Ile się czeka na pozwolenie na budowę?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania6 min

Oczekiwanie na wydanie decyzji administracyjnych zawsze wydaje się wiecznością. Czy podobnie jest w przypadku pozwolenia na budowę? Tutaj przepisy są jasne, a zwłoka urzędników jest karana grzywną. Zobacz, ile się czeka na pozwolenie na budowę, jak długo jest aktualne i w którym miejscu sprawdzić jego ważność.

Ile się czeka na pozwolenie na budowę?

Pozwolenie na budowę – czas oczekiwania

Według aktualnych przepisów stosowny organ (np. prezydent miasta) posiada maksymalnie 65 dni na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Czas liczy się od daty złożenia wniosku w urzędzie. Pamiętaj jednak, że termin może zostać wydłużony, jeśli w Twojej dokumentacji występują braki lub błędy.

Pilnie potrzebujesz pozwolenia na budowę? Upewnij się, że o niczym nie zapomniałeś: Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć planując budowę domu.

Jaka jest kara za nie trzymanie się terminów?

Na organ, który nie wyda pozwolenia na budowę w terminie, nakładana jest kara pieniężna: 500 złotych grzywny za każdy dzień zwłoki. Oznacza to, że 5-dniowe opóźnienie będzie kosztowało spóźnialskiego aż 2500 złotych. Całość pieniędzy z grzywien jest przekazywana do budżetu państwa – o ewentualne odszkodowanie niestety trzeba zawalczyć samodzielnie.

Terminy urzędowe – dni robocze czy kalendarzowe

Różne instytucje przyzwyczaiły nas, że w terminach urzędowych stosuje się dni robocze. W przypadku wydania decyzji o pozwoleniu na budowę mowa jednak o dniach kalendarzowych, obejmujących wszystkie dni tygodnia, w tym weekendy i święta. Dlatego jeśli złożysz wniosek 1 stycznia 2024, odpowiedź otrzymasz maksymalnie 6 marca tego samego roku.

Ile naprawdę się czeka na pozwolenie na budowę?

Decyzja o pozwoleniu na budowę zwykle wydawana jest w ciągu miesiąca od jej złożenia. 65-dniowy termin zarezerwowano dla skomplikowanych projektów deweloperskich. Jeśli Twoja budowa jest standardowa, powinieneś czekać maksymalnie 30 dni.

Uprawomocnienie pozwolenia na budowę

Uprawomocnienie to proces, w którym decyzja o pozwoleniu staje się nieodwołalna. Po wydaniu decyzji przez organ, obowiązuje 14-dniowy termin, po którym pozwolenie stanie się prawomocne – to także Twój czas na złożenie ewentualnego odwołania.

Ile ważne jest pozwolenie na budowę – maksymalny czas trwania budowy

Pozwolenie na budowę w Polsce jest ważne przez 3 lata od daty wydania – w tym czasie inwestor musi rozpocząć budowę. Jeśli budowa zostanie przerwana na okres 3 lat, to jej wznowienie będzie wymagało uzyskania nowego pozwolenia na budowę.

 

Ważne:

Pozwolenie na budowę może stracić ważność również w wyniku stwierdzenia jego nieważności przez organ, np. przez podanie fałszywych informacji. Na wydanie takiej decyzji jest 5 lat – po tym czasie staje się ona ostateczna.

 

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Ile jest ważne pozwolenie na budowę?

 

Czas oczekiwania na pozwolenie na budowę

Czas oczekiwania (prawny) 65 dni kalendarzowych od daty złożenia wniosku; może być przedłużony np. przy brakach lub błędach w dokumentacji
Czas oczekiwania (rzeczywisty) zwykle około 1 miesiąca; 2 miesiące dla skomplikowanych projektów deweloperskich.
Uprawomocnienie 14-dniowy termin po wydaniu decyzji; czas na złożenie ewentualnego odwołania
Utrata ważności 3 lata od daty wydania; w przypadku przerwy w budowie na 3 lata, wymagane jest uzyskanie nowego pozwolenia (może też nastąpić w wyniku stwierdzenia nieważności przez organ w ciągu 5 lat od daty wydania)
Kara za zwłokę w wydaniu 500 złotych grzywny za każdy dzień zwłoki; pieniądze z grzywien przekazywane są do budżetu państwa.

Pozwolenie na budowę – jakie dokumenty musisz przygotować?

Przede wszystkim konieczny jest prawidłowo wypełniony wniosek o pozwolenie na budowę. Znajdziesz go w sekcji „co musisz przygotować” w kategorii  „materiały” na stronie rządowej https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-zgode-na-budowe-domu. Z innych dokumentów potrzebny będzie Ci m.in.:

  • projekt zagospodarowania działki / terenu,

  • projekt architektoniczno-budowlany,

  • zaświadczenie o kwalifikacjach projektanta,

  • oświadczenie o prawach do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,

  • decyzja o warunkach zabudowy,

  • oświadczenie o możliwości podpięcia do sieci ciepłowniczej.

Nie zapomnij o najważniejszym – czyli potwierdzeniu zapłaty, jeśli nieruchomość będzie miała inne cele, niż mieszkaniowe. Niektóre urzędy wymagają dodatkowych dokumentów.

Powyższe informacje definiuje ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. 2023 poz. 682 ze zm.)

Pierwszy raz składasz wniosek o pozwolenie na budowę? Jeśli masz wątpliwości – poproś o pomoc np. w serwisie Majsteria, w kategorii Budowa domu. Dodaj zlecenie i poczekaj na kontakt lub samodzielnie znajdź fachowca wśród zarejestrowanych firm.

Jak sprawdzić pozwolenie na budowę?

Jeżeli chcesz sprawdzić pozwolenie na budowę, najbezpieczniej jest skorzystać z oficjalnej wyszukiwarki Rejestru Wniosków, Decyzji i Zgłoszeń w sprawach budowlanych, dostępnej pod linkiem: https://wyszukiwarka.gunb.gov.pl. Znajdziesz tutaj pozwolenia na budowę i zgłoszenia budowlane filtrowane według lokalizacji, daty czy numeru ewidencyjnego. Istnieją także alternatywne, prywatne serwisy z podobnymi danymi, jednak najlepiej sugerować się stroną rządową.

Podsumowując, według przepisów stosowny organ ma 65 dni kalendarzowych na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę – czas jest liczony od daty złożenia wniosku. Karą za zwłokę jest grzywna w wysokości 500 złotych za każdy dzień opóźnienia. Możesz być jednak spokojny, gdyż w większości przypadków czas oczekiwania nie przekracza 30 dni. Decyzja uprawomocni się 14-dni po jej wydaniu – to Twój czas na ewentualne odwołanie się. Pozytywnie rozpatrzone pozwolenie na budowę jest ważne przez 3 lata od daty wydania – w tym czasie inwestor musi zacząć budowę.

Zobacz też inne artykuły

Ile kosztuje wybudowanie schronu przydomowego?
Budowa domu
Koszt wybudowania schronu przydomowego jest uzależniony od jego wielkości, grubości stropu i ścian, głębokości wykopu, liczby pomieszczeń oraz rodzaju dodatkowego wyposażenia. Dostępne są również gotowe konstrukcje wykonane z prefabrykatów. W podstawowej wersji kosztują od...
Ile kosztuje budowa domu szkieletowego – porady i aktualne cenniki
Budowa domu
Budowa domu to projekt trudny, czasochłonny i z pewnością kosztowny. Na szczęście jest rozwiązanie, które może sprawić, że marzenie o własnym miejscu na ziemi stanie się rzeczywistością szybciej i taniej. Nie zawsze trzeba stawiać dom w technologii murowanej – można rozwa...