Ogrzewanie elektryczne domu – czy jest opłacalne?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania5 min

Szukasz sposobu na efektywne ogrzewanie domu? Jedną z opcji do wyboru jest ogrzewanie elektryczne. Jak się okazuje, coraz więcej inwestorów rozważa to rozwiązanie ze względu na to, że jest ono bardziej przyjazne dla środowiska niż spalanie paliw stałych. Z drugiej strony spotkasz opinie o wysokich rachunkach przy tej metodzie ogrzewania. Zwróć uwagę na to, że nowoczesne technologie i dobór odpowiedniego systemu grzewczego pozwolą zoptymalizować koszty ogrzewania domu prądem. Sprawdź, czy ogrzewanie elektryczne domu faktycznie jest opłacalne.

Ogrzewanie elektryczne domu – czy jest opłacalne?

Ile kosztuje ogrzewanie elektryczne?

Być może zastanawiasz się, jak wyglądają rachunki za ogrzewanie piecem elektrodowym? Przed udzieleniem odpowiedzi warto przyjąć kilka podstawowych założeń, które ułatwią wyliczenia. Pamiętaj o tym, że są one hipotetyczne. Na ostateczny koszt ogrzewania elektrycznego domu wpływ ma wiele czynników, m.in.:

  • powierzchnia ogrzewanego budynku;

  • zapotrzebowanie energetyczne budynku;

  • stan instalacji elektrycznej;

  • rodzaj pieca wykorzystywanego do ogrzewania;

  • system ogrzewania elektrycznego;

  • stan budynku;

  • szczelność okien i stolarki drzwiowej;

  • rozmieszczenie punktów grzewczych.

W przykładowym rozliczeniu przedstawiamy szacunkowe koszty ogrzewania elektrycznego domu o powierzchni 100 m2.  W celu ustalenia przybliżonych wydatków na energię grzewczą, warto znać zapotrzebowanie energetyczne budynku. Jeśli go nie znasz, pomoże je ustalić specjalista. Fachowców działających w branży budowlanej i specjalizujących się w ogrzewaniu elektrycznym znajdziesz m.in. w serwisie Majsteria – Ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja

W kalkulacji przyjęliśmy zapotrzebowanie na poziomie 70 kWh/m2/rok i 150 kWh/m2/rok. Wartości te należy pomnożyć przez metraż budynku i dzięki temu otrzymuje się wynik: 7 000 kWh i 15 000 kWh rocznego zapotrzebowania na energię grzewczą. Zatem w zależności od stawek operatora i sposobu ogrzewania domu, koszty z tym związane, mogą wahać się od ok. 5 000 zł rocznie do nawet ponad 10 000 zł rocznie. 

 

Najtańsze ogrzewanie elektryczne – jakie wybrać?

Do wyboru najtańszego ogrzewania elektrycznego potrzebna jest analiza stanu Twojego domu oraz aktualnych potrzeb. Gdy ma być ono głównym źródłem ciepła, dobrym pomysłem będzie piec akumulacyjny. Magazynuje on energię w czasie obowiązywania niższej taryfy cenowej

Istnieją też inne rodzaje ogrzewania elektrycznego, które mogą być wykorzystywane jako główne źródło ciepła, albo dodatek do innego, np. gazowego systemu. Przykładem może być elektryczne ogrzewanie podłogowe pod panele oraz promienniki podczerwieni. Warto przy tym zaznaczyć, że promienniki nie dają możliwości podgrzewania wody. 

 

Ogrzewanie elektryczne domu jednorodzinnego – sposoby na obniżenie rachunków

Kiedy już zdecydujesz się na konkretny system ogrzewania elektrycznego, pamiętaj o tym, że są rozwiązania, które pozwolą Ci zmniejszyć koszty codziennej eksploatacji. Istotne jest to, aby dom był dobrze izolowany. 

Domy stawiane w technologii energooszczędnej i pasywnej pozwalają na znaczne zoptymalizowanie zapotrzebowania energetycznego budynku. To z kolei przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie – podkreśla ekspert serwisu Majsteria. 

Inwestycje w dobrej jakości sprzęt grzewczy zmniejszą miesięczne koszty ogrzewania elektrycznego podłogowego, ale i innych jego form. Urządzenia grzewcze powinny być wykonane w jak najnowszych technologiach oraz dopasowane do indywidualnych parametrów domu. 

 

Warto wiedzieć:

Początkowe inwestycje w ogrzewanie elektryczne domu mogą generować spore koszty. Pamiętaj o tym, że możesz skorzystać z wielu możliwości, jak np. preferencyjne kredyty na ekologiczne rozwiązania. Dowiedz się także, czy kwalifikujesz się do otrzymania dotacji, np. w ramach rządowego programu Czyste Powietrze czy Mój Prąd. 

 

W optymalizacji kosztów związanych z samym zakupem urządzeń grzewczych czy paneli fotowoltaicznych, a także późniejszych wydatków na ogrzewanie, pomogą ci specjaliści. Określą zapotrzebowanie energetyczne domu, dobiorą moc paneli, a także liczbę i rodzaj urządzeń grzewczych.  

Ułatwieniem w znalezieniu specjalisty w tym zakresie jest serwis Majsteria. Możesz dodać zlecenie i opisać w nim wszystko, czego potrzebujesz, a zleceniobiorcy sami się z Tobą skontaktują. Ewentualnie możesz przeszukać bazę fachowców dostępnych na stronie i od razu wybrać tego, który według Ciebie sprawdzi się najlepiej. 

Ciekawą propozycją, niezależnie, czy masz ogrzewanie elektryczne podłogowe, czy też używasz klasycznych grzejników – jest piec akumulacyjny. Sprawdzi się on, szczególnie gdy korzystasz z systemu dwutaryfowego.

 

Jaki wybrać piec elektryczny do ogrzewania domu?

Wybierając ogrzewanie elektryczne do domu, zwróć uwagę na piece akumulacyjne. Pozwalają one na pobieranie energii w momencie obowiązywania atrakcyjniejszej cenowo taryfy. Natomiast ogrzewać pomieszczenia mogą przez cały dzień. 

Obok pieców akumulacyjnych w sklepach spotkasz się także z ofertą na kotły jedno i dwufunkcyjne. Pierwsze służą wyłącznie do ogrzewania budynków. Drugie dają również możliwość podgrzewania wody użytkowej. 

Wybierając piec elektryczny do centralnego ogrzewania, zwróć uwagę na ilość grzałek. Od niej będzie zależeć wydajność urządzenia. Ta z kolei powinna być dobrana do zapotrzebowania energetycznego budynku oraz jego wielkości. Wybierz też modele o jak najprostszej obsłudze, z możliwością ustawienia automatycznych programów. 

 

Ważne:

Oprócz podstawowych parametrów samego urządzenia, które skonsultujesz ze specjalistą przy wyborze, pamiętaj także o sposobie zasilania. Mniejsze kotły zazwyczaj zasilane są z sieci elektrycznej 220 V. Jednak dwufazowe i przeznaczone do ogrzewania większych pomieszczeń mogą wymagać napięcia 380 V. Przy starszych budynkach może wiązać się to z koniecznością remontu instalacji oraz zwiększenia mocy przyłącza.

 

Ogrzewanie elektrycznie to nie jedyny sposób na ciepło w domu. Jeżeli dopiero planujesz budowę lub zastanawiasz się nad zmianą pieca, przeczytaj kompletny przewodnik Jak wybrać ogrzewanie do domu jednorodzinnego? Z pewnością znajdziesz w nim odpowiedzi na wiele pytań.

Zobacz też inne artykuły

Najlepsza klimatyzacja do domu – rodzaje klimatyzatorów, przegląd dostępnych rozwiązań
Ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja
Nowoczesne klimatyzatory nie tylko chłodzą, ale również ogrzewają, filtrują powietrze oraz usuwają nadmiar wilgoci. Urządzenia różnią się od siebie typem, a co za tym idzie także sposobem montażu, mocą chłodniczą, systemami filtracji, efektywnością energetyczną i doda...
Ogrzewanie klimatyzatorem – czyli do czego jeszcze można wykorzystać klimatyzację w domu?
Ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja
Klimatyzacja kojarzona jest przede wszystkim z chłodzeniem wnętrz w czasie upałów. Nowoczesne urządzenia umożliwiają też ogrzewanie klimatyzatorem, co wydłuża okres ich użytkowania do niemal całego roku. Poznaj sposób działania klimatyzatorów z funkcją ogrzewania, i...