Jakie okna wybrać? Przewodnik po rodzajach okien

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania11 min

Wybór okien to jedna z kluczowych decyzji, którą należy podjąć przy budowie i remoncie domu. To właśnie od nich zależeć będzie komfort cieplny, bezpieczeństwo oraz finalny design budynku. Na jakie rozwiązania postawić, aby inwestycja okazała się trafiona? W poniższym artykule przeprowadzimy Cię przez rodzaje okien i pomożemy Ci wybrać najlepszą technologię do Twojego domu.

Jakie okna wybrać? Przewodnik po rodzajach okien

Budowa okien

Choć z pozoru okna wyglądają na proste konstrukcje, składają się z wielu elementów mających kluczowy wpływ na ich właściwości i komfort użytkowania.

Rama Ważny element konstrukcji zbudowany z profili ze wzmocnieniami stalowymi, który nadaje jej sztywności.
Skrzydło Ruchomy element okna zamocowany na zawiasach. To właśnie tę część możemy otworzyć lub uchylić. Skrzydło – podobnie jak rama – zbudowane jest z profili ze wzmocnieniami stalowymi.
Okucia Zespół elementów, które poza klamką i zawiasami ukryte są wewnątrz okna – widać je dopiero po otwarciu. Dzięki okuciom okno sprawnie się otwiera i uchyla. Elementy te należy regulować przynajmniej dwa razy do roku. Dowiesz się więcej z artykułu Jak wyregulować okna krok po kroku? 
Pakiet szybowy Najobszerniejsza część okna. Szyba zbudowana jest z kilku tafli szkła połączonych w szczelny pakiet. W przestrzeniach międzyszybowych umieszczone są ramki dystansowe (aluminiowe lub tzw. ciepłe ramki) oraz gaz szlachetny. Pakiet szybowy ma kluczowy wpływ na właściwości termiczne i akustyczne stolarki. W oknach można stosować różne rodzaje szkła, które nadają im dodatkowych właściwości. Więcej o szybach przeczytasz w artykule Zbita szyba w oknie – co robić? Wymiana szyby w oknie – koszty i porady.
Listwy przyszybowe Jest to część okna, która utrzymuje szyby, zapobiegając ich wypadaniu. Listwy montowane są po obwodzie wewnętrznej strony skrzydła okiennego.
Uszczelki Elementy, dzięki którym okno pozostaje szczelne. W wersji podstawowej okno posiada zazwyczaj 2 uszczelki – jest to tzw. system AD. Okna energooszczędne wyposażone są najczęściej w 3 uszczelki – oznaczone są wtedy jako wariant MD.

Wybierając okna do domu, należy zadbać, aby wszystkie jego elementy wykonane były z wysokiej jakości materiałów. Dzięki temu stolarka będzie służyć w dobrej kondycji przez wiele lat.

Parametry okien do domu, na które warto zwracać uwagę przy wyborze

Porównując oferty różnych producentów okien, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów technicznych, które będą określać właściwości stolarki. Poznaj najważniejsze z nich, aby dokonać świadomego i trafnego wyboru.

Okna do domu – współczynnik przenikania ciepła (Uw)

Parametr określający właściwości termiczne stolarki. Im niższa jest jego wartość, tym lepsze zdolności izolacyjne będzie posiadało okno i mniej energii będzie potrzeba do utrzymania ciepła w okresie zimowym. To oczywiście przełoży się na znaczne oszczędności. Dobrej jakości, standardowe okna powinny posiadać Uw w wysokości 0,8-0,9 W/m²K. Jeśli poszukujesz rozwiązań energooszczędnych, zwróć uwagę na okna z Uw nie większym niż 0,6 W/m²K.

 

Warto wiedzieć:

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w Polsce, okna montowane w nowo powstałych obiektach muszą mieć Uw nie większe niż 0,9 W/m²K. Regulacje te odnoszą się również do budynków już istniejących, w których przeprowadzana jest termomodernizacja. 


Twoje okna mimo dobrych parametrów izolacyjnych nie są wystarczająco szczelne? Dowiedz się, co może być przyczyną takiej sytuacji? Przeczytaj Jak sprawdzić szczelność okien?

Okna do domu – współczynnik izolacyjności (Rw)

Współczynnik Rw opisuje zdolność okien do tłumienia dźwięków docierających z zewnątrz. W przypadku tego parametru należy kierować się największą jego wartością. Standardowe okna posiadają Rw w przedziale 30-32 dB. Stolarka o podwyższonym standardzie będzie wyróżniać się Rw w wysokości 40-45 dB.

Okna do domu – współczynnik przenikania światła (Lt)

Współczynnik Lt określa jaki procent światła słonecznego docierającego do szyby przeniknie dalej do pomieszczenia. Im wyższy procent współczynnika Lt będą mieć okna, tym lepiej będzie doświetlony Twój dom. Przyjmuje się, że parametr ten powinien wynosić minimum 70

Rodzaje okien ze względu na materiał

Wśród dostępnych produktów można znaleźć okna wykonane z 3 rodzajów materiałów: PVC, drewna i aluminium. To, jaki materiał wybierzesz, będzie mieć znaczny wpływ nie tylko na wygląd stolarki, ale również jej trwałość i właściwości izolacyjne. Sprawdź wady i zalety każdego z rozwiązań.

Okna plastikowe – charakterystyka

Okna PCV (prawidłowa nazwa to PVC, ale w Polsce przyjęła się wersja uproszczona) to najczęstszy wybór klientów. Swoją popularność zawdzięczają z pewnością niskiej cenie – są o ok. 30% tańsze od okien drewnianych i aluminiowych. Okna plastikowe charakteryzują się doskonałą trwałością, szczelnością i odpornością na działanie czynników zewnętrznych. Można je również swobodnie dostosować do wyglądu budynku – dostępne są modele zarówno w standardowych kolorach, jak i drewnopodobnych. Główną wadą okien plastikowych jest fakt, że są one wykonane z tworzywa sztucznego.

Okna drewniane – charakterystyka

Okna wykonane z drewna wybierane są często do budynków utrzymanych w stylu rustykalnym. Główną zaletą tego rozwiązania jest doskonała szczelność. Cechą charakterystyczną okien drewnianych jest również to, że odprowadzają nadmiar wilgoci z pomieszczeń. Decydując się na zakup takiej stolarki, należy wziąć pod uwagę, że warunkiem jej długoletniej żywotności jest regularna konserwacja materiału.

Okna aluminiowe – charakterystyka

Jeszcze do niedawna konstrukcje aluminiowe montowane były głównie w budynkach publicznych. Dziś, dzięki zaawansowanej technologii, pozwalającej na uzyskanie energooszczędnych rozwiązań, okna aluminiowe coraz częściej montowane są również w nowoczesnych domach. Ich główną przewagą jest trwałość i lekka konstrukcja, umożliwiająca tworzenie bardzo obszernych przeszkleń. Do zalet należy dodać również szeroką kolorystykę – okna aluminiowe mogą być wykonane w dowolnym kolorze z palety RAL. Główną ich wadą jest za to stosunkowo wysoka cena.

Planujesz zakup stolarki do całego domu? Sprawdź jak wybrać najlepsze drzwi tarasowe – Jakie okna i drzwi tarasowe wybrać – rodzaje oraz ceny

Rodzaje okien do domu ze względu na sposób ich otwierania i konstrukcję

Jeśli wiesz już, z jakiego materiału będą wykonane Twoje okna, czas przejść do wyboru konstrukcji oraz sposobu otwierania. Parametry te należy dopasować w zależności od tego, jaką funkcję ma pełnić stolarka w każdym z pomieszczeń. 

Ze względu na rodzaj konstrukcji okna dzielą się na:

  • jednoskrzydłowe,

  • dwuskrzydłowe,

  • wieloskrzydłowe,

  • z naświetlem.

Z kolei w zależności od sposobu otwierania okna dzielimy na:

  • rozwierne – można je otworzyć w sposób tradycyjny, na oścież;

  • uchylne – posiadają jedynie funkcję wietrzenia poprzez uchył;

  • rozwierno-uchylne – to połączenie dwóch powyższych konstrukcji;

  • przesuwne – skrzydło okienne porusza się równolegle do swojej płaszczyzny, nie zabierając przy tym dodatkowego miejsca; konstrukcje tego typu montowane są w miejscach, w których otwarcie okna na oścież nie byłoby możliwe;

  • z ruchomym słupkiem – to rodzaj okna rozwiernego lub rozwierno-uchylnego; po otwarciu okno nie posiada pionowego słupka dzielącego skrzydła;

  • fix w ramie lub skrzydle – warianty konstrukcji nieotwieranych, których zadaniem jest wpuszczenie do pomieszczenia dodatkowej dawki światła dziennego.

 

Warto wiedzieć:

Okna dzielą się również ze względu na miejsce montażu. Tradycyjne okna, które instaluje się w ścianach budynku to tzw. okna fasadowe. Na poddaszach użytkowych wykorzystuje się często okna połaciowe, zwane również oknami dachowymi. Okna takie mają zupełnie inną konstrukcję, a ich główną funkcją jest doświetlenie ciemnych pomieszczeń. 

Akcesoria dodatkowe – co warto uwzględnić w wycenie okien do domu?

Okna możesz wyposażyć również w dodatkowe akcesoria, które sprawią, że staną się one jeszcze bardziej estetyczne, funkcjonalne i bezpieczne. Sprawdź, które rozwiązania będą trafnym wyborem do Twojego domu.

Nawiewniki Niewielkie urządzenia montowane w górnej części ramy okiennej, których zadaniem jest stała, kontrolowana wymiana powietrza w pomieszczeniu.
Rolety Jeśli Twój dom znajduje się w pobliżu innych budynków, rozważ montaż osłon okiennych, które zapewnią domownikom komfort i prywatność. Możesz wybrać zarówno rolety zewnętrzne (ich montaż warto zaplanować właśnie podczas wymiany okien), jak i rolety wewnętrzne, które są nieco tańszym rozwiązaniem. Więcej o roletach możesz przeczytać w artykule Prawidłowy pomiar okien – jak zmierzyć okno do rolety?
Szprosy To element dekoracyjny umieszczany na szybie, który dzieli ją na mniejsze kwatery. Zastosowanie szprosów sprawia, że elewacja budynku prezentuje się klasycznie i elegancko.

Kontaktrony

Dzięki kontaktronom wzmocnisz ochronę antywłamaniową swojego domu. To niewielkie czujniki magnetyczne, które można podłączyć do systemu alarmowego. W momencie otwarcia okna pod Twoją nieobecność kontaktron uruchomi alarm, który odstraszy potencjalnego włamywacza.

Jeśli wymieniasz okna w budynku wielorodzinnym, upewnij się, jakiego rodzaju dodatki możesz lub powinieneś zastosować w oknach. Spółdzielnie mieszkaniowe bardzo często wymagają montażu m.in. nawiewników, które zapewniają odpowiednią wentylację całego budynku.

Ile kosztują okna do domu?

Na cenę okien wpływa wiele aspektów. Przede wszystkim zależy ona od wielkości konstrukcji. Czynnikiem, który determinuje koszt stolarki, jest również rodzaj materiału. Najkorzystniejszą ceną charakteryzują się okna PVC. Nieco droższymi rozwiązaniami będą okna drewniane i aluminiowe. 

Warto pamiętać, że zakup okien do domu to inwestycja na wiele lat, dlatego cena nie powinna być głównym wyznacznikiem wyboru. Wymieniając okna w domu, warto rozważyć zakup nieco droższych, ale energooszczędnych modeli. W dłuższej perspektywie czasowej przyniosą one znaczne oszczędności w budżecie domowym. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zapoznać się z ofertami kilku producentów, by wybrać najkorzystniejszą z nich. Bazę dostępnych firm ze swojego regionu znajdziesz m.in. na portalu Majsteria, w kategorii Drzwi, okna. 

Jak kupić taniej – dofinansowanie wymiany okien

Wymieniając okna w już istniejącym budynku, znaczny koszt zakupu stolarki możesz pokryć z funduszy pozyskanych w ramach rządowych dofinansowań na termomodernizację. Sprawdź jakie warunki musisz spełnić, aby ubiegać się o środki na zakup okien.

Nazwa programu Rodzaj wsparcia Warunki uzyskania pomocy
Czyste Powietrze dofinansowanie do 100% kosztów netto

program skierowany do właścicieli budynków jednorodzinnych lub mieszkań z wydzieloną księgą wieczystą

roczny dochód beneficjenta nie może przekraczać 135 000 zł

Ciepłe Mieszkanie

osoby fizyczne:

dofinansowanie do 95% kosztów zakupu, nieprzekraczających kwoty 43 900 zł


wspólnoty:

dofinansowanie do 60% kosztów zakupu, nieprzekraczających kwoty 375 000 zł

z programu mogą skorzystać właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych oraz wspólnoty mieszkaniowe

roczny dochód osoby fizycznej ubiegającej się o dofinansowanie nie może przekraczać 135 000 zł

Ulga termomodernizacyjna możliwość odliczenia od podatku dochodowego kosztów poniesionych na zakup stolarki nieprzekraczających kwoty 53 000 zł

beneficjentami programu mogą być właściciele lub współwłaściciele budynków mieszkalnych, jednorodzinnych

więcej o uldze termomodernizacyjnej dowiesz się w artykule Wymiana okien krok po kroku – co warto wiedzieć?

Jeśli spełniasz warunki rządowego programu, skorzystaj ze wsparcia i zainwestuj w stolarkę, która pozwoli Ci na efektywne zarządzanie ciepłem w Twoim domu.

Nowoczesne okna do domu – trendy w stolarce okiennej

Współczesne trendy architektoniczne dążą do otwierania budynków na otoczenie zewnętrzne i naturalne światło. Modne konstrukcje okienne to obszerne przeszklenia zastępujące całe ściany. Coraz większy prym wiedzie tu aluminium, które umożliwia tworzenie tak dużych okien. Niemniej ważne niż wygląd, są również właściwości izolacyjne. Nowoczesne okna, to konstrukcje, które pozwalają na zatrzymanie w domu maksymalnej ilości ciepła, minimalizując tym samym potrzeby energetyczne domu. Ma to pozytywny wpływ nie tylko na budżet domowy, ale również na środowisko naturalne.

Zobacz też inne artykuły

Drzwi przesuwne – rodzaje, ceny, wady oraz zalety
Drzwi, okna
Drzwi przesuwne są szczególnie przydatne w tych pomieszczeniach, gdzie oszczędność przestrzeni jest kluczowa – nie wymagają miejsca na otwieranie skrzydła drzwiowego. Istnieje wiele typów drzwi przesuwnych, w tym drzwi naścienne, chowane w ścianie, szklane, drewniane i me...
Jak zrobić drzwi przesuwne – sposoby montażu, demontażu i naprawy
Drzwi, okna
Drzwi przesuwne to funkcjonalne rozwiązanie, które oszczędza miejsce i dodaje nowoczesnego wyglądu wnętrzom. Podpowiadamy, jak je samodzielnie zamontować, zdemontować i naprawić. Z jakich materiałów można zrobić takie konstrukcje i w jaki sposób zamontować je pod skos...