Impregnacja kostki brukowej – po co przeprowadza się taki zabieg?
Kostka brukowa jest materiałem budowlanym, który cieszy się popularnością wśród osób wykańczających przestrzeń przed domem, kładących chodniki i podjazdy. Wykonane z kamienia jednolite sześciany można łatwo ułożyć w wybrany wzór, tworząc powierzchnię trwałą, odporną i łatwo odprowadzającą nadmiar deszczówki. Jednak porowaty materiał chłonie wodę, co może prowadzić do szybkiego zabrudzenia i pękania w czasie mrozów.
Czytając artykuł o rodzajach, cenach i technikach kładzenia tego materiału, z pewnością pojawiła się tam informacja na temat impregnacji kostki brukowej. W tym procesie na brukowaną powierzchnię aplikuje się specjalistyczne środki chemiczne. Można użyć do tego myjki ciśnieniowej lub ręcznych szczotek. Preparat do kostki brukowej wnika w strukturę betonu i zatyka wewnętrzne pory. To z kolei zapobiega wsiąkaniu wilgoci i zabrudzeń.
Dzięki impregnacji beton nie pęka w czasie mrozów, a powierzchni podjazdu nie niszczą nawet tłuste substancje. Z bruku można z łatwością usunąć zabrudzenia powierzchniowe za pomocą wody pod ciśnieniem. Na zabezpieczonej powierzchni nie rozwijają się zarodniki roślin czy pleśni. Zaimpregnowana kostka brukowa przez długi czas zachowuje estetyczny wygląd oraz intensywny kolor.