Jak zaprojektować dom tani w budowie?
Domy tanie w budowie to takie, w których stosuje się proste i ekonomiczne rozwiązania, niewymagające ponoszenia znacznych kosztów. Trzeba je uwzględnić na etapie projektowania budynku, przy czym punktem wyjścia jest określenie budżetu, jakim dysponujesz. Wyznacz kwotę, którą możesz przeznaczyć na dom, a dopiero później szukaj odpowiednich materiałów i wykonawców.
Projekty domów tanich w budowie obejmują budynki, które mają:
-
prostą bryłę i regularne kształty oraz podstawę na planie prostokąta – warto ograniczyć albo całkowicie zrezygnować z przeszkleń i detali architektonicznych, jak wykusze;
-
poddasze – ze względu np. na mniejszą powierzchnię stropu mogą one okazać się mniej kosztowne niż dom parterowy;
-
dach dwuspadowy – tani w budowie jest też dach płaski, bez nietypowych kształtów typu lukarny;
-
ograniczoną liczbę łazienek – zamiast drugiej łazienki w projekcie można uwzględnić toaletę.
Najbardziej ekonomiczne są projekty bez piwnicy, chyba że jej budowa jest wymagana, np. ze względu na bardzo duży spadek terenu – warto z niej zrezygnować na obszarze podmokłym. Ekonomicznym wyborem jest dom bez garażu. Zamiast niego można zbudować wiatę. Jeśli chcesz lepiej chronić samochód, wybierz garaż w bryle budynku, a nie wolnostojący.
Więcej o cenach materiałów budowlanych przeczytasz w artykule: Koszt budowy domu 2024. Analiza wydatków.
Najlepszy wybór to małe domy tanie w budowie, które są funkcjonalne i których powierzchnia jest dostosowana do potrzeb użytkowników. W przypadku kilkuosobowej rodziny wystarczy 90 – 100 m². Duży salon możesz zastąpić otwartą strefą dzienną, a pomieszczenie gospodarcze wnęką w łazience.