Jak i po co impregnować kostkę brukową?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania6 min

Kostka brukowa przed domem stanowi funkcjonalne wykończenie i wizytówkę posesji. Jest materiałem trwałym, jednak narażonym na szkodliwe czynniki atmosferyczne, a szczególnie wilgoć. Dla zwiększenia żywotności powierzchni warto pamiętać o regularnej impregnacji. W poradniku wyjaśniamy, dlaczego impregnacja kostki brukowej jest ważna, jak to robić i jakich środków używać.

Jak i po co impregnować kostkę brukową?

Impregnacja kostki brukowej – po co przeprowadza się taki zabieg?

Kostka brukowa jest materiałem budowlanym, który cieszy się popularnością wśród osób wykańczających przestrzeń przed domem, kładących chodniki i podjazdy. Wykonane z kamienia jednolite sześciany można łatwo ułożyć w wybrany wzór, tworząc powierzchnię trwałą, odporną i łatwo odprowadzającą nadmiar deszczówki. Jednak porowaty materiał chłonie wodę, co może prowadzić do szybkiego zabrudzenia i pękania w czasie mrozów. 

Czytając artykuł o rodzajach, cenach i technikach kładzenia tego materiału, z pewnością pojawiła się tam informacja na temat impregnacji kostki brukowej. W tym procesie na brukowaną powierzchnię aplikuje się specjalistyczne środki chemiczne. Można użyć do tego myjki ciśnieniowej lub ręcznych szczotek. Preparat do kostki brukowej wnika w strukturę betonu i zatyka wewnętrzne pory. To z kolei zapobiega wsiąkaniu wilgoci i zabrudzeń. 

Dzięki impregnacji beton nie pęka w czasie mrozów, a powierzchni podjazdu nie niszczą nawet tłuste substancje. Z bruku można z łatwością usunąć zabrudzenia powierzchniowe za pomocą wody pod ciśnieniem. Na zabezpieczonej powierzchni nie rozwijają się zarodniki roślin czy pleśni. Zaimpregnowana kostka brukowa przez długi czas zachowuje estetyczny wygląd oraz intensywny kolor.

Jak często należy impregnować kostkę brukową?

Każdy impregnat do kostki brukowej ma nieco inny skład i żywotność powłoki. W związku z tym inny jest też termin jego oddziaływania na podłoże. Z reguły malowanie kostki brukowej preparatem impregnującym trzeba przeprowadzić raz na 2 do 4 lat. W przypadku powierzchni intensywnie eksploatowanych proces trzeba powtórzyć częściej. 

 

Warto wiedzieć: 

Większość kostek brukowych jest poddawana procesowi impregnacji jeszcze na etapie produkcji. Pierwszą samodzielną konserwację zaplanuj zatem dopiero na drugi sezon. 

Jak impregnować kostkę brukową?

Większość osób dbających o przestrzeń przed domem samodzielnie wykonuje impregnację kostki brukowej. Nie potrzeba do tego specjalistycznego sprzętu, choć niezbędna jest odrobina wiedzy, wolny czas i cierpliwość. Jak impregnować kostkę brukową?

Impregnacja kostki brukowej – przygotowanie powierzchni

Przed impregnacją kostkę brukową trzeba dokładnie wyczyścić – zamieść z resztek odpadów roślinnych, drobinek piasku czy żwiru. Ważne, żeby usunąć też wszystkie zabrudzenia, szczególnie tłuste plamy z oleju czy smaru. Dopiero na czystą i suchą powierzchnię można nakładać środki impregnacyjne. Przy okazji przygotowania podłoża sprawdź też porady dotyczące mycia kostki brukowej – od domowych sposobów po profesjonalne metody.

Impregnacja kostki brukowej – kiedy?

Impregnację kostki brukowej warto zaplanować na okres letni, ale nie każda pora będzie odpowiednia. Nie należy tego robić w dni deszczowe, ponieważ wówczas preparat wypłucze się i nie wchłonie w podłoże. Z kolei mocne słońce w czasie upałów doprowadzi do szybkiego odparowania rozpuszczalnika, co też pogorszy jakość impregnacji kostki brukowej. Kiedy zatem zabrać się do pracy? Najlepsze będą wczesne poranki lub wieczory w ciepłe dni. Suchy i niezbyt nagrzany bruk, a także temperatura w granicach 5 – 20 stopni to czynniki, które dadzą najlepsze efekty.

Jaki preparat do kostki brukowej sprawdzi się najlepiej?

Na forach internetowych można znaleźć informacje o impregnacji kostki brukowej olejem jadalnym. Ten naturalny produkt pozwoli na jakiś czas uzyskać pożądane efekty, jednak nie jest to najlepszy wybór. Lepiej sięgnąć po profesjonalne produkty zawierające rozpuszczalniki organiczne i wodne, związki silikonowe, parafinowe lub polimerowe, a także dodatki uwydatniające kolor. Co ważne, często impregnaty zawierają kolorowy pigment i są dostosowane do konkretnej barwy bruku. Bez trudu możesz też kupić uniwersalne środki tworzące przezroczystą powłokę.

Jaki impregnat do kostki brukowej – efekt mokrej kostki?

Po zastosowaniu specjalnych środków podjazd lub chodnik może wyglądać jak polany wodą. To tzw. efekt mokrej kostki. Wynika on z uwydatnienia kolorów i nadania im soczystych barw. Jaki impregnat do kostki brukowej pomoże uzyskać efekt mokrej kostki? W sprzedaży dostępne są specjalne preparaty ze składnikami podkreślającymi kolor i silikonami, które tworzą na powierzchni warstwę nieprzepuszczalną dla wody. Aplikacja tego roztworu przebiega podobnie, jak w przypadku standardowych impregnatów.

Ile kosztuje impregnacja kostki – cena za m²

Nie każdy ma czas i możliwość, żeby samodzielnie zająć się czyszczeniem powierzchni przed domem, dlatego warto zlecić wykonanie takich prac specjalistom. Fachowcy dysponują odpowiednim sprzętem i umiejętnościami nie tylko do impregnacji kostki brukowej, ale także do usuwania z niej trudnych zabrudzeń. 

Ile kosztuje impregnacja kostki brukowej? Cena z reguły obejmuje zarówno czyszczenie, jak i zabezpieczenie powierzchni. Wyliczana jest za m² na podstawie wielkości powierzchni. Może ulegać korekcie w przypadku bardzo skomplikowanych kształtów, wąskich ścieżek czy licznych stopni. Przy czyszczeniu i impregnacji kostki brukowej cena za m² wynosi od 20 do 40 złotych, przy czym samo nakładanie warstwy zabezpieczającej stanowi około połowy tej sumy. 

Szukając specjalistów zajmujących się pracami na zewnątrz budynku, odwiedź serwis Majsteria. Znajdziesz tam ogłoszenia od firm i prywatnych osób, które mają doświadczenie w tego typu pracach. Drugim sposobem jest umieszczenie zlecenia, w którym opiszesz lokalizację, rodzaj powierzchni i jej wielkość. Wkrótce otrzymasz oferty od wykonawców zainteresowanych podjęciem współpracy.

Podsumowując, impregnacja kostki brukowej jest znakomitym sposobem na zabezpieczenie jej przed zniszczeniem i zabrudzeniem. Mając do dyspozycji odpowiednie środki chemiczne i myjkę ciśnieniową do aplikacji, można przeprowadzić te prace samodzielnie.

Zobacz też inne artykuły

Jak zapewnić trwałość nawierzchni brukowej – podsypka pod kostkę brukową
Prace na zewnątrz
Zalety kostki brukowej, takie jak: estetyka, łatwość montażu i rozbiórki oraz wytrzymałość sprawiają, że popularność tego rozwiązania utrzymuje się na wysokim poziomie. Na końcowy efekt w znacznym stopniu wpływa podsypka pod kostkę brukową, ale także warstwa podbudowy znajdu...
Mycie kostki brukowej – od domowych sposobów po profesjonalne metody
Prace na zewnątrz
Regularne mycie kostki brukowej jest potrzebne, aby chodnik czy podjazd prezentowały się estetycznie i nie uległy uszkodzeniu. Jak to zrobić, aby skutecznie usunąć zanieczyszczenia? Możesz zastosować zarówno domowe, jak i profesjonalne sposoby. Sprawdź, czym i jak czyścić kostkę b...