Pompa ciepła gruntowa – porady i aktualne cenniki

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania6 min

Jeśli szukasz źródła ciepła do ogrzewania domu, zwróć uwagę na gruntową pompę ciepła. To urządzenie tanie w użytkowaniu, bardzo stabilne i przyjazne dla środowiska naturalnego. Jakie warunki musi spełniać posesja, żeby zamontować pompę ciepła gruntową? Jak dobrać urządzenie i oszacować koszty inwestycji? Poznaj najważniejsze informacje. 

Pompa ciepła gruntowa – porady i aktualne cenniki

Czym jest gruntowa pompa ciepła i jakie jest jej działanie?

Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które można wykorzystać do ogrzewania budynków jednorodzinnych. Sprawdzają się nie tylko przy systemach c.o. Świetnie nadają się do całorocznego ogrzewania wody użytkowej, a nawet chłodzenia pomieszczeń latem. 


Jednym z wariantów urządzeń polecanych przez wielu specjalistów jest pompa ciepła gruntowa. Podobnie do innych urządzeń, wykorzystuje ona naturalny kierunek zmian temperatury. Czerpie ciepło z zewnątrz, spręża je i przekazuje do układu grzewczego w pomieszczeniu.  W przypadku pompy ciepła gruntowej energia cieplna pobierana jest z ziemi. Pompy korzystają z energii geotermalnej, czyli ciepła wytwarzanego w jądrze naszej planety.

Jak działa pompa ciepła gruntowa?

Mechanika działania pompy ciepła gruntowej jest podobna do pozostałych typów pomp. Pobiera ona energię za pomocą instalacji umieszczonej pod powierzchnią gruntu. Wewnątrz układu płynie niezamarzający glikol lub inny alkohol, który ogrzewa się i trafia do wymiennika ciepła. W dalszej kolejności energia jest przekazywana czynnikowi chłodniczemu. Ten zmienia stan skupienia z ciekłego w gazowy i w tej postaci trafia do sprężarki. Po osiągnięciu określonej temperatury gaz trafia do skraplacza, gdzie oddaje energię do systemu ogrzewania. 

Jakie wybrać źródło dolne dla gruntowej pompy ciepła?

Pompa gruntowa pobiera energię z dowolnego podłoża, choć jej wydajność jest inna w zależności od rodzaju gruntu. Występuje w dwóch wariantach: z pionowym i poziomym wymiennikiem ciepła. 

  • Ziemna pompa ciepła z wymiennikiem poziomym – instalację układa się pod powierzchnią ziemi na głębokości od 0,80 do 1,5 metra. Z reguły zajmuje kilka m2 powierzchni, która musi pozostać niezagospodarowana. Ten wariant jest tańszy i sprawdzi się przy dużych posesjach, jednak nie zapewnia tak dużej wydajności, jak wymiennik pionowy.

  • Gruntowa pompa ciepła z wymiennikiem pionowym – zamiast układania poziomych instalacji wykonuje się odwierty na głębokość od kilkunastu do nawet 200 metrów. Im głębszy odwiert, tym średnia temperatura będzie wyższa. Odwierty są bardzo kosztowne, jednak taka pompa ciepła głębinowa jest bardzo wydajna.

 

Warto wiedzieć:

W gminie Szaflary w powiecie nowotarskim planuje się wykonanie najgłębszego odwiertu geotermalnego na świecie. Docelowo ma mieć około 7 km głębokości. Szacuje się, że w tym obszarze czynnik osiągnie temperaturę około 180 stopni.

Wady i zalety pompy ciepła gruntowej

Interesują Cię gruntowe pompy ciepła i wszystko, co warto o nich wiedzieć? Przedstawiamy zestawienie najważniejszych cech tych urządzeń w postaci wad i zalet.

Gruntowa pompa ciepła najczęściej wybierana jest ze względu na następujące zalety: 

  • znakomita wydajność (zarówno pompa ciepła gruntowa pozioma, jak i pionowa);

  • możliwość montażu w dowolnym gruncie;

  • bezobsługowa;

  • ekologiczna;

  • niskie zapotrzebowanie na energię.

 

Czy pompa ciepła z gruntu ma zatem jakieś wady? Można wskazać na dwie:

  • wysoki koszt inwestycji;

  • wymagana duża niezagospodarowana powierzchnia, dlatego trudno zamontować ją w miastach.

Jak dobrać wielkość instalacji dolnego źródła gruntowej pompy ciepła?

Wielkość instalacji jest zależna od mocy chłodniczej pompy ciepła gruntowej. W przypadku instalacji poziomej, przewody układane są w formie wężownicy, a odległości pomiędzy nimi wynoszą od 0,4 do 1,2 metra. Wydajność wymiennika z każdego m2 powierzchni zależy od rodzaju gruntu. W przypadku gleby piaszczystej będzie to 10 W/m2. Z kolei w gruntach wilgotnych parametr dochodzi do 40 W/m2. 

 

Warto wiedzieć:

Zbyt gęste ułożenie rur w poziomej instalacji pompy ciepła gruntowej nie przekłada się na lepszy efekt, a jedynie podnosi koszt inwestycji. Z kolei układanie rur w zbyt dużych odległościach spowoduje mniejszy pobór ciepła od zakładanego. 

 

W przypadku instalacji pionowych określa się głębokość odwiertu pod pompę ciepła. Tu także potrzebne są dokładne obliczenia i dostosowanie odwiertu do mocy pompy ciepła gruntowej. Jak głęboko trzeba wiercić? W gruntach piaszczystych przy zastosowaniu rur o średnicy około 80 mm na 1 m głębokości przypada około 10 W. Przy gruntach mokrych ten parametr podnosi się do nawet 30 W/m. Oznacza to, że w podłożach gliniastych i mokrych wydajność gruntowych pomp ciepła jest większa.

Jak dobrać moc instalacji gruntowej pompy ciepła?

Żeby cieszyć się ze skuteczności urządzenia, pompa ciepła ziemia-woda musi mieć moc grzewczą dobraną do warunków budynku. Przy obliczeniach musisz wziąć pod uwagę głównie:

  • powierzchnię użytkową obiektu;

  • zapotrzebowanie energetyczne w skali roku;

  • rodzaj urządzeń grzewczych. 

W budynku o powierzchni 100 m2 i zapotrzebowaniu na poziomie 60 W/m2 będziesz potrzebował pompy o mocy 6 kW. Ile prądu pobiera taka pompa głębinowa? W skali roku będzie to od 1100 do 1700 kWh w zależności od wydajności urządzenia. 

Masz problem z doborem mocy gruntowej pompy ciepła? Nie zgaduj, tylko skorzystaj z wiedzy specjalistów, których znajdziesz w serwisie Majsteria. W kategorii Ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja czekają oferty od wykonawców, jednak Ty możesz też sam złożyć odpowiednie zlecenie. Opisz swoje warunki i zapotrzebowanie, a potem zaczekaj na oferty. Zgłoszą się do Ciebie firmy, które nie tylko dobiorą moc, ale także zaoferują montaż gruntowych pomp ciepła. 

Ile kosztuje gruntowa pompa ciepła – cenniki

W przypadku inwestycji w pompę ciepła gruntową największą wadę stanowi koszt takiej instalacji. W zależności od mocy i powierzchni instalacji pompa ciepła z wymiennikiem gruntowym będzie kosztowała średnio od 40 do 80 tysięcy złotych. W przypadku głębokich odwiertów pod pompy ciepła ten koszt może jeszcze wzrosnąć. 

Cena pompy ciepła głębinowej jest stosunkowo wysoka i może zniechęcić potencjalnych inwestorów. Jest to jednak jedna z najtańszych w utrzymaniu i najwygodniejszych metod ogrzewania budynków jednorodzinnych.

Zobacz też inne artykuły

Najlepsza klimatyzacja do domu – rodzaje klimatyzatorów, przegląd dostępnych rozwiązań
Ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja
Nowoczesne klimatyzatory nie tylko chłodzą, ale również ogrzewają, filtrują powietrze oraz usuwają nadmiar wilgoci. Urządzenia różnią się od siebie typem, a co za tym idzie także sposobem montażu, mocą chłodniczą, systemami filtracji, efektywnością energetyczną i doda...
Ogrzewanie klimatyzatorem – czyli do czego jeszcze można wykorzystać klimatyzację w domu?
Ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja
Klimatyzacja kojarzona jest przede wszystkim z chłodzeniem wnętrz w czasie upałów. Nowoczesne urządzenia umożliwiają też ogrzewanie klimatyzatorem, co wydłuża okres ich użytkowania do niemal całego roku. Poznaj sposób działania klimatyzatorów z funkcją ogrzewania, i...