Adaptacja poddasza – formalności

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania6 min

Duża sypialnia, pokój dziecka, dodatkowa łazienka, biuro lub pracownia – to najczęstsze efekty adaptacji poddasza w domu czy kamienicy. Przerobienie strychu to świetny sposób na uzyskanie dodatkowej przestrzeni użytkowej. Takie prace, bez względu na swój zakres, wymagają jednak dopełnienia odpowiednich formalności. Co na ten temat mówi prawo, jakie dokumenty należy wypełnić i co grozi za niezgłoszoną adaptację poddasza? Sprawdź!

Adaptacja poddasza – formalności

Prawo budowlane a adaptacja poddasza

Adaptacja poddasza to popularne rozwiązanie – przede wszystkim w domach jednorodzinnych. Co jednak ciekawe, w prawie nie istnieje takie pojęcie. W tym przypadku bierze się pod uwagę zapisy, które dotyczą zmiany sposobu użytkowania części obiektu budowlanego. 

 

Art. 71. 1. Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane – mówi:

„Przez zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części rozumie się w szczególności: […] podjęcie bądź zaniechanie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zmieniającej warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń ”.

Co to oznacza w praktyce? Tak naprawdę niemal każda przeróbka strychu (np. adaptacja poddasza na pokój, biuro czy łazienkę) powoduje, że zmieniają się niektóre z wymienionych w ustawie warunków. 

A w takiej sytuacji wszystkie prace trzeba zgłosić do odpowiednich urzędów, dołączając odpowiednią dokumentację. To konieczne jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań. Na szczęście nie jest wymagana osobista wizyta – możesz zrobić to elektronicznie poprzez platformę www.e-budownictwo.gunb.gov.pl.

W zależności od rodzaju przeprowadzanych prac potrzeba:

  • pozwolenia na budowę,

  • zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania.

Czego jeszcze wymaga adaptacja strychu? Zgoda sąsiadów jest potrzebna tylko wtedy, gdy chodzi o budynek wielorodzinny (np. dom bliźniak, kamienica).

 

Ważne:

Pamiętaj również, że pomieszczenia powinny mieć określoną wysokość. Przykładowo – według rozporządzenia Ministra Infrastruktury – „pokoje na poddaszu w budynkach jednorodzinnych i mieszkalnych zagrodowych oraz pomieszczenia w budynkach rekreacji indywidualnej” muszą mieć minimum 2,2 m wysokości. W tym przypadku liczy się jednak średnią na podstawie przestrzeni o wysokości powyżej 1,9 m. 

 

Jeśli Twój strych jest dość niski i ma skosy, warto szczególnie przemyśleć projekt. Sprawdź artykuł: Poddasze ze skosami – jak je mądrze zaaranżować?

Kiedy trzeba uzyskać pozwolenie na adaptację poddasza?

Jeśli podczas adaptacji poddasza chcesz rozbudować dom, zmienić jego kształt czy wstawić nowe elementy konstrukcyjne – potrzebujesz pozwolenia na budowę. Chodzi o sytuację, gdy zmieniasz parametry budynku. Wśród najważniejszych prac, które wymagają takich formalności, znajdują się:

  • wstawienie okna dachowego,

  • zmiana wielkości okien,

  • zmiana kształtu dachu,

  • zmiana nachylenia dachu,

  • zmiana wysokości pomieszczenia,

  • przebudowa elementów konstrukcyjnych.

Pozwolenie na budowę jest wymagane również wtedy, gdy prace nie są tak zaawansowane, ale budynek należy do konkretnej grupy. Jakiej? Chodzi przede wszystkim o inwestycje, które:

  • potrzebują oceny oddziaływania na środowisko lub na obszar Natura 2000,

  • są wpisane do rejestru zabytków (np. niektóre kamienice).

Kiedy wystarczy zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania strychu w domu jednorodzinnym?

Kiedy adaptacja strychu w domu jednorodzinnym lub innym budynku nie wymaga pozwolenia na budowę? Zgłoszenie wystarczy, jeśli chcesz m.in.:

  • postawić ścianki działowe,

  • wymienić okna bez zmiany rozmiaru,

  • wymienić posadzkę,

  • zamontować klimatyzację,

  • zamontować nową instalację,

  • rozbudować istniejącą instalację.

 

W skrócie: 

Jeżeli podczas adaptacji poddasza zmiany zachodzą w środku, nie dotyczą konstrukcji czy wyglądu budynku, najczęściej nie potrzeba pozwolenia na budowę. 

 

Takiego pozwolenia nie wymaga też docieplenie budynku. Jak ocieplić strych? Więcej informacji znajdziesz w artykule: Ocieplenie poddasza pianką – cena i zasady termoizolacji.

Adaptacja poddasza bez pozwolenia – czy to możliwe?

Zgłoszenie może nie być konieczne tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy chcesz przeprowadzić zwykły remont (m.in. układanie paneli, malowanie ścian, ustawianie mebli) na poddaszu użytkowym, przeznaczonym już do zamieszkania. 

Chodzi o taki strych, któremu nie trzeba zmieniać przeznaczenia – ma odpowiednią wysokość, schody, okna, poprowadzone instalacje, ocieplenie itp. Zwykle to pomieszczenie, które już podczas budowy powstało na podstawie odpowiedniego projektu i jest przeznaczone do zamieszkania. Wszelkie inne prace, których celem jest zmiana przeznaczenia strychu i adaptacja poddasza nieużytkowego, trzeba zgłosić. Pamiętaj, żeby rozpatrywać każdą sytuację indywidualnie.

Zastanawiasz się nad przebudową strychu? Inspiracje znajdziesz w artykule: Pomysły i sposoby na zabudowę poddasza w domu jednorodzinnym. Pamiętaj, aby najpierw skonsultować się ze specjalistą – przed zgłoszeniem jakichkolwiek prac potrzebujesz ekspertyzy lub projektu. 

Co grozi za niezgłoszenie adaptacji poddasza?

Adaptacja poddasza bez zgłoszenia to tzw. samowola budowlana. Jeśli urząd ją zauważy, na początku stracisz prawo korzystania z nieruchomości albo jej części. Dodatkowo konieczne będzie dostosowanie się do wskazówek urzędu (m.in. dostarczenie odpowiednich dokumentów), a później wniesienie opłaty legalizacyjnej. A to nie wszystko, bo za niezgłoszoną adaptację poddasza może grozić też grzywna, zwykle kilka-kilkanaście tysięcy złotych. Przykładowo może to być kara za wstawienie okna bez pozwolenia czy zmianę nachylenia dachu.

Pamiętaj również, że wszelkie większe przeróbki bez zgłoszenia i pomocy profesjonalistów mogą być po prostu niebezpieczne. W końcu budynek pierwotnie został zaprojektowany w konkretny sposób.

Czeka Cię adaptacja poddasza (schody, okna, instalacje, ścianki działowe i wiele więcej)? Pamiętaj, by wybrać doświadczonych specjalistów, którzy pomogą Ci w aranżacji, remoncie i kwestiach formalnych. Znajdziesz ich m.in. na portalu w Majsteria, w kategorii: Remonty, wykończenia wnętrz. A jeśli to Ty prowadzisz firmę tego typu, na stronie szybko dotrzesz do nowych klientów.

Zobacz też inne artykuły

Pomysły i sposoby na zabudowę poddasza w domu jednorodzinnym
Remonty i wykończenia wnętrz
Czy Twoje poddasze to tylko skład rzadko używanych przedmiotów? Może warto odkryć jego ukryty potencjał i przemienić niewykorzystaną przestrzeń w piękne i funkcjonalne mieszkanie! Pokażemy Ci, jak za pomocą paru kreatywnych zmian możesz przekształcić strych w dodatkową sypialni...
Adaptacja strychu na mieszkanie – jak przeprowadzić taki remont?
Remonty i wykończenia wnętrz
Mieszkanie na strychu – dla jednych nieatrakcyjna, a dla innych kusząca możliwość stworzenia oryginalnej przestrzeni mieszkalnej. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Znajdziesz w nim kilka pomysłów i podpowiedzi, dzięki kt&o...