Renowacja parkietu – czym jest cyklinowanie?
Renowacja parkietu to odnowienie zużytej, drewnianej podłogi. Choć można ją odświeżyć ręcznie, papierem ściernym lub szlifierką elektryczną, większość osób ma przez to na myśli cyklinowanie, czyli szlifowanie nawierzchni specjalną maszyną. Zadaniem cykliniarki jest zdarcie wierzchniej warstwy parkietu, na której widoczne są zarysowania. Wraz z nią usuwa się lakier – dlatego w parze idzie też ponowne pokrycie drewna.
Cyklinowanie to jeden z ostatnich etapów prac wykończeniowych. Sprawdź, czy nie pominąłeś żadnego kroku: Wykończenie wnętrz krok po kroku.
Cyklinowaniu poddaje się nie tylko drewniane parkiety, ale też mozaiki, deski, schody i listwy. Dzięki temu znikają rysy i zabrudzenia, a powierzchnia staje się gładka, jak w dniu zakupu. Jednak cyklinowanie ma również wadę: drewno może zmienić swój naturalny kolor. Nie wszystkie powierzchnie też nadają się do renowacji – zwłaszcza te cienkie i mocno uszkodzone. W celu ochrony zaleca się, aby regularnie cyklinować parkiet co 10, maksymalnie 15 lat.
Ważne:
Cyklinowanie poprawia jakość powietrza w pomieszczeniu. Na drewnianym parkiecie gromadzą się kurz i alergeny, które są wybijane w górę podczas codziennej eksploatacji przez domowników.