Jaki jest aktualny koszt fundamentów?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania6 min

Budowa fundamentów należy do najważniejszych etapów wznoszenia budynku. Zapewnia mu stabilność, ale też bezpieczeństwo. Aby uniknąć trudności podczas remontu, warto wybrać wysokiej jakości materiały i nowoczesne technologie. Jaki jest koszt fundamentów i poszczególnych etapów prac wykończeniowych? Podpowiadamy!

Jaki jest aktualny koszt fundamentów?

Co wpływa na koszt fundamentów?

Budując dom i analizując rodzaje różnych materiałów, zastanawiasz się nad kosztem każdego etapu prac? Co powinieneś wiedzieć o fundamentach? Według szacunków niektórych ekspertów, koszt fundamentów stanowi prawie 20% ceny całego budynku. Jednak aby zapewnić bezpieczeństwo i stabilność, nie jest to obszar do szukania oszczędności. Trudno jednoznacznie oszacować ceny za 1 m2 fundamentów bez rozpoznania charakterystyki obiektu. Na ostateczny koszt wylania fundamentów będzie składało się wiele czynników. Do najważniejszych należą:

  • jakość materiałów – grubsze pręty zbrojeniowe i lepszej jakości mieszanka betonowa podniosą koszt, jednak zwiększą bezpieczeństwo;

  • podpiwniczenie – jeśli budynek ma być podpiwniczony, koszt fundamentu mocno poszybuje w górę; 

  • charakterystyka podłoża – na gruntach niestabilnych i zróżnicowanych może być potrzebne wykonanie dodatkowych wzmocnień, studni lub słupów fundamentowych. Koszt takiej inwestycji będzie naturalnie wyższy;

  • dodatkowe koszty – składa się na nie cena badań geotechnicznych, izolacji przeciwwilgociowej i termicznej;

  • robocizna – ta zależy od rejonu kraju, poziomu wiedzy specjalistów i wielkości fundamentu. 

 

Warto wiedzieć:

Do każdej inwestycji musisz doliczyć opłatę dla geodety, który wytycza fundamenty i ściany zewnętrzne budynku. W przypadku domu jednorodzinnego koszt pracy specjalisty wynosi około 600 złotych. Przeczytaj: Geodeta – cenniki i porady dotyczące usług geodezyjnych.

Fundamenty – cennik

Szacując koszt fundamentów w 2024 roku, musisz podzielić ten etap prac na części składowe. W większości przypadków wylewanie składa się z następujących etapów:

  • wykonanie wykopów pod fundamenty;

  • ułożenie zbrojenia;

  • szalowanie ław fundamentowych;

  • wylanie betonu;

  • wykonanie izolacji;

  • zasypywanie fundamentów.

Przy ocenie kosztów fundamentu weź też pod uwagę charakterystykę konstrukcji i wielkości obiektu. Jak wygląda koszt fundamentów w poszczególnych sytuacjach?

Ile kosztuje wylanie fundamentu?

Wylanie fundamentu w podstawowej technice ławy lub płyty fundamentowej to koszt około 25 do 35 tysięcy złotych za obiekt o powierzchni 100m2. Cennik obejmuje szalowanie i betonowanie, a także wykonanie zbrojenia. Cena robocizny w tym przypadku będzie oscylować w granicach 10-15 tysięcy złotych, a pozostałą część kosztów stanowią materiały.

Koszt postawienia ścian fundamentowych

Inną popularną technologią stosowaną przy budynkach są ściany fundamentowe. Stosuje się tu pustaki lub bloczki silikatowe, z których murowany jest fundament. Kopanie fundamentów, murowanie i zasypanie całości będzie kosztowało około 50-80 zł za m2. Do tego musisz doliczyć koszt samych materiałów, który wyniesie około 100-130 zł za m2. 

Fundament – koszt izolacji

Fundamenty wymagają wykonania izolacji termicznej i hydroizolacji. W obrębie obiektów podpiwniczonych wymagana jest izolacja przeciwwilgociowa ciężka, której koszt wynosi od 10 do 30 zł/m2. Z kolei izolacja termiczna to koszt od 70 zł/m2  za warstwę styropianu EPS do nawet 250 zł/m2 przy izolacji styrodurem.

Ile kosztują fundamenty pod dom 120 m2?

Budynki o powierzchni 120 m2 należą do najbardziej uniwersalnych i są chętnie wybierane przez inwestorów. Koszt fundamentów w takim obiekcie bez podpiwniczenia wyniesie od 30 do 40 tysięcy złotych.

Fundament pod domek 35 m2 – koszt

W małych domkach zalecane jest wylanie płyty betonowej. Cena robocizny i materiału będzie zależała od powierzchni. Koszt fundamentów 35 m2 pod mały domek wyniesie kilkanaście tysięcy złotych.

IIe betonu na fundamenty domu 150 m2?

Spory wpływ na koszt fundamentów ma cena betonu. Ilość tego materiału użytego do wylania fundamentów zależy od ich głębokości konstrukcji i jej powierzchni. Przy domu o powierzchni 150 m2 i płycie fundamentowej o głębokości 1,5 metra, będziesz potrzebował około 225 metrów sześciennych betonu.

Koszt fundamentów z piwnicą i bez piwnicy – różnice w cenie

W budynkach niepodpiwniczonych koszt fundamentów ogranicza się do robót ziemnych, wykonania płyty lub ławy i robót wykończeniowych. W przypadku obiektów podpiwniczonych cena tej konstrukcji wzrasta. Musisz do niej doliczyć między innymi materiały budowlane potrzebne na ułożenie ścian fundamentowych piwnicy. Szacuje się, że na każdy 1 m2 powierzchni przypada około 1,7 m2 ścian fundamentowych. Średnia cena ułożenia ściany fundamentowej w budynku podpiwniczonym, obejmująca robociznę i materiały, wynosi około 80-100 złotych za m2. Możesz też spodziewać się nieco wyższych kosztów wykonania wykopu pod fundament.

Jak obniżyć koszt fundamentów?

Istnieje kilka sposobów na to, żeby ograniczyć koszty fundamentów. Najskuteczniejsze jest obniżenie jakości materiałów, a przede wszystkim klasy betonu. Znając rodzaje fundamentów i ich budowę, możesz w pewnym zakresie modyfikować dobór klasy betonu czy średnicę prętów. Jest to jednak rozwiązanie prowadzące do zmniejszenia jakości konstrukcji. 


Spore możliwości obniżenia kosztów fundamentów leżą po stronie wykonawcy. Wykonanie tej samej pracy może mocno różnić się cenowo u poszczególnych specjalistów. W serwisie Majsteria, w kategorii Budowa domu znajdziesz ogłoszenia firm zajmujących się wylewaniem fundamentów. Wybierz jedną z nich lub samemu złóż ofertę na wykonanie takiej konstrukcji. Wkrótce zgłoszą się do Ciebie firmy, które będą zainteresowane zleceniem, z szacunkowymi wycenami.

Ile kosztuje wykonanie fundamentów w 2023 roku – prognoza na rok 2024

Koszty fundamentów w 2023 roku plasowały się w granicach 30-40 tysięcy złotych za 100m2. Cena zmieniała się w zależności od podpiwniczenia, wielkości i dodatkowych wymagań konstrukcyjnych. W roku 2024 spodziewamy się jednak wzrostu kosztu fundamentów o około 10%. Wynika to z rosnących stawek za robociznę, wyższych cen paliwa, wzrostu kosztów produkcji materiałów budowlanych i inflacji. 

Wykonanie fundamentów to bardzo czasochłonny i kosztowny etap prac. Nie warto jednak na nim oszczędzać, ponieważ to od jakości fundamentów zależy stabilność obiektu.

Zobacz też inne artykuły

Ile kosztuje wybudowanie schronu przydomowego?
Budowa domu
Koszt wybudowania schronu przydomowego jest uzależniony od jego wielkości, grubości stropu i ścian, głębokości wykopu, liczby pomieszczeń oraz rodzaju dodatkowego wyposażenia. Dostępne są również gotowe konstrukcje wykonane z prefabrykatów. W podstawowej wersji kosztują od...
Ile kosztuje budowa domu szkieletowego – porady i aktualne cenniki
Budowa domu
Budowa domu to projekt trudny, czasochłonny i z pewnością kosztowny. Na szczęście jest rozwiązanie, które może sprawić, że marzenie o własnym miejscu na ziemi stanie się rzeczywistością szybciej i taniej. Nie zawsze trzeba stawiać dom w technologii murowanej – można rozwa...