Kolektory słoneczne do grzania wody – czym są i jak działają
Solary do grzania wody pozyskują energię słoneczną i przekazują ją na cele grzewcze. Każdy kolektor składa się z:
-
absorbera, czyli płyty miedzianej lub aluminiowej (zazwyczaj), która pochłania promienie słoneczne i zamienia je w ciepło;
-
czynnika grzewczego – może nim być woda, jednak ze względu na ryzyko zamarznięcia w zimie częściej wykorzystuje się glikol; jego temperatura wzrasta pod wpływem absorbera;
-
wymiennika ciepła – to spiralna żebrowana rura, wykonana najczęściej z miedzi, która znajduje się w zasobniku; przepływa przez nią ogrzany czynnik, który oddaje ciepło i po ochłodzeniu wraca do kolektora.
Na rynku dostępne są 2 rodzaje kolektorów. Płaski to idealny wybór wówczas, gdy Twój dom znajduje się w miejscu dobrze nasłonecznionym. Urządzenie jest przykryte szybą ze szkła hartowanego, dzięki czemu jest odporne na uszkodzenia mechaniczne wynikające na przykład z opadów gradu.
Kolektor próżniowy składa się z pojedynczych szklanych rur. Są otoczone próżnią, która zapobiega stratom ciepła przy niższych temperaturach. Za pomocą takiego solara ogrzejesz wodę użytkową przez cały rok, również w okresie jesienno-zimowym.