Jaki agregat prądotwórczy wybrać do domu?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania5 min

Agregaty prądotwórcze przydają się podczas awarii zasilania lub na budowie. Jednak mają one o wiele szersze zastosowanie. Na posesji przydadzą się nie tylko w budynku, ale i w ogrodzie czy w garażu. Sprawdź, jakie zastosowanie może mieć generator, czym kierować się przy jego wyborze oraz jaki agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego sprawdzi się najlepiej.

Jaki agregat prądotwórczy wybrać do domu?

Agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego – zastosowanie

Do głównych zastosowań agregatu prądotwórczego w domu jednorodzinnym zaliczyć należy przede wszystkim:

  • możliwość zastąpienia głównego zasilania w czasie awarii (np. kiedy zostanie zerwana linia energetyczna w wyniku wichury);

  • zabezpieczenie sieci elektrycznej w domu w czasie zwiększonego poboru mocy (przykładem może być długotrwałe używanie klimatyzacji latem czy płyt indukcyjnych do gotowania);

  • możliwość używania urządzeń elektrycznych na terenie posesji – w ogrodzie czy garażu, gdzie nie ma dostępu do głównej sieci energetycznej.

 

Warto wiedzieć:

Dobrze dobrany agregat prądotwórczy do domu zapewni Ci spokojną głowę i brak zmartwień, że w wyniku wyłączenia prądu przestanie działać np. piec czy zamrażarka.

 

Agregat prądotwórczy do domu ułatwi także organizację spotkań w ogrodzie. Możesz do niego podłączyć np. grill elektryczny, a także oświetlenie ogrodowe. A jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie dokładnie zalety i wady mają tego typu urządzenia, zajrzyj do artykułu: Agregaty prądotwórcze – ich wady i zalety.

Czym się kierować przy wyborze agregatu prądotwórczego do domu?

Przy wyborze agregatu prądotwórczego do domu jednorodzinnego należy zwrócić uwagę głównie na moc urządzenia. Powinna być dopasowana do tego, ile i jakich urządzeń będzie do niego podłączonych. Jeśli sprzęt będzie wykorzystywany głównie w zamieszkałym budynku, ważnym parametrem jest też głośność pracy. Istotne może okazać się również to, czy urządzenie jest mobilne. 

Generator prądu można wynająć, ale być może warto mieć takie urządzenie na wyposażeniu domu. Jeżeli nie wiesz, jak dobrać odpowiednią moc, czy jak podłączyć taki sprzęt, możesz skorzystać z pomocy fachowców. Znajdziesz ich m.in. w serwisie Majsteria, w kategorii: Elektryka, hydraulika. Napisz na stronie, czego dokładnie potrzebujesz, a odpowiednie firmy odezwą się do Ciebie z konkretną ofertą. Możesz też przejrzeć wizytówki umieszczone na portalu i skontaktować się z wybranym wykonawcą.

Obliczanie zapotrzebowania na moc agregatu prądotwórczego do domu jednorodzinnego

Jeśli chcesz wiedzieć, jaka jest potrzebna optymalna moc agregatu prądotwórczego do Twojego domu, musisz sprawdzić kilka rzeczy. Przede wszystkim zlicz urządzenia elektryczne, które będą zasilane przez generator w razie braku dostawy energii elektrycznej. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie ich mocy, a także napięcia zasilania. Tego rodzaju dane można odszukać na tabliczce znamionowej. W sieci znajdziesz wiele specjalnych kalkulatorów, które ułatwią Ci dokładne wyliczenie mocy generatora. Zwróć jednak uwagę na to, że na potrzeby przeciętnego gospodarstwa domowego wystarcza agregat o mocy ok. 3000 – 4000 watów. Podepniesz do niego wszystkie najpotrzebniejsze w codziennym użytkowaniu sprzęty, jak np. lodówka, pralka, oświetlenie, kocioł grzewczy, a także sprzęt RTV czy audio. Jeżeli interesują Cię koszty zakupu takich generatorów, pomocny będzie artykuł: Ile kosztuje agregat prądotwórczy?

Rodzaje zasilania – jednofazowe czy trójfazowe?

Na rynku dostępne są agregaty jedno- i trójfazowe. Stojąc przed wyborem tego produktu, warto zastanowić się, jak często i jak intensywnie będzie on użytkowany. Przy okazyjnym wykorzystywaniu, np. w niewielkim domu, gdzie napięcie sieci wynosi 230 V, wystarczy prosty agregat jednofazowy. Jeżeli będzie on użytkowany regularnie i będą do niego podłączane urządzenia „prądożerne”, odpowiedni będzie model trójfazowy. Więcej informacji na temat rodzajów agregatów i ich funkcjonalności znajdziesz w artykule: Przewodnik po generatorach prądu – działanie, zastosowanie i koszty.

Paliwo do generatora – benzyna, gaz czy olej napędowy?

Pod względem zasilania agregatów dzieli się je na trzy grupy:

  • benzynowe – dostępne są z silnikami dwu i czterosuwowymi. Zwróć uwagę na to, że silniki dwusuwowe są tańszą opcją. Jednak urządzenia z czterosuwowym silnikiem spalają mniej paliwa i jednocześnie są bardziej wydajne;

  • olejowe – możesz też spotkać się z nazwą diesel. Uważa się je za ekonomiczną opcję, szczególnie w porównaniu do generatorów zasilanych benzyną. Pamiętaj jednak o tym, że może być trudno znaleźć specjalistyczny serwis dla takich agregatów w najbliższej okolicy, gdyż nie każdy punkt się nimi zajmuje;

  • gazowe – w porównaniu do innych silników agregatów, ten spala najwięcej paliwa, podobnie jak to jest w silnikach samochodowych. Warto jednak pamiętać, że ceny gazu są aktualnie dość przystępne, uwzględniając koszty zakupu innych paliw.

Obok rodzaju paliwa zwróć uwagę także na wielkość zbiornika, w którym się je umieszcza. Większy pojemnik pozwoli na dłuższą pracę bez konieczności częstego uzupełniania substancji napędowych. 

Podsumowując, agregaty prądotwórcze do domu to urządzenia, które będą pomocne w wielu gospodarstwach domowych. Zapewnią komfort związany z zabezpieczeniem na czas awarii sieci energetycznej lub przerw w dostawie prądu. Wybierając urządzenie, zwróć uwagę przede wszystkim na rodzaj napięcia w budynku, moc znamionową wszystkich urządzeń podłączanych do agregatu, a także przewidywaną częstość jego użytkowania. 

Zobacz też inne artykuły

Przewodnik po generatorach prądu – działanie, zastosowanie i koszty
Elektryka, hydraulika
Zastanawiasz się, jak możesz zabezpieczyć swój dom lub firmę przed nieoczekiwanymi awariami zasilania? W takich przypadkach najlepiej sprawdzi się generator prądu – niezawodne źródło energii w krytycznych momentach. W naszym kompleksowym poradniku przybliżamy działanie ...
Ile kosztuje agregat prądotwórczy?
Elektryka, hydraulika
Generator prądu jest urządzeniem o szerokim zastosowaniu, wykorzystywanym w firmach i gospodarstwach domowych. Wiele osób planujących jego zakup zastanawia się, ile kosztuje agregat prądotwórczy. Ostateczna cena zależy od parametrów i specyfiki pracy. Dowiedz się, z jakim...