoszenia od wykonawców zajmujących się między innymi przygotowaniem fundamentów pod budynki. Nie musisz szukać wykonawców i podejmować próby kontaktu z nimi. W serwisie możesz samodzielnie i bezpłatnie dodać zlecenie z dokładnie opisanym zapotrzebowaniem. Na wskazany adres e-mail otrzymasz konkretne oferty wraz z wyceną. 

Podsumowując temat betonu na fundament, warto podkreślić jego znaczenie dla całej konstrukcji. Beton odpowiada za wytrzymałość podstawy, przenosi obciążenia i jest zabezpieczeniem dla zatopionych w nim prętów zbrojeniowych. Do przygotowania fundamentów potrzeba wiele metrów sześciennych tego materiału, co wiąże się ze znacznymi kosztami. Nie szukaj jednak oszczędności w zmianie klasy betonu – koszty ewentualnych napraw mogą znacznie przekroczyć zyski. 

Zobacz też inne artykuły

Ile kosztuje wybudowanie schronu przydomowego?
Budowa domu
Koszt wybudowania schronu przydomowego jest uzależniony od jego wielkości, grubości stropu i ścian, głębokości wykopu, liczby pomieszczeń oraz rodzaju dodatkowego wyposażenia. Dostępne są również gotowe konstrukcje wykonane z prefabrykatów. W podstawowej wersji kosztują od...
Ile kosztuje budowa domu szkieletowego – porady i aktualne cenniki
Budowa domu
Budowa domu to projekt trudny, czasochłonny i z pewnością kosztowny. Na szczęście jest rozwiązanie, które może sprawić, że marzenie o własnym miejscu na ziemi stanie się rzeczywistością szybciej i taniej. Nie zawsze trzeba stawiać dom w technologii murowanej – można rozwa...