Kto wydaje pozwolenie na budowę i gdzie składa się wniosek?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania5 min

Chcesz rozpocząć budowę, ale procedura uzyskania pozwolenia wydaje Ci się labiryntem pełnym przepisów? Poniżej przeczytasz o tym, kto wystosuje zielone światło dla Twojej inwestycji, czyli kto wydaje pozwolenie na budowę, a także gdzie należy złożyć niezbędne dokumenty. Znajdziesz też kilka informacji o terminie oczekiwania, ważności pozwolenia i opłatach za decyzję o budowie.

Kto wydaje pozwolenie na budowę i gdzie składa się wniosek?

Kto wydaje pozwolenie na budowę i gdzie złożyć wniosek?

Pozwolenie na budowę wydaje starosta powiatu, prezydent miasta, wojewoda lub Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego. Wniosek w pierwszej kolejności składa się do starosty lub prezydenta, by – dopiero w przypadku odmowy – sprawę rozpatrzyć mógł wojewoda lub inspektor główny. Miejscem złożenia wniosku jest Wydział Architektury i Urbanistyki w urzędzie, pod który podlega miejsce budowy.

Szykuje się mnóstwo pracy? Sprawdź artykuł o pozwoleniu na budowę, który porusza więcej kwestii dotyczących tego dokumentu: Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć planując budowę domu.

Pozwolenie na budowę – co mówi prawo budowlane?

Prawo budowlane nakłada obowiązek uzyskania pozwolenia przed rozpoczęciem prac. Musisz mieć przygotowany projekt budowlany zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i posiadający wymagane decyzje (np. środowiskowe). Potrzebne będzie Ci też m.in.:

  • zaświadczenie o kwalifikacjach projektanta,

  • oświadczenie o prawach do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,

  • oświadczenie o możliwości podpięcia do sieci ciepłowniczej,

  • potwierdzenie zapłaty (wtedy, gdy nieruchomość służy nie tylko do celów mieszkaniowych).

Wypełnij koniecznie wniosek o przyznanie pozwolenia na budowę. Znajdziesz go na stronie ttps://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-zgode-na-budowe-domu w sekcji „co musisz przygotować” w podkategorii „materiały”.

Nie wszystkie dokumenty są dla Ciebie wystarczająco czytelne? Przy uzyskaniu pozwolenia na budowę może pomóc Ci inżynier budownictwa, geodeta, architekt lub radca prawny specjalizujący się w prawie budowlanym. Znajdziesz takiego specjalistę np. w serwisie Majsteria, w kategorii Budowa domu. Dodaj zlecenie i poczekaj na kontakt lub samodzielnie znajdź fachowca wśród zarejestrowanych firm.

Jak długo będziesz czekał na pozwolenie na budowę?

Organ wydający pozwolenie na budowę (starosta powiatu, prezydent miasta) ma aż 65 dni kalendarzowych na wydanie decyzji. Czas liczony jest od momentu złożenia przez Ciebie wniosku w wydziale. Jeśli w Twojej dokumentacji nie ma braków ani błędów, a Twoje prace budowlane nie są szczególnie skomplikowane, to decyzję powinieneś dostać w około miesiąc, gdyż tyle wynosi przeciętny czas oczekiwania. Raczej nie spotkasz się z przekroczeniem maksymalnego terminu, ponieważ wtedy na organ wydający nakładana jest kara grzywny w wysokości 500 złotych za każdy dzień opóźnienia.

 

Ważne:

Postępowanie o wydanie pozwolenia na budowę się przeciąga? Choć pieniądze z grzywny w całości trafiają do skarbu państwa, masz pełne prawo zawalczyć o odszkodowanie na własną rękę.

Jak długo ważne jest pozwolenie na budowę?

Pozwolenie na budowę jest ważne przez 3 lata – w tym czasie inwestor musi zacząć swoją pracę. Dopuszczalne jest zrobienie przerwy, jednak również nie może być dłuższa niż 3 lata.

Chcesz się dowiedzieć, na jakiej podstawie sprawdzane są przerwy podczas budowy oraz jaka jest kara za tzw. „samowolę budowlaną”? Koniecznie przeczytaj: Ile jest ważne pozwolenie na budowę?

Kto wydaje pozwolenie na budowę Starosta powiatu lub prezydent miasta (pomocniczo wojewoda i Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego)
Gdzie złożyć wniosek Wydział Architektury i Urbanistyki w urzędzie, pod który podlega miejsce budowy
Jak długo będziesz czekać Do 65 dni kalendarzowych od złożenia wniosku, dla prostych projektów około miesiąc
Jak długo jest ważne 3 lata; przerwa między pracami również nie może być dłuższa niż 3 lata
Gdzie sprawdzić ważność Wyszukiwarka Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego

Kto może być stroną w postępowaniu o pozwolenie na budowę?

Zgodnie z prawem budowlanym, stronami w postępowaniu o pozwolenie budowane jest inwestor i właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu. W postępowaniu mogą uczestniczyć też tzw. „jednostki opiniujące”, np. straż pożarna, służby ochrony zabytków, przedstawiciele instytucji środowiskowych lub inne organy, które są uprawnione do wydawania opinii w związku z projektem budowlanym.

Opłaty za decyzję o budowie

Podstawowym kosztem jest opłacenie zatwierdzenia projektu budowlanego. Jest to wydatek 47 złotych. Następna w kolejności czeka opłata skarbowa za pozwolenie na budowę, zwykle w wysokości 1 zł za m2 budynku, choć nie przekraczająca 539 złotych. Pamiętaj, że kwota końcowa zależy od rodzaju prac: np. za pozwolenie na budowę drogi pobiera się opłatę w wysokości ponad 2000 złotych.

Podsumowując, pozwolenie na budowę wydaje starosta powiatu lub prezydent miasta. W przypadku odmowy sprawę w swoje ręce może wziąć wojewoda lub Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego. Wniosek należy złożyć w Wydziale Architektury i Urbanistyki w urzędzie, pod który podlega miejsce budowy. Organ ma maksymalnie 65 dni kalendarzowych na wydanie decyzji, ale zwykle sprawy rozwiązują się w mniej niż miesiąc. Gdy otrzymasz już pozwolenie na budowę, będziesz miał 3 lata na rozpoczęcie pracy – po tym czasie dokument traci ważność. Przygotuj się też na wydatek 47 złotych + 1 zł za każdy m2 budynku.

Zobacz też inne artykuły

Ile kosztuje wybudowanie schronu przydomowego?
Budowa domu
Koszt wybudowania schronu przydomowego jest uzależniony od jego wielkości, grubości stropu i ścian, głębokości wykopu, liczby pomieszczeń oraz rodzaju dodatkowego wyposażenia. Dostępne są również gotowe konstrukcje wykonane z prefabrykatów. W podstawowej wersji kosztują od...
Ile kosztuje budowa domu szkieletowego – porady i aktualne cenniki
Budowa domu
Budowa domu to projekt trudny, czasochłonny i z pewnością kosztowny. Na szczęście jest rozwiązanie, które może sprawić, że marzenie o własnym miejscu na ziemi stanie się rzeczywistością szybciej i taniej. Nie zawsze trzeba stawiać dom w technologii murowanej – można rozwa...