Krycie dachów i usługi dekarskie – porady i aktualne cenniki

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania7 min

Usługi dekarskie są potrzebne, jeśli czeka Cię remont lub budowa dachu. Może to być konieczne wówczas, gdy stare pokrycie jest zniszczone albo adaptujesz poddasze na cele użytkowe. Z artykułu dowiesz się, jakie pokrycia dachowe masz do wyboru oraz ile kosztuje ich zakup i montaż.

Krycie dachów i usługi dekarskie – porady i aktualne cenniki

Co na dach – popularne materiały

Krycie dachów jest możliwe za pomocą blachy. Możesz zdecydować się na:

  • blachodachówkę – przypomina klasyczną dachówkę, dlatego wygląda estetycznie; wytwarza się ją z ocynkowanej blachy i jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne;

  • blachę trapezową – ma symetryczne przetłoczenia, które świetnie prezentują się na dachu, a dzięki warstwie ocynku jest dobrze zabezpieczona przed korozją.

Katalog usług budowlanych świadczonych przez zakłady dekarskie obejmuje też dachówkę ceramiczną. Jest bardzo wytrzymała i odporna na czynniki zewnętrzne. Dużo waży, dlatego nie jest polecana do starszych budynków, gdyż wymaga solidnej więźby. 

Na dachu może znaleźć się również bardzo wytrzymałe pokrycie betonowe lub cementowe. Zapewnia świetną izolację akustyczną, dlatego doskonale sprawdzi się w domu z poddaszem użytkowym.

W przypadku dachu płaskiego albo tego z niewielkim spadkiem, można zamontować lekkie gonty lub dachówki bitumiczne. Inna propozycja to termozgrzewalna papa na dach. Jest to materia trwały i szczelny.

Co wpływa na koszt wykonania dachu?

Jeżeli przed Tobą wymiana dachu, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że to poważna inwestycja. Ostateczna cena zależy m. in. od:

  • powierzchni dachu – im bardziej obszerny, tym więcej materiałów trzeba kupić, co oznacza spore koszty;

  • kształtu dachu – najmniej wydatków pochłonie budowa lub remont konstrukcji dwuspadowej; załamania czy zdobienia typu lukarny, wole oka albo wykusze podniosą koszt inwestycji;

  • zakresu robót – jeśli potrzebny jest demontaż starego dachu, cena remontu wzrośnie;

  • regionu, w którym zostaną wykonane prace – stawki w poszczególnych województwach i miastach mogą się znacząco od siebie różnić, a z najwyższymi trzeba liczyć się w Warszawie.

Duże znaczenie ma też rodzaj i jakość zastosowanych materiałów. Dotyczy to nie tylko pokrycia dachowego, ale również drewna, z którego wykonuje się więźbę dachową oraz montowane do niej elementy, jak kontrłaty. Jeśli szukasz więcej informacji na ten temat, zajrzyj do artykułu:  Kontrłata - łata dachowa i jej zastosowanie w konstrukcjach dachowych.

 

Warto wiedzieć:

Jeśli czeka Cię wymiana dachu, uwzględnij w projekcie wysokogatunkowe drewno, które w przypadku budownictwa jednorodzinnego powinno mieć klasę wytrzymałości C24. Więźba dachowa będzie trwała i odporna na czynniki zewnętrzne, gdy użyte do tego celu drewno będzie prawidłowo wysuszone oraz pozbawione sęków, pęknięć czy szkodników.

Co wchodzi w skład usług dekarskich?

Dekarz zajmuje się budową, modernizacją i kryciem dachów przy wykorzystaniu różnych materiałów. To najkrótsza definicja. Jednak korzystając z usług dekarskich możesz liczyć również na:

  • doradztwo w zakresie tego, jakie pokrycie wybrać;

  • sporządzenie kosztorysu ułożenia dachu;

  • wzniesienie więźby i nałożenie na niej folii (membrany) wysoko- bądź niskoprzepuszczalnej;

  • zamontowanie łat i kontrłat;

  • obróbki blacharskie typu wstawienie okien, mocowanie rynien oraz wykonanie okapu dachu;

  • montaż pokrycia dachowego;

  • ocieplenie poddasza.

Cennik budowlany 2023 w przypadku dekarzy obejmuje również konserwację dachów i naprawę nieszczelności. Specjalistę warto wezwać np. wtedy, gdy pokrycie na użytkowanym budynku zostało uszkodzone w wyniku wichury bądź ulewy. Solidnych i rzetelnych fachowców znajdziesz m.in. w serwisie Majsteria, w kategorii Dachy, rynny, kominy.

Cennik usług dekarskich – materiały

Jeśli czeka Cię montaż blachodachówki czy położenie papy, cena musi uwzględnić zakup różnych materiałów.

Materiały Cena
Krokwie i standardowe belki o wymiarach 50 x 100 x 3000 mm 20 zł/szt.
Łata dachowa o wymiarach 4 x 5 cm 50 zł/m²
Folia dachowa 3–5 zł/m²
Blachodachówka 75–95 zł/m²
Blacha trapezowa 42–68 zł/m²
Dachówka ceramiczna 6–8 zł/szt.
Dachówka cementowa i betonowa 6–7 zł/szt.
Gonty bitumiczne 55–73 zł/m²
Papa termozgrzewalna 8–10 zł/m²
Rynny z PCV 30–80 zł/szt.

 

Krycie dachu – koszt robocizny

W tabeli przedstawiono koszt robocizny dachu za m² w przypadku popularnych usług dekarskich.

Montaż: Cena w zł/m²
więźby dachowej 63–88
membrany dachowej 17–24
poszycia dachowego z papy na deskowaniu 34–46
blachodachówki 78–105
blachy trapezowej 100–130
dachówki ceramicznej 90–110
dachówki betonowej i cementowej 40–80
gontów bitumicznych 55–95
papy termozgrzewalnej 36–60
drewnianej podbitki dachu 78–109
ocieplenia poddasza wełną mineralną 107–138

Do tego dochodzi montaż rynien. Cena robocizny wynosi od 35 do 50 zł/mb. Z kolei instalacja jednego okna dachowego to koszt rzędu 630–760 zł.

Jeśli na przykład chcesz wykonać montaż blachy trapezowej na dachu pokrytym papą i trzeba usunąć poprzednie pokrycie, musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami. Demontaż papy dachowej to wydatek w granicach 33–47 zł/m², a blachodachówki od 16 do 23 zł/m². W przypadku eternitu jest to 54–71 zł/m², przy czym należy jeszcze doliczyć koszt jego wywozu i utylizacji, co zamknie się w przedziale cenowym od 28 do 35 zł/m².

Wymiana dachu – kiedy warto się zdecydować na nowe krycie dachu, a kiedy wystarczy remont?

Całościowa cena robocizny dachu za m² dotyczy sytuacji, gdy konieczna jest kompleksowa wymiana dachu, nierzadko razem z rozbiórką więźby. Warto to zrobić, gdy:

  • chcesz zaadaptować nieużytkowe poddasze na cele mieszkalne;

  • zamierzasz odnowić stary, zaniedbany dach;

  • pokrycie jest mocno uszkodzone, gdyż zniszczeniu uległo wiele dachówek i woda przedostaje się do wnętrza domu.

Na remoncie można poprzestać, gdy uszkodzone są pojedyncze elementy więźby lub dachówki. 

Usługi dekarskie są potrzebne, gdy czeka Cię budowa lub wymiana pokrycia dachowego. Możesz zdecydować się na blachodachówkę, dachówkę ceramiczną albo betonową bądź papę termozgrzewalną. W kosztorysie uwzględnij nie tylko zakup i montaż podstawowych materiałów, ale również akcesoriów typu łata i membrana dachowa czy rynny.

Zobacz też inne artykuły

Rodzaje papy dachowej – jaką papę na dach z desek wybrać?
Dachy, rynny, kominy
Papa nadal stanowi popularny wybór na pokrycie dachu. Dzięki swojej elastyczności doskonale sprawdza się na różnego rodzaju powierzchniach, w tym na zadaszeniach z desek. Możesz wybrać papę termozgrzewalną, bitumiczną lub samoprzylepną. Różnią się one metodami aplik...
Budowa i rodzaje dachów – wszystko, co warto wiedzieć
Dachy, rynny, kominy
Dach to nie tylko korona budynku. To element, który chroni domowników przed pogodą, wpływa na efektywność energetyczną domu i dodaje mu estetyki. Dowiedz się, jakie są rodzaje dachów (od jednospadowych po zaawansowane struktury kopertowe), poznaj ich budowę oraz sprawdź...