Kiedy postawić na drzwi przesuwne – plusy i minusy tego rozwiązania?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania6 min

Drzwi przesuwne, czyli te otwierane wzdłuż prowadnic, często zastępują popularne drzwi rozwierne. Zainstalujesz je w pokoju, łazience, a nawet specjalnie wydzielonej garderobie – innymi słowy: sprawdzą się (prawie) wszędzie. Kiedy postawić na drzwi przesuwne? A kiedy lepiej sprawdzą się tradycyjne?

Kiedy postawić na drzwi przesuwne – plusy i minusy tego rozwiązania?

Plusy i minusy przesuwnych drzwi wewnętrznych

Największą zaletą drzwi przesuwnych jest oszczędność miejsca. Podczas gdy rozwierne modele zabierają ok. 1 metra przestrzeni po stronie, w którą się otwierają, te na prowadnicach zajmują tylko kilka centymetrów przy ścianie. Możesz więc zagospodarować przestrzeń blisko wejścia bez obaw o haczące meble.

Kolejny atut to design. Choć drzwi przesuwne są coraz popularniejsze, nadal stanowią rzadkość i zwracają uwagę odwiedzających. Warty uwagi jest styl loft, z wyeksponowanymi elementami mechanizmu.

 

Ważne:

Częstym błędem jest zakup drzwi przesuwnych o takiej samej szerokości, jak otwór drzwiowy. Skutkuje to dużymi, nieestetycznymi szczelinami, widocznymi pod szerszym kątem. Dlatego powinny być one szersze od otworu o co najmniej 10cm.

 

Jednak drzwi przesuwne mają też wady: są bardziej kosztowne, gorzej radzą sobie z izolacją akustyczną oraz termiczną (szczeliny między skrzydłem a ramą), a także wymagają szerokich ścian.

Nadają się zatem do pomieszczeń:

  • wąskich, lecz długich, np. holu 5x1,5m lub sypialni 6x3m;

  • obficie umeblowanych, zwłaszcza w okolicy wejścia;

  • otwartych, gdzie będą pełniły funkcję zasłony.

Aby cieszyć się drzwiami przesuwnymi, musisz wykonać szereg innych prac wykończeniowych, np. poziomowanie czy montaż okuć. Upewnij się, że nie zapomnisz o żadnym istotnym etapie: Wykończenie wnętrz krok po kroku.

Drzwi przesuwne dwuskrzydłowe czy jednoskrzydłowe?

Drzwi przesuwne mogą mieć jedno lub dwa niezależne od siebie skrzydła. Wydaje się, że dwuskrzydłowe zajmują więcej miejsca niż jednoskrzydłowe, ale w rzeczywistości potrzebują tyle samo, inaczej rozłożonej przestrzeni. Weźmy pod lupę przejście w salonie o szerokości 2 metrów:

  • w przypadku drzwi jednoskrzydłowych wymagane będą 2 metry przestrzeni po lewej lub prawej stronie przejścia;

  • w przypadku drzwi dwuskrzydłowych wymagany będzie 1 metr przestrzeni po lewej i po prawej stronie przejścia.

Drzwi dwuskrzydłowe sprawdzą się więc w pomieszczeniach, gdzie otwór pod drzwi znajduje się bliżej środka ściany. Ich montaż jest trudny i wymaga „szycia na miarę”, dlatego skorzystaj z usług profesjonalisty, np. z serwisu Majsteria, w kategorii Remonty, wykończenia wnętrz. Dodaj zlecenie i poczekaj na kontakt fachowca lub samodzielnie znajdź wykonawcę wśród zarejestrowanych firm.

Drzwi przesuwne naścienne czy chowane w ścianę?

Drzwi przesuwne można ukryć w specjalnej kieszeni w ścianie. Wymaga to przygotowania dodatkowej prowadnicy jeszcze na etapie budowy lub remontu. Drzwi chowa się z 2 powodów:

  • estetycznych – zdaniem wielu osób wyglądają wtedy lepiej;

  • brak miejsca – jeśli blisko ściany ma znajdować się np. komoda, niemożliwe będzie założenie drzwi naściennych.

Koszty montażu drzwi chowanych w ścianę są wysokie, dochodzą nawet do kilku tysięcy złotych razem z robocizną. Jednak jeśli kilka cm dodatkowego miejsca jest dla Ciebie ważne – warto się zdecydować na takie rozwiązanie.

 

Ważne:

Jeśli dopiero budujesz dom – zaprojektuj dodatkową wnękę o wymiarach od 6 do 10m2, a przy wejściu zamontuj kieszeń na drzwi przesuwne. Stworzysz niezajmującą miejsca garderobę, która wraz z drzwiami dwuskrzydłowymi będzie wyglądać jak przestronna szafa.

Drzwi harmonijkowe – gdy miejsca jest naprawdę mało

Osobną kategorią drzwi przesuwnych są drzwi harmonijkowe – montowane wtedy, gdy nie ma miejsca na klasyczne skrzydła. W przeciwieństwie do drzwi przesuwnych, nie poruszają się po ścianie, tylko zwijają przy jednej stronie futryny.

Polecamy je tylko w ostateczności, gdyż oprócz oszczędności miejsca ciężko znaleźć więcej zalet. Są mało wytrzymałe, chwiejne, a na dodatek jeszcze gorzej radzą sobie z izolacją. Nie rekompensuje tego nawet łatwy i ekspresowy montaż w pojedynkę.

Z jakiego materiału drzwi przesuwne wybrać?

Drzwi przesuwne zwykle zbudowane są z drewna, metalu lub szkła. Rzadziej wykorzystuje się tworzywa sztuczne. Wybór materiału zależy nie tylko od gustu wizualnego (tutaj królują drewniane modele), ale też od przeznaczenia drzwi.

Kategoria Drzwi drewniane Drzwi metalowe Drzwi szklane
Wytrzymałość Wytrzymałe i twarde, ale podatne na zadrapania Wytrzymałe i twarde, ale przy wilgoci łapią korozję Łatwo je stłuc lub wyszczerbić, trzeba zachować ostrożność
Konserwacja Niekonieczna, można od czasu do czasu pomalować lub polakierować Wskazana, zwłaszcza w przypadku metalu podatnego na korozję Konieczna, należy często czyścić, łatwo widać kurz i zarysowania
Pomieszczenie Sypialnia, salon, biuro, pomieszczenie o tradycyjnym wystroju Kuchnia, łazienka, pomieszczenie o nowoczesnym wystroju Salon, korytarz, pomieszczenie, gdzie ważne jest światło, a prywatność niekonieczna

Najgorzej wypadają drzwi szklane. Choć zachwycają wyglądem, łatwo je uszkodzić. Nie zapewniają również prywatności, a przy tym są najdroższe, więc sprawdzą się tylko w nielicznych domostwach. W 90% przypadków polecamy drzwi drewniane: wytrzymałe, łatwe w konserwacji i pasujące do wielu stylów. Bez względu na wybrany materiał – nie zapomnij o dopasowanych listwach. Więcej na ich temat przeczytasz w artykule Montaż drzwi i listew przypodłogowych – o czym pamiętać?

Drzwi przesuwne sprawdzają się w wąskich, lecz długich pomieszczeniach (np. holach) oraz obficie umeblowanych. Zajmują mniej miejsca niż drzwi rozwierne i – zdaniem wielu osób – wyglądają lepiej. Ale z drugiej strony są też droższe i gorzej radzą sobie z izolacją akustyczną i termiczną.

Jeśli otwór na drzwi znajduje się blisko środka ściany, wybierz wersję dwuskrzydłową, przesuwaną w różne strony. Możesz zamontować też specjalną kieszeń, aby schować otwarte drzwi. W ostateczności pozostaje tzw. “harmonijka” – zwijana po jednej stronie futryny. Materiał to kwestia otwarta – wybierz między drewnem, metalem lub szkłem. Unikaj za to niskiej jakości tworzyw sztucznych.

Zobacz też inne artykuły

Pomysły i sposoby na zabudowę poddasza w domu jednorodzinnym
Remonty i wykończenia wnętrz
Czy Twoje poddasze to tylko skład rzadko używanych przedmiotów? Może warto odkryć jego ukryty potencjał i przemienić niewykorzystaną przestrzeń w piękne i funkcjonalne mieszkanie! Pokażemy Ci, jak za pomocą paru kreatywnych zmian możesz przekształcić strych w dodatkową sypialni...
Adaptacja poddasza – formalności
Remonty i wykończenia wnętrz
Duża sypialnia, pokój dziecka, dodatkowa łazienka, biuro lub pracownia – to najczęstsze efekty adaptacji poddasza w domu czy kamienicy. Przerobienie strychu to świetny sposób na uzyskanie dodatkowej przestrzeni użytkowej. Takie prace, bez względu na swój zakres, wyma...