Jak urządzić kuchnię – porady i inspiracje

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania10 min

Sposób urządzenia i wystrój kuchni to szereg trudnych decyzji, które mają wpływ na późniejsze użytkowanie pomieszczenia. Każdy element może mieć znaczenie i będzie stanowił część całej gotowej aranżacji. Jak urządzić kuchnię, zadbać o jej wystrój i dobrać optymalne wyposażenie? Co zrobić, żeby jej użytkowanie było wygodne i intuicyjne? Odpowiedzi znajdziesz w poradniku.

Jak urządzić kuchnię – porady i inspiracje

Jak zaplanować kuchnię?

Jednym z trudniejszych etapów prac wykończeniowych w mieszkaniu jest aranżacja kuchni. Stawia ona duże wyzwania zarówno przed projektantami, jak i osobami zajmującymi się pracami remontowymi. Kuchnia musi być funkcjonalna i ergonomiczna. Na dodatek jej wystrój powinien przykuwać wzrok i po prostu cieszyć domowników. 

Jeśli zabierasz się za remont tego pomieszczenia, poświęć odpowiednio wiele uwagi na zaprojektowanie kuchni. Podziel pracę na etapy i cierpliwie podejdź do realizacji każdego z nich. W kolejności rozwiąż następujące kwestie: 

  • zaplanowanie instalacji – w kuchni znajdują się instalacje: wodna, kanalizacyjna, elektryczna, wentylacyjna i z reguły także gazowa. Ich wykonanie powierz specjalistom. Już na tym etapie powinieneś mieć ogólny pogląd na ułożenie mebli w kuchni. Ułatwi to wyprowadzenie gniazd i przyłączy w dogodnych miejscach; 

  • materiały wykończeniowe – w kuchni najczęściej stosuje się płytki ceramiczne zapewniające odporność na działanie wilgoci i łatwe w usuwaniu zabrudzeń. W kuchniach otwartych materiały wykończeniowe warto jednak dopasować do wyposażenia jadalni lub pokoju. W ten sposób tworzy się jednolitą kompozycję, można uniknąć problemów z różnicą poziomów podłogi czy łączeniem różnych materiałów;

  • meble – to jeden z najtrudniejszych etapów planowania wystroju kuchni. Od rodzaju mebli zależy wygoda użytkowania kuchni, dlatego powinny być dobrane precyzyjnie. Musisz wybrać rodzaj szafek, półek, szuflad, a także kolor frontów. Zastanów się nad możliwością wykonania mebli na wymiar, Choć może to być kosztowne, z pewnością zapewni najwygodniejsze użytkowanie; 

  • wyposażenie – dobór urządzeń AGD warto przeprowadzić równolegle z projektowaniem mebli. Na tym etapie podejmiesz decyzję dotyczącą zabudowy, wielkości sprzętów, a także ich rozlokowania. Przy planowaniu warto mieć już na oku konkretne modele sprzętu. 

 

Warto wiedzieć: 

Na każdym etapie planowania kuchni może być potrzebna korekta w poprzednich ustaleniach. Zmiana typu wyposażenia może pociągnąć za sobą inne umeblowanie, a nawet korektę instalacji.

Jak urządzić kuchnię – style aranżacyjne

Wielu specjalistów uważa, że wybór stylu aranżacji kuchni jest mniej ważny niż jej funkcjonalność. Jednak planując zakup mebli i elementów wyposażenia, warto mieć już pomysł na aranżację. Ułatwi to decyzje w sprawie kolorystyki frontów, okładzin, materiałów wykończeniowych oraz dodatków. Jaki styl aranżacji wybrać i jaki kolor do kuchni sprawdzi się najlepiej? Poznaj kilka najmodniejszych trendów.

Jak urządzić kuchnię w stylu nowoczesnym – podstawowa charakterystyka

Styl nowoczesny cechuje się minimalizmem. Brak w nim zbędnych dekoracji, a każdy element jest potrzebny i na swoim miejscu. Dominuje tu biel i szarości z dodatkami ciemnych kolorów. Często stosuje się podział na dwie strefy kolorystyczne, co przełamuje nudę. 

Przy aranżacji nowoczesnej kuchni postaw na nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Fronty powinny być gładkie lub z minimalnym naturalnym deseniem. W nowoczesnych kuchniach cenione są motywy naturalnego kamienia i surowego betonu. 

Jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym – podstawowa charakterystyka

Kuchnia rustykalna nawiązuje stylem do wiejskich dworków. Będzie w niej zatem dominowało drewno we wszelkich odcieniach i designach. Spróbuj uwidocznić drewno w belkach stropowych lub ramach okiennych. Ceniona jest naturalna drewniana podłoga lub płytki drewnopochodne. Możesz przełamać rysunek drewna, malując ściany na biało. 

Wśród mebli najlepiej sprawdzają się te z naturalnego drewna, pomalowane na biało lub kremowo i postarzane. Wśród dodatków postaw na wzory i motywy folklorystyczne. Przedmioty w kolorze zielonym, błękitnym i czerwonym będą nawiązywały do natury. 

Jak urządzić kuchnię w stylu glamour – podstawowa charakterystyka

Styl glamour kojarzy się z przepychem i licznymi dekoracjami. Do wystroju kuchni w tym stylu wybierz wariant bez nadmiernych dekoracji, jednak wyrazisty. Postaw na połyskujące elementy wyposażenia, czyli szkliwione płytki, polerowane fronty mebli i błyszczące dodatki. Baw się kolorystyką, korzystając z mocnych motywów naturalnych, kamieni lub abstrakcyjnych wzorów. 

W stylu glamour postaw na sprzęt w kolorze inox. Zadbaj o złote dodatki, a nawet elementy wyposażenia. Sporo miejsca możesz zostawić dla naturalnej czerni, ciemnej zieleni lub motywu malachitowego.

Charakterystyczne cechy i kolory w aranżacjach kuchni:

Styl Charakterystyczne cechy Kolory
Nowoczesny
  • minimalizm

  • naturalne trwałe materiały

  • nowoczesne urządzenia, sprzęty i dodatki

  • biały

  • szarości

  • czarny

  • inne mocne kolory (tylko jako dodatki)

Rustykalny
  • dominujący motyw drewna

  • odkryte elementy konstrukcji stropu lub ścian

  • przeszklone witryny

  • motywy folkowe w dodatkach

  • wszelkie odcienie drewna,

  • brązy i beże

  • meble białe,

  • dodatki w błękicie i zieleni

Glamour
  • materiały połyskujące

  • lakierowane fronty mebli

  • płytki szkliwione w nietypowych wzorach

  • mocne różnorodne kolory

  • złoto

  • zieleń

  • czerń

Wykańczanie kuchni – zasady doboru materiałów

Wybór kolorystyki i motywu materiałów do aranżacji kuchni to tylko jedno z kryteriów. Innym zagadnieniem jest dobór materiałów. W kuchni wszystkie elementy wyposażenia są narażone na działanie wilgoci i zabrudzenia. Wybierz materiały gładkie, łatwe do czyszczenia i niechłonne. W newralgicznych miejscach przypilnuj, żeby materiał wytrzymywał wysoką temperaturę. 

Co zatem wybrać do kuchni? Jeśli styl aranżacji nie wskazuje inaczej, wybierz okładziny z płytek ceramicznych. Są najbardziej funkcjonalne, trwałe, nie brudzą się, nie przemakają i wytrzymują wysokie temperatury. Mogą znaleźć się na podłodze i na ścianach (do wysokości dolnych krawędzi szafek wiszących). Jeśli chodzi o meble, to najlepiej sprawdzą się modele drewniane, impregnowane. Możesz wybrać też płyty meblowe z okleiną. Dobre zabezpieczenie przeciwwilgociowe jest szczególnie ważne przy grubych blatach roboczych. 


Zastanawiasz się, jak dobierać okładziny ceramiczne do kuchni? Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykułach: Jakie płytki do kuchni na ścianę – porady oraz Płytki podłogowe do kuchni – czym kierować się przy wyborze?

Organizacja przestrzeni w kuchni – czyli jak utrzymać ład i porządek?

Na każdym etapie projektowania i wykańczania kuchni warto pamiętać o jej funkcjonalności. Nie zawsze jest to łatwe. Każde pomieszczenie jest inne i wymaga indywidualnego podejścia. Na szczęście istnieje uniwersalna metoda na to, jak urządzić takie wnętrze funkcjonalnie – tak zwany trójkąt roboczy. Sprawdzi się w każdej kuchni, bez względu na jej wielkość, układ elementów wyposażenia czy aranżację. 

Trójkąt roboczy to koncepcja, w myśl której na trzech wierzchołkach figury znajdują się strefy o konkretnej funkcjonalności. Są to: 

  • strefa gotowania;

  • strefa zmywania;

  • strefa zapasów.

Taki układ sprawia, że można wykonywać wszystkie prace bez zbędnego przemieszczania się z miejsca na miejsce. Należy np. unikać umieszczania zlewu tuż przy kuchence czy lodówce, gdyż jest rozwiązaniem bardzo niewygodnym. Przestrzeń pomiędzy wierzchołkami powinny wypełniać blaty robocze. Ich szerokość może być różna i dostosowana do ilości wolnej przestrzeni, a także pomysłu na jej wykorzystanie. 

 

Warto wiedzieć: 

Odległość pomiędzy strefami nie powinna przekraczać 2 metrów, ponieważ ograniczy to jej funkcjonalność. W bardzo przestronnych kuchniach warto zastosować wyspy robocze i podzielić pomieszczenie na mniejsze strefy.

Jak urządzić kuchnię funkcjonalnie i ergonomicznie – pomysły

Sposób urządzania kuchni zależy od wielu czynników. Poza osobistymi preferencjami i chęcią wprowadzenia konkretnej aranżacji spory wpływ na decyzję będzie miał rozmiar oraz ustawność pomieszczenia. Dla ułatwienia wyboru przedstawiamy kilka najczęściej wybieranych wariantów.

Sposób aranżacji małej kuchni

Kuchnia należy do pomieszczeń, gdzie najmocniej doskwiera brak wolnej przestrzeni. Z założenia jednak mała kuchnia musi być funkcjonalna, ponieważ wszystkie elementy wyposażenia znajdują się w pobliżu. W takim pomieszczeniu zmniejsz szerokość blatów oddzielających strefy do 40 cm. Możesz zrezygnować z otwieranych szafek na rzecz wysuwanych szuflad ułatwiających sięganie po zawartość z góry. W projekcie powinno się umieścić wysokie szafki słupki, które pozwolą lepiej wykorzystać dostępną powierzchnię.

Jak urządzić kuchnię z wyspą?

Kuchnia z wyspą bardzo często pełni też dodatkową funkcję – jadalni. Nawet w tak urządzonym wnętrzu nadal warto pilnować zasady trójkąta roboczego. Wyspa może stać się miejscem wyposażonym w zlew lub kuchenkę (w tym układzie będzie jednym kątów trójkąta). Możesz też jej funkcję ograniczyć jedynie do przygotowywania potraw i wykorzystać ją jako stół jadalniany. Wówczas miejsca pełniące określone funkcje musisz wyznaczyć w zabudowie kuchni.

Wąska kuchnia – pomysły na wystrój

W wielu mieszkaniach w budownictwie wielorodzinnym problem stanowi wąska długa kuchnia. W przypadku takiego obiektu zrezygnuj z ustawiania mebli na obu ścianach. Skoncentruj się tylko na jednej z nich oraz narożniku i ułóż je w kształt litery L. Postaraj się, żeby w jednej linii znalazły się zlewozmywak i kuchenka. Lodówka i miejsce do magazynowania zapasów może być na krótszej prostopadłej ścianie. Wyjątek od tego układu może stanowić okno. Przy nim lepiej umieścić blat roboczy, a lodówkę i strefę magazynowania przesunąć w inne miejsce.

Projektowanie kuchni – samodzielnie czy z pomocą architekta?

Jak urządzić kuchnię? Nie da się ukryć, że samodzielne zaplanowanie wystroju kuchni jest dosyć trudne. W związku z tym możesz wesprzeć się pomocą specjalisty. W branży działa wielu projektantów, którzy zajmują się aranżacją wnętrz. Wiąże się to jednak z dodatkowymi kosztami remontu. 

  Zalety Wady Jak zacząć?
Projekt samodzielny
  • niski koszt

  • precyzyjne dopasowanie do potrzeb

  • tylko proste aranżacje

  • trudności przy rozwiązywaniu problemów

  • z pomocą programów online lub serwisów branżowych
Pomoc architekta
  • możliwość, stworzenia wyjątkowej aranżacji

  • pomoc w nietypowych rozwiązaniach

  • dodatkowy koszt od 1000 zł wzwyż

  • nie zawsze projekt jest odpowiednio funkcjonalny

  • poszukać projektanta z polecenia lub za pośrednictwem serwisu Majsteria.pl

Jeśli zdecydujesz się powierzyć projektowanie kuchni specjaliście, będziesz potrzebował dobrego architekta wnętrz. Takie osoby znajdziesz w serwisie Majsteria, w kategorii Projektowanie domów, wnętrz. W tym miejscu możesz poszukać namiarów na specjalistów działających w Twojej okolicy. Portal usługowy daje Ci możliwość bezpłatnego dodania zlecenia. Wystarczy, że opiszesz w nim swoje oczekiwania i możesz spodziewać się konkretnych ofert od fachowców. 

Urządzając kuchnię, musisz pamiętać przede wszystkim o jej funkcjonalności i wygodzie poruszania się wewnątrz. Zwróć uwagę także na jakość i kolorystykę materiałów wykończeniowych. Jeśli dobrze ustawisz te wszystkie elementy, praca w kuchni stanie się prawdziwą przyjemnością.

Zobacz też inne artykuły

Pomysły i sposoby na zabudowę poddasza w domu jednorodzinnym
Remonty i wykończenia wnętrz
Czy Twoje poddasze to tylko skład rzadko używanych przedmiotów? Może warto odkryć jego ukryty potencjał i przemienić niewykorzystaną przestrzeń w piękne i funkcjonalne mieszkanie! Pokażemy Ci, jak za pomocą paru kreatywnych zmian możesz przekształcić strych w dodatkową sypialni...
Adaptacja poddasza – formalności
Remonty i wykończenia wnętrz
Duża sypialnia, pokój dziecka, dodatkowa łazienka, biuro lub pracownia – to najczęstsze efekty adaptacji poddasza w domu czy kamienicy. Przerobienie strychu to świetny sposób na uzyskanie dodatkowej przestrzeni użytkowej. Takie prace, bez względu na swój zakres, wyma...