Czym jest i jak działa rekuperacja?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania5 min

Rekuperacja? A co to? – tak jeszcze przed dekadą mogłoby zapytać wiele osób inwestujących we własny dom jednorodzinny. Dziś świadomość o potencjale rekuperacji jest nieporównywalnie większa – pokazuje to, jak bardzo zmieniła się wiedza techniczna w Polsce. Rekuperacja, będąc rozwiązaniem zapewniającym zarówno wentylację jak i odzysk ciepła, stała się niewątpliwym hitem nowoczesnego budownictwa. Skąd jej fenomen? System ten, niczym w soczewce, pokazuje jak duże są możliwości oszczędzania energii w przypadku zastosowania nowatorskich rozwiązań. Oto, co warto wiedzieć o tej technologii.

Czym jest i jak działa rekuperacja?

Rekuperacja – co to jest?

Patrząc od strony technicznej, rekuperacja to nowoczesny system wentylacji mechanicznej powiązanej z odzyskiem ciepła. Stopniowo staje się ona coraz bardziej popularna – zarówno w kontekście nowoczesnego budownictwa mieszkaniowego, jak i budynków użyteczności publicznej. 

Powód? System ten zapewnia efektywne wietrzenie pomieszczeń przy jednoczesnym minimalizowaniu strat ciepła. To szczególnie istotne wobec rosnącej świadomości energetycznej i potrzeby oszczędzania energii – kluczowe w kontekście prawidłowej wentylacji w domu

Wykorzystywanie rekuperacji bezpośrednio przekłada się na ograniczenie strat ciepła, do których dochodzi w tradycyjnych, nawet dobrze izolowanych, systemach wentylacyjnych. W efekcie kwestia działania rekuperacji nabiera szczególnego znaczenia w kontekście budowy domów pasywnych i energooszczędnych, w których jednym z priorytetów jest przecież maksymalna optymalizacja zużycia energii. 

Ogólnie patrząc na technologię, przy wykorzystaniu rekuperacji można odzyskać zdecydowaną większości ciepła zawartego w powietrzu wewnątrz domu. To czysty zysk, ponieważ w przypadku standardowych rozwiązań zostałoby ono przekazane na zewnątrz.

Jak działa rekuperacja?

Spójrzmy na system rekuperacji i mechanizm działania bardziej szczegółowo. Można przyjąć, że to proces, w którym ciepłe powietrze z wnętrza budynku przekazuje swoją energię termiczną do zimniejszego powietrza napływającego z zewnątrz. Dzieje się to poprzez rekuperator powietrza. W ten sposób nie dochodzi więc do utraty ciepła na skutek tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej, która – co naturalne – działa bez odzysku ciepła. 

Rekuperacja odpowiada nie tylko za zdecydowanie niższe rachunki za ogrzewanie. Warto spojrzeć na ten układ nieco szerzej i zauważyć np. kwestię cyrkulacji – stały dopływ świeżego powietrza, a więc i znaczną poprawę ogólnego komfortu życia domowników. Nie byłoby tego, gdyby nie mniej lub bardziej skomplikowany schemat rekuperacji. Podstawowym urządzeniem w systemie jest centrala wentylacyjna z rekuperatorem; on zapewnia pobieranie energii elektrycznej niezbędnej do funkcjonowania. To on doprowadzić ma do tego, by do wnętrza trafiło już oczyszczone powietrze, a jednocześnie dochodziło do sprawnego odprowadzania tego, które zostało zużyte. Stąd tak ważna jest prawidłowa integracja układu z systemem wentylacji mechanicznej

 

Ważne:

To połączenie tych dwóch dość odmiennych światów sprawia, że rekuperacja zapewnia odzysk ciepła z powietrza wylotowego, co z kolei, w dłuższej perspektywie, skutkuje mniejszymi kosztami ogrzewania. Mamy więc do czynienia z podwójnymi korzyściami dla odbiorców: poprawą jakości życia oraz redukcją wydatków.

 

Patrząc na budowę rekuperatora bardziej szczegółowo, należy zwrócić uwagę na wymiennik ciepła, który może przybierać różne formy:

Wymiennik entalpiczny

Nowoczesna technologia umożliwiająca odzyskiwanie ciepła z usuwanego powietrza przy jednoczesnej retencji wilgoci. W ten sposób ogranicza się ryzyko niekontrolowanego wysuszenia w pomieszczeniu. Będzie to przydatne rozwiązanie tam, gdzie regularnie dochodzi do niskich temperatur. 

Wymiennik krzyżowy

Standard schodzący nieco do lamusa; rozwiązanie mniej efektywne od tych nowoczesnych. Specjaliści wskazują też na problematyczną kwestię zamarzania – stąd uznawany jest za opcję raczej zastępowaną nowymi wariantami.

Wymiennik przeciwprądowy

Wpływ na pozytywne postrzeganie tego rozwiązania ma niewątpliwie cena – relatywnie niska w porównaniu do możliwości, które zapewnia tego typu układ. W jego konstrukcji kanały powietrzne układane są równolegle, a strumienie powietrza płyną w przeciwnych kierunkach.

Co jest potrzebne do montażu rekuperacji?

Decyzja zapadła, inwestorzy decydują się na rekuperację. Co jest wobec tego niezbędne i na jakie urządzenia muszą być gotowi? Kluczowy będzie oczywiście rekuperator powietrza oraz sieć przewodów do rekuperacji, które rozprowadzają powietrze po domu. Niezbędny będzie też montaż czerpni i wyrzutni, które umożliwią efektywną jego wymianę. Dodatkowo trzeba zainstalować rozdzielacz rekuperacji, który odpowiada za rozdział powietrza na poszczególne pomieszczenia. 

Jak widać, sama instalacja rekuperacji musi być zaprojektowana i wykonana przez specjalistów – tylko w takim układzie można założyć efektywną pracę i ograniczenie ryzyka awarii.

Co lepsze – klimatyzacja czy rekuperacja?

Nawet już po podjęciu decyzji o montażu, nie brak dylematów, czy technologia ta jest warta swojej ceny. Często w tym kontekście porównuje się jej działanie do powszechnie znanej klimatyzacji. Tu trzeba jednak zwrócić uwagę na zasadnicze różnice i dopasowanie rozwiązania do realnych potrzeb odbiorcy. Patrząc,  jak funkcjonuje rekuperacja, zasada działania jest przejrzysta – opiera się na odzyskiwaniu ciepła, co jest korzystne z punktu widzenia energetyki gospodarstwa domowego. Klimatyzacja oczywiście zapewni komfort cieplny i natychmiastową regulację temperatury w ciepłe dni, ale nie zapewnia tak szerokiego spektrum działania jak rekuperacja.

Czy rekuperacja jest obowiązkowa?

To inna z wątpliwości, które pojawiają się często wraz z kolejnymi przepisami regulującymi kwestie ochrony środowiska. Obecnie jednak nie ma w Polsce przepisu, który regulowałby, czy rekuperacja jest obowiązkowa, czy też dobrowolna. Można spojrzeć na to jednak z innej perspektywy – np. tego, że istnieją przepisy wskazujące na parametry efektywności energetycznej nowych budynków. By im sprostać, warto zdecydować się na system rekuperacji. Np. w budynkach pasywnych lub energooszczędnych, rekuperacja jest postrzegana już jako swojego rodzaju standard w zakresie działań na rzecz izolacyjności termicznej i wymiany powietrza.

Gdzie szukać specjalistów, którzy realizują tego typu usługi? Znajdziesz ich m.in. w serwisie Majsteria, w kategorii Ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja. Opisz i dodaj zlecenie oraz zaczekaj na kontakt.

Możesz też samodzielnie przeglądać oferty firm i zdecydować się na współpracę z wybranym wykonawcą.

Zobacz też inne artykuły

Najlepsza klimatyzacja do domu – rodzaje klimatyzatorów, przegląd dostępnych rozwiązań
Ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja
Nowoczesne klimatyzatory nie tylko chłodzą, ale również ogrzewają, filtrują powietrze oraz usuwają nadmiar wilgoci. Urządzenia różnią się od siebie typem, a co za tym idzie także sposobem montażu, mocą chłodniczą, systemami filtracji, efektywnością energetyczną i doda...
Ogrzewanie klimatyzatorem – czyli do czego jeszcze można wykorzystać klimatyzację w domu?
Ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja
Klimatyzacja kojarzona jest przede wszystkim z chłodzeniem wnętrz w czasie upałów. Nowoczesne urządzenia umożliwiają też ogrzewanie klimatyzatorem, co wydłuża okres ich użytkowania do niemal całego roku. Poznaj sposób działania klimatyzatorów z funkcją ogrzewania, i...