Regulacja okien krok po kroku – sprawdź jak ją wykonać

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania5 min

Choć nie widać tego na pierwszy rzut oka, okna to skomplikowane konstrukcje.  Składają się z wielu ruchomych elementów, które wpływają na prawidłowe działanie stolarki. Aby okna odpowiednio spełniały swoją funkcję, czyli zapewniały szczelność i komfort codziennego użytkowania, konieczna jest ich regularna konserwacja. Sprawdź, jak wygląda regulacja okien i jak ją prawidłowo wykonać.

Regulacja okien krok po kroku – sprawdź jak ją wykonać

Regulacja okien – dlaczego to takie ważne?

Regularna pielęgnacja okien pozwala na zachowanie stolarki w dobrej kondycji i wydłużenie jej żywotności. Okna, podobnie jak inne sprzęty domowe, ulegają zużyciu. Codzienna eksploatacja – otwieranie, uchylanie i zamykanie – oraz ekspozycja na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych sprawiają, że właściwości okien ulegają obniżeniu i nie spełniają już odpowiednio swojej roli. Brak regulacji okien plastikowych doprowadza do powstawania nieszczelności, które mają bezpośredni wpływ na wzrost kosztów ogrzewania domu w okresie zimowym. Co więcej, brak systematyczności w konserwacji może prowadzić do trwałych odkształceń i uszkodzeń, których naprawa nie będzie możliwa. Wtedy pozostaje już tylko wymiana okien na nowe. 

Jeśli regulacja okien nie przynosi zakładanych efektów i planujesz wymianę stolarki w swoim domu, sprawdź nasz okienny poradnik – Jakie okna wybrać? Przewodnik po rodzajach okien

Systematyczność ma znaczenie – kiedy należy regulować okna?

Aby zachować stolarkę w dobrej kondycji, regulację okien należy wykonywać przynajmniej dwa razy w roku – przed okresem letnim oraz zimowym. Odpowiednie przygotowanie okien na zmianę warunków atmosferycznych pozwala na zachowanie w domu optymalnej temperatury. Regulacja okien na zimę pomaga zatrzymać w domu maksymalną ilość ciepła, pozwalając uniknąć podwyższonych kosztów związanych z ogrzewaniem budynku. Odpowiednio wyregulowane okna na okres letni umożliwiają natomiast poprawę wentylacji pomieszczeń, wpuszczając do nich więcej świeżego powietrza. 

Co ważne, regulację okien plastikowych należy przeprowadzić również w momencie zauważenia problemów z użytkowaniem okien. Jeśli okno przy otwieraniu, zamykaniu bądź uchylaniu stawia opór, to znak, że nadszedł czas na przeprowadzenie prac konserwacyjnych. Prace takie możesz wykonać samodzielnie lub powierzyć je doświadczonym fachowcom, których znajdziesz w serwisie Majsteria, w kategorii Drzwi, okna.

 

Warto wiedzieć:

Regulację nowo zamontowanych okien należy zaplanować już w pierwszych miesiącach ich użytkowania. Obszerne konstrukcje okienne mają tendencje do opadania w krótkim czasie po montażu, co może wpływać na ich funkcjonalność. 

Regulacja okien lato/zima – jak ustawić okna na tryb zimowy i letni?

Regulacja okien lato/zima polega na zmianie siły docisku skrzydła okiennego do ramy. W celu przestawienia okna w tryb zimowy otwórz je i na pionowej części skrzydła odnajdź rolkę ryglującą (wystający bolec przypominający wyglądem mały grzybek). Na elemencie tym zauważysz wygrawerowaną kropkę i kreskę, za pomocą których będziesz w stanie odpowiednio ustawić okucie okienne. Aby przestawić okna w tryb zimowy, przekręć rolkę tak, aby kreska była ustawiona w pozycji poziomej, natomiast kropka zwrócona była w kierunku uszczelki. Dzięki temu, po zamknięciu okna, skrzydło będzie mocniej dociśnięte do ramy i mniej ciepła z pomieszczenia przedostanie się na zewnątrz. Co ważne, po przestawieniu okucia może okazać się, że klamka pracuje ciężej – to normalna sytuacja, która nie powinna budzić zaniepokojenia. 

Jeśli pomimo odpowiedniej regulacji stolarki w domu nadal będą wyczuwalne ruchy powietrza w okolicy okien, warto przeprowadzić dodatkowe testy szczelności, aby wyeliminować ew. problemy przed nadejściem zimy. Sprawdź, jak sprawdzić szczelność okien?

Ustawienie okien w tryb letni to nic innego, jak przestawienie rolki ryglującej w przeciwnym kierunku – kropka widoczna na okuciu powinna być ustawiona naprzeciw uszczelki zamontowanej na skrzydle. Tak wyregulowane okucie usprawni wentylację pomieszczeń w upalne dni, wpuszczając do nich więcej świeżego powietrza. 

Regulacja okien balkonowych – zrób to samodzielnie

Drzwi balkonowe, podobnie jak okna wymagają systematycznej regulacji. Aby przeprowadzić ją samodzielnie, przygotuj klucze imbusowe lub śrubokręt.

  • Regulacja okien balkonowych w pionie – pierwszym krokiem, który należy wykonać, jest regulacja drzwi balkonowych w pionie. Uchyl skrzydło i zdejmij plastikową osłonkę z dolnego zawiasu. Z pomocą narzędzi przekręć śrubę regulacyjną. Jeśli skrzydło wymaga podniesienia, śrubę należy dokręcić. W przypadku konieczności opuszczenia skrzydła, śrubę należy poluzować. Regulując skrzydło, na bieżąco sprawdzaj jego położenie i kontroluj czy działa prawidłowo. 

  • Regulacja drzwi balkonowych w poziomie – drugi krok to regulacja okna balkonowego w poziomie, czyli przesunięcie skrzydła do prawej lub lewej strony. Ponownie otwórz skrzydło balkonowe i na bocznej części dolnego zawiasu zlokalizuj śrubę regulacyjną. Przekręć śrubę i  sprawdź, czy skrzydło okienne precyzyjnie dolega do ramy.

  • Regulacja docisku skrzydła do ramy – kolejną czynnością, jaką należy wykonać, jest regulacja docisku skrzydła okna balkonowego. W tym kroku należy postępować dokładnie w taki sam sposób jak w przypadku wcześniej omawianej regulacji okien lato-zima.

  • Regulacja okien balkonowych po przekątnej – może okazać się, że skrzydło balkonowe, mimo wcześniej wykonanych kroków, nie przylega precyzyjnie do ościeżnicy. W takim przypadku warto przeprowadzić również regulację skrzydła po przekątnej. Zdejmij osłonkę z górnego zawiasu drzwi i odnajdź śrubę regulacyjną. Z pomocą narzędzi przekręć ją w prawą lub lewą stronę, obniżając dzięki temu lub podnosząc skrzydło od strony bez zawiasów (na której znajduje się klamka).

Prawidłowo wyregulowane okna odwdzięczą Ci się sprawnym działaniem i szczelnością. Dbaj o nie systematycznie, aby zachować stolarkę w dobrej kondycji przez wiele lat.

Zobacz też inne artykuły

Drzwi przesuwne – rodzaje, ceny, wady oraz zalety
Drzwi, okna
Drzwi przesuwne są szczególnie przydatne w tych pomieszczeniach, gdzie oszczędność przestrzeni jest kluczowa – nie wymagają miejsca na otwieranie skrzydła drzwiowego. Istnieje wiele typów drzwi przesuwnych, w tym drzwi naścienne, chowane w ścianie, szklane, drewniane i me...
Jak zrobić drzwi przesuwne – sposoby montażu, demontażu i naprawy
Drzwi, okna
Drzwi przesuwne to funkcjonalne rozwiązanie, które oszczędza miejsce i dodaje nowoczesnego wyglądu wnętrzom. Podpowiadamy, jak je samodzielnie zamontować, zdemontować i naprawić. Z jakich materiałów można zrobić takie konstrukcje i w jaki sposób zamontować je pod skos...