Co to jest wentylacja grawitacyjna?
Jeśli spojrzeć na działanie wentylacji grawitacyjnej od strony stricte technicznej, można przyjąć, że opiera się na naturalnych zjawiskach konwekcyjnych. Te generują ruch powietrza na skutek różnic w gęstości i ciśnieniu. Cieplejsze powietrze, które jest lżejsze i pochodzi z wnętrza budynku, z natury dąży do unoszenia się w górę. W ten, dość prosty sposób, zastępowane jest przez zimniejsze, cięższe powietrze z zewnątrz. Aby ten naturalny proces mógł przebiegać efektywnie, niezbędne jest tworzenie odpowiednich kanałów, takich jak kominy wentylacyjne, które umożliwiają tworzenie ciągu konwekcyjnego.
Trzeba zwrócić uwagę na specyfikę tego procesu: nie jest to – potocznie określając – „ssanie” powietrza z budynku. Mamy do czynienia z bardzo naturalną wymianą, w trakcie której ciepłe powietrze jest zastępowane przez to chłodniejsze, napływające z zewnątrz przez różne otwory (np. przez opracowane nawiewniki okienne).
Ważne:
Prawidłowo zaprojektowane nawiewniki umieszczane są zazwyczaj w dolnych częściach pomieszczeń. Świetną lokalizacją są nisko położone elementy przy podłodze, co pozwala zimnemu, cięższemu powietrzu z zewnątrz wnikać do środka.
W pomieszczeniach, takich jak kuchnia czy łazienka (w których regularnie tworzy się najwięcej ciepła i pary wodnej) – umieszcza się wywiewniki zwykle na wyższych poziomach. Umożliwia to gorącemu, lekkiemu powietrzu wydostanie się na zewnątrz.