Adaptacja strychu na mieszkanie – jak przeprowadzić taki remont?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania6 min

Mieszkanie na strychu – dla jednych nieatrakcyjna, a dla innych kusząca możliwość stworzenia oryginalnej przestrzeni mieszkalnej. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Znajdziesz w nim kilka pomysłów i podpowiedzi, dzięki którym przekonasz się, że to rozwiązanie godne wcielenia w życie. Adaptując strych na mieszkanie, możesz urządzić go zgodnie z trendami, a do tego przytulnie i funkcjonalnie!

Adaptacja strychu na mieszkanie – jak przeprowadzić taki remont?

Wysokość strychu a funkcje mieszkalne

Masz poddasze do dyspozycji, które może być użytkowe z uwagi na odpowiednią wysokość, wynoszącą ponad 2 metry? To świetnie się składa! Wolnej przestrzeni nigdy zbyt wiele. Strych możesz wykorzystać na wiele różnych sposobów, np. aranżując tam dodatkowe pomieszczenie – siłownię, pokój dziecka, strefę kinową lub gamingową, sypialnię, biuro czy kącik czytelniczy.  Tak naprawdę może to być przestrzeń, na którą po prostu brakuje Ci miejsca na parterze i piętrach domu.

Jeśli tylko masz środki finansowe i możliwość zaaranżowania strychu, zawsze warto to zrobić. Nawet jeśli miałaby tam być tylko przechowalnia. To dodatkowy kąt, który może stać się znakomitą opcją na spersonalizowanie przestrzeni.

Mieszkanie na strychu – czy każde poddasze nadaje się do adaptacji?

Zanim przejdziesz do metamorfozy strychu, koniecznie sprawdź wysokość pomieszczeń. To od tego zależy komfort przebywania w takim miejscu, a także możliwości (lub ograniczenia) aranżacyjne. Kiedy strop jest wystarczająco wysoki, aby stworzyć wygodne warunki mieszkalne? Ogólnie wysokość pokoju na poddaszu użytkowym powinna wynosić minimum 2,2 metra. Oczywiście chodzi o najwyższe miejsce. 

A co jeśli jest mniej niż 2 metry? W przypadku, gdy nie zamierzasz spędzać więcej niż czterech godzin na poddaszu dziennie, jego wysokość może wynosić 1,9 metra.

Jeśli te warunki nie zostaną spełnione, to nie ma możliwości stworzenia tam komfortowej przestrzeni mieszkalnej zgodnie z przepisami. Ewentualnie możesz pokusić się o zmiany dotyczące konstrukcji więźby dachowej i tym samym o podwyższenie poddasza, jednak są to bardzo duże koszty. Gdy już mowa o wydatkach, warto przeczytać artykuł: Ile kosztuje wykończenie poddasza? Koszty i cenniki.

 

Warto wiedzieć:

Poddasze nieużytkowe może pełnić jedynie funkcję dodatkowego składzika – np. na rzadko używane rzeczy, pamiątki czy też wszystko to, czego nie chcesz się pozbyć z domu.

Adaptacja strychu w domu jednorodzinnym

Aby rozpocząć adaptację strychu w domu jednorodzinnym, konieczne będzie przygotowanie kompleksowego projektu, w którym uwzględnisz wszelkie niezbędne zmiany w konstrukcji i wyglądzie zewnętrznym domu. To oznacza, że każda modyfikacja, taka jak np. dodanie okna czy wzmocnienie konstrukcji, wymaga stosowania się do tych samych procedur, co przy budowie nowego domu.

Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie szczegółowej oceny. Czego powinna dotyczyć taka analiza? Przede wszystkim stanu technicznego poddasza, w tym stropu, więźby dachowej oraz przestrzeni po zastosowaniu izolacji termicznej dachu i położeniu podłóg. Na tej podstawie należy przygotować projekt, który musi uzyskać odpowiednie zezwolenia. W projekcie należy szczegółowo określić wszystkie planowane prace.

Adaptacja strychu w kamienicy

W przypadku kamienicy adaptacja poddasza może być znacznie bardziej złożonym i skomplikowanym procesem niż w domu jednorodzinnym. Trudności przyłączenia strychu do mieszkania w kamienicy wynikają przede wszystkim z charakterystyki i stanu budynku. Wiele kamienic ma status zabytków, co wprowadza dodatkowe obostrzenia dotyczące możliwości ingerencji w ich strukturę. Dlatego też każda próba przekształcenia poddasza w takim obiekcie może napotkać na liczne przeszkody regulacyjne.

 

Adaptacja strychu na mieszkanie – dokumentacja i pozwolenia

Adaptacja poddasza w starym domu czy w nowym mieszkaniu wymaga uzyskania zgody od właściwych organów i urzędów, ale tylko wtedy, gdy konieczna jest duża ingerencja w konstrukcję budynku. Uzyskanie zgody powinno poprzedzić złożenie właściwego wniosku w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym, w zależności od miejsca zamieszkania. Organ ma 21 dni na wydanie decyzji – jeśli w tym czasie nie wniesie sprzeciwu, oznacza to, że można przejść do prac.

Jeśli pokoje czy mieszkanie na strychu nie wymagają zbyt dużej ingerencji, a warunki dotyczące niezbędnej wysokości są spełnione, wystarczy zgłosić zamiar zmiany sposobu użytkowania poddasza z nieużytkowego na użytkowe.

Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Adaptacja poddasza –  formalności.

Etapy remontu, czyli od czego zacząć adaptując strych na mieszkanie?

Każdy remont, a w szczególności np. adaptacja strychu na mieszkanie, wymaga dobrego planu. Jak wygląda planowanie remontu w tym przypadku? Poniżej lista krok po kroku.

  1. Analiza stanu technicznego – dokładne zbadanie tej kwestii jest bardzo ważne w przypadku zagospodarowania poddasza. Należy sprawdzić wytrzymałość stropu, czy nie ma żadnych wycieków, przegnić i uszkodzeń, które mogłyby negatywnie wpłynąć na dalsze prace i bezpieczeństwo użytkowania.

  2. Przygotowanie projektu i uzyskanie pozwolenia – stworzony plan powinien obejmować wszystkie kwestie związane z funkcjonalnością i stylem aranżacyjnym. Oczywiście projekt musi być zgodny z obowiązującymi przepisami, a chęć zaplanowanych działań należy zgłosić do właściwego organu, jeśli wymaga tego prawo.

  3. Prace konstrukcyjne i instalacyjne – to etap adaptacji strychu w domu jednorodzinnym czy w mieszkaniu, w którym przeprowadzane są w zasadzie fundamentalne prace. Chodzi tu m.in. o wzmocnienia stropu, podnoszenie dachu, przystosowanie okien dachowych, a także wykonanie niezbędnych instalacji elektrycznych, hydraulicznych i wentylacyjnych. Oczywiście wszystko zgodnie ze standardami bezpieczeństwa. Najlepiej w tym przypadku skorzystać z pomocy specjalisty, którego znajdziesz w serwisie Majsteria w kategorii: Remonty, wykończenia wnętrz.

  4. Zadbanie o izolację – po głównych pracach konstrukcyjnych i instalacyjnych przychodzi czas na zadbanie o komfort cieplny. Konieczne jest zatem przeprowadzenie na tym etapie działań związanych z izolacją termiczną, a przy okazji również akustyczną.

  5. Wykończenie wnętrza i aranżacja strychu – to czas na puszczenie wodzy fantazji i kreatywności. Moment, w którym decyduje się o ściankach działowych, wybiera się kolory, materiały wykończeniowe, meble, dekoracje i oświetlenie – wszystko, co pozwoli stworzyć harmonijną oraz przytulną przestrzeń. Wiele inspiracji znajdziesz w artykule: Pomysły i sposoby na zabudowę poddasza w domu jednorodzinnym.

Podsumowując, zabudowa strychu i stworzenie w nim przestrzeni mieszkalnej to możliwość zyskania dodatkowych metrów kwadratowych do przechowywania, odpoczynku lub aktywnego spędzenia wolnego czasu. Przemyśl, jak wykorzystać tę przestrzeń i zainspiruj się naszymi wskazówkami.

Zobacz też inne artykuły

Pomysły i sposoby na zabudowę poddasza w domu jednorodzinnym
Remonty i wykończenia wnętrz
Czy Twoje poddasze to tylko skład rzadko używanych przedmiotów? Może warto odkryć jego ukryty potencjał i przemienić niewykorzystaną przestrzeń w piękne i funkcjonalne mieszkanie! Pokażemy Ci, jak za pomocą paru kreatywnych zmian możesz przekształcić strych w dodatkową sypialni...
Adaptacja poddasza – formalności
Remonty i wykończenia wnętrz
Duża sypialnia, pokój dziecka, dodatkowa łazienka, biuro lub pracownia – to najczęstsze efekty adaptacji poddasza w domu czy kamienicy. Przerobienie strychu to świetny sposób na uzyskanie dodatkowej przestrzeni użytkowej. Takie prace, bez względu na swój zakres, wyma...