Czy pompa ciepła się opłaca – oceniamy opłacalność inwestycji

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania6 min

Jednym z ważnych czynników, jakie inwestorzy biorą pod uwagę przy wyborze urządzenia grzewczego do domu, jest opłacalność. Pompy ciepła często wymieniane są wśród sprzętów najtańszych w utrzymaniu. Czy jednak zawsze opłacalność pompy ciepła jest na podobnym poziomie? Czy pompa ciepła się opłaca, jeśli w budynku nie ma sieci fotowoltaicznej? Poznaj odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Czy pompa ciepła się opłaca – oceniamy opłacalność inwestycji

Pompy ciepła – ceny instalacji oraz koszty eksploatacji

Zakup urządzenia grzewczego do domu jednorodzinnego jest jednym z najważniejszych wyborów, przed jakimi stoi inwestor. Obecnie wielu specjalistów wskazuje na pompy ciepła, jako rozwiązania przynoszące najwięcej korzyści. Przeglądając kalkulatory opłacalności pompy ciepła, zastanawiasz się czy warto inwestować w to, stosunkowo kosztowne, urządzenie? Na początek przedstawiamy szacunkowy koszt inwestycji i utrzymania pompy.

Cena pompy ciepła

Za kompletną pompę ciepła wraz ze wszystkimi podzespołami do pobierania energii cieplnej zapłacimy od 15 do przeszło 50 tysięcy złotych. Cena urządzenia zależna jest od wielu czynników, wśród których najważniejsze to:

  • moc urządzenia,

  • źródło ciepła, 

  • wydajność energetyczna,

  • jakość (producent, gwarancja, żywotność).

Koszt montażu pompy ciepła

Na opłacalność pompy ciepła będzie wpływał także koszt montażu. Najmniej zapłacisz za instalację pompy powietrza typu monoblok. Tu koszt wyniesie około 1000 złotych. Przy pompie powietrznej split, gdzie instalacja wymaga wpuszczenia czynnika chłodniczego, zapłacisz około 2000 złotych. Z kolei koszt ułożenia instalacji w gruncie może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Roczny koszt użytkowania pompy ciepła

Obliczając, czy pompa ciepła się opłaca, musisz uwzględnić koszt użytkowania. Ile prądu zużywa pompa ciepła? Do ogrzewania 100 m2 powierzchni zużyjesz od 2000 do 3000 kWh energii elektrycznej. Przy stawkach z 2023 roku, wynoszących średnio 95 gr za 1 kWh, koszt ogrzewania rocznie wyniesie od 1900 do 2800 złotych za każde 100 m2 powierzchni użytkowej. Do tego musisz doliczyć coroczny przegląd i ewentualne koszty naprawy. 

 

Warto wiedzieć:

Energia elektryczna w pompach ciepła nie jest wykorzystywana do wytworzenia ciepła, a jedynie do zasilania sprężarki, pompy i wentylatorów. Nowoczesne urządzenia z każdej 1 kilowatogodziny prądu wytwarzają od 3,5 do 5,5 kWh energii cieplnej.

Czy pompa ciepła się opłaca – wady i zalety instalacji

Interesuje Cię tematyka pomp ciepła i wszystkiego, co warto o nich wiedzieć? Przedstawiamy najważniejsze wady i zalety tego typu instalacji. Dzięki nim łatwiej określisz czy w Twoim domu pompa ciepła się opłaca. 

Wśród zalet pomp ciepła specjaliści wskazują na takie cechy:

  • ekologiczna i neutralna dla środowiska,

  • bezobsługowa,

  • łatwy montaż,

  • niskie koszty eksploatacji,

  • nie zajmuje wiele miejsca,

  • nie wymaga zbiorników na paliwo,

  • jej żywotność jest przewidziana nawet na 30 lat.

Z kolei po stronie wad należy mieć szczególnie na uwadze:

  • wysoki koszt inwestycji,

  • możliwość wystąpienia awarii skomplikowanych układów, zwłaszcza przy urządzeniach średniej i niskiej klasy,

  • konieczność stosowania specjalnych grzejników i ogrzewania podłogowego,

  • wysoka emisja hałasu,

  • problem z wydajnością przy niskich temperaturach (pompy powietrzne).

Jak obliczyć opłacalność pompy ciepła?

Jak obliczyć opłacalność pompy ciepła w małym budynku? Czy pompa ciepła w starym domu się opłaca? Precyzyjne określenie opłacalności nie jest łatwe. Musisz wziąć pod uwagę wartość inwestycji i stałe roczne koszty utrzymania urządzenia. Uzyskane dane trzeba porównać z analogicznie wykonanymi obliczeniami dla innych źródeł ciepła. Dopiero wtedy będziesz w stanie powiedzieć czy pompa ciepła się opłaca.

Jeśli nie jesteś specjalistą z tej dziedziny, możesz mieć problem z precyzyjnym oszacowaniem kosztów. Już samo określenie mocy i zużycia prądu może być problematyczne. Dlatego w takiej sytuacji skorzystaj z wiedzy fachowców. Gdzie ich szukać?

W serwisie Majsteria, w kategorii Ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja znajdziesz firmy zajmujące się między innymi montażem pomp ciepła. Stwórz zlecenie, w którym określisz ogólne warunki techniczne i zapotrzebowanie oraz poprosisz o obliczenie kosztów urządzenia mającego ogrzać Twój dom. Na ogłoszenie odpowiedzą zainteresowane firmy, które będą w stanie wykonać taką instalację.

Pompa ciepła bez fotowoltaiki – koszty i opłacalność

Do zasilania pompy ciepłą zazwyczaj wykorzystuje się energię elektryczną pobieraną z sieci fotowoltaicznych. Dobrze dobrana instalacja PV pozwoli obniżyć wydatki na ogrzewanie niemal do zera. Wadą tego rozwiązania jest jednak koszt inwestycji. Do ceny pompy ciepła musisz doliczyć 20 – 40 tysięcy złotych na instalację PV. Jednak czy pompa ciepła bez fotowoltaiki się opłaca?

Pompa ciepła, nawet korzystająca z energii pobieranej z sieci, jest jednym z najbardziej ekonomicznych źródeł ciepła do ogrzewania domów jednorodzinnych. Przy nowych  budynkach o powierzchni 100 m2 roczny koszt prądu wyniesie średnio 2500 złotych. Jeśli zamontujesz sieć PV, ta inwestycja zwróci się po około 10 latach.

Kiedy nie opłaca się instalowanie pompy ciepła?

Pompy ciepła są urządzeniami o wielu zaletach, jednak nie zawsze ich wybór będzie pomysłem rozsądnym. W następujących sytuacjach lepiej zastanowić się, czy pompa ciepła się opłaca i czy na pewno jest sens montażu takiego urządzenia: 

  • kiepska izolacja termiczna budynku;

  • konieczna wymiana tradycyjnych grzejników na nowe;

  • oczekujesz niskich kosztów początkowych;

  • planujesz sprzedać dom lub się przeprowadzić. 

Podsumowując, chcąc odpowiedzieć na pytanie ogólne, czy pompa ciepła się opłaca, musisz wziąć pod uwagę wiele czynników. Często indywidualne cechy domu lub posesji, warunki techniczne i Twoje upodobania mogą mieć decydujący wpływ na zwrot inwestycji. Przed zakupem i montażem rozważ wszystkie czynniki i skorzystaj z rady doświadczonych specjalistów.

Zobacz też inne artykuły

Najlepsza klimatyzacja do domu – rodzaje klimatyzatorów, przegląd dostępnych rozwiązań
Ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja
Nowoczesne klimatyzatory nie tylko chłodzą, ale również ogrzewają, filtrują powietrze oraz usuwają nadmiar wilgoci. Urządzenia różnią się od siebie typem, a co za tym idzie także sposobem montażu, mocą chłodniczą, systemami filtracji, efektywnością energetyczną i doda...
Ogrzewanie klimatyzatorem – czyli do czego jeszcze można wykorzystać klimatyzację w domu?
Ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja
Klimatyzacja kojarzona jest przede wszystkim z chłodzeniem wnętrz w czasie upałów. Nowoczesne urządzenia umożliwiają też ogrzewanie klimatyzatorem, co wydłuża okres ich użytkowania do niemal całego roku. Poznaj sposób działania klimatyzatorów z funkcją ogrzewania, i...