Co położyć na ścianę w kuchni – farba, płytki, a może cegła?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania6 min

Ścianę w kuchni można udekorować na wiele sposobów – od farby, przez płytki, aż po panele. Po drodze pojawia się także cegła, drewno oraz szkło. Która z tych opcji jest optymalna? A która najtańsza? Przeczytaj i przekonaj się, co na ścianę w kuchni sprawdza się najlepiej.

Co położyć na ścianę w kuchni – farba, płytki, a może cegła?

Co położyć na ścianę w kuchni zamiast płytek?

Popularnym rozwiązaniem na ściany w kuchni są płytki – estetyczne, wytrzymałe i łatwe do czyszczenia. Ale równie dobrze sprawdza się:

  • cegła – nie jest najłatwiejsza w pielęgnacji, jednak cechuje się wytrzymałością. Dodaje pomieszczeniu przytulności i jest wygodna w malowaniu;

  • drewno – materiał, który prezentuje się doskonale w praktycznie każdym wnętrzu. Możesz wybrać między okładziną z forniru a sklejką;

  • szkło – służy raczej jako zabezpieczenie gotowej ściany niż rozwiązanie samo w sobie. Rozjaśnia pomieszczenie, chroni farbę i jest łatwe do czyszczenia.

Dalej możemy wymienić klasyczne rozwiązania, takie jak farba, tapeta czy tynk dekoracyjny. A jeżeli jesteś doświadczony w remontach, możesz ozdobić kuchenną ścianę betonem architektonicznym.

 

Ważne:

Kuchnia to miejsce kulinarnych przygód. Wystarczy mała plama po gotującym się sosie pomidorowym, aby zniszczyć odbiór wizualny ściany. Użyj pokrycia (np. pleksi szkła, naklejki ochronnej), aby opóźnić następny remont.

Trudny wybór – jakie płytki na ścianę do kuchni?

Czasem proste rozwiązania, co na ścianę w kuchni, są najlepsze. Jeśli gustujesz w płytkach, wybierz:

  • glazurę – tradycyjne kafelki wykonane z ceramiki, pokryte ochronnym szkliwem. Są odporne na środki chemiczne i wsiąkanie wody, ale też łatwo je skruszyć;

  • terakotę – znaną jako płytki kamionkowe. Jest bardziej wytrzymała od glazury, dzięki czemu możesz wyłożyć nią również podłogę;

  • gres – dostępny w wersji szkliwionej, nieszkliwionej oraz polerowanej. Dzięki niemu Twoja ściana może być zarówno matowa, jak i z połyskiem.

Istnieje więcej rodzajów płytek ściennych, jednak w kuchni najlepiej sprawdzają się 3 powyższe. Jeśli planujesz remont także innego pomieszczenia, np. łazienki, sprawdź: Jakie płytki do łazienki?

Ściana w kuchni – jak zaaranżować?

Aranżacja tego, co na ścianę w kuchni, zależy od jej rozmiaru:

Aspekt Mała kuchnia Duża kuchnia
Płytki Powinny być jasnego koloru, aby optycznie powiększyć przestrzeń. Możesz wybrać płytki o bardziej wyrazistym kolorze.
Farby Warto wybrać biel lub pastele (jasne, spokojne barwy), z tego samego powodu. Możesz użyć zarówno jasnych, jak i ciemnych kolorów, w zależności od stylu wnętrza.
Tablica kredowa / magnetyczna Tablica jest praktyczna w kuchni, dodając miejsce na notatki, jednak tutaj musisz liczyć się z brakiem miejsca. W większej kuchni możesz wybrać tablicę magnetyczną lub nawet obie opcje, aby lepiej zorganizować przestrzeń.
Półki i regały Powinny być maksymalnie funkcjonalne. Myśl o nich w kontekście praktycznego wykorzystania, a nie dekoracji. Mogą pełnić funkcję czysto dekoracyjną, a nie tylko praktyczną. Nie będą przeszkadzać w poruszaniu się lub gotowaniu.

W małej kuchni należy postawić na minimalizm, ponieważ liczy się każdy m2 przestrzeni. Natomiast w dużym pomieszczeniu wskazana jest obszerna aranżacja, aby nie było zbyt pusto. Półka na przyprawy, wieszak na garnki i sztućce, tablica kredowa… ogranicza Cię tylko wyobraźnia.

 

Warto wiedzieć:

Co powiesić na ścianie w kuchni nad blatem? Jeśli masz małe pomieszczenie, zawieś kilka półek – koniecznie jedna nad drugą, nie pozostawiając wiele przestrzeni. Trzymaj na nich rzeczy niezabierające wiele miejsca, np. przyprawy lub łyżki do gotowania. Zwolni to miejsce w szafkach i, paradoksalnie, zwiększy przestrzeń.

Jak tanio wykończyć ścianę w kuchni – propozycje i inspiracje

Wykończenie to najbardziej czasochłonny etap remontu. Zanim zabierzesz się za kuchenne ściany, upewnij się, że nie zapomniałeś o innych elementach: Wykończenie wnętrz krok po kroku.

Najtańszym (i najszybszym) sposobem na wykończenie ściany w kuchni jest farba. Jeśli masz mało środków do wydania na remont i satysfakcjonują Cię standardowe rozwiązania – łap za pędzel. Drugie miejsce zajmuje tapeta, jednak tutaj łatwo o pomyłkę i stratę materiału.

Optymalnym rozwiązaniem na ścianę do kuchni są płytki ścienne. Choć uchodzą za drogie, to wiele zależy od rodzaju kafelków: tanie i proste zakupisz w okolicach 20 – 30 zł za m2 (weź pod uwagę promocje), bardziej stylowe za 50 – 60 zł/m2, ale znajdziesz też ozdobne za 100 zł/m2, 200 zł/m2 i  więcej.

Duża część ścian w kuchni jest zakryta szafkami, blatem czy sprzętem AGD (np. lodówką, piekarnikiem). To zmniejsza powierzchnię, na którą trzeba położyć płytki, a co za tym idzie – obniża też wydatek. Jeśli dobrze poszukasz, uda Ci się znaleźć stylowe kafelki za mniej niż 1000 złotych za całość.

Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze możesz przeznaczyć na sprawdzonego fachowca. Znajdziesz go m.in. w serwisie Majsteria, w kategorii: Remonty, wykończenia wnętrz. Dodaj zlecenie i poczekaj na kontakt lub samodzielnie znajdź wykonawcę, dzięki intuicyjnej wyszukiwarce.

A może panele ścienne zamiast płytek w kuchni?

Ciekawą alternatywą dla płytek w kuchni są panele ścienne.

  • Zabezpieczają ścianę przed zabrudzeniami i uszkodzeniami.

  • Są łatwe w montażu, potrzeba do tego jedynie listew.

  • Zwracają uwagę nietypowym wyglądem.

Jednak panele ścienne niekoniecznie muszą być wykonane z drewna. Świetnie prezentują się także szklane, gipsowe, betonowe, plastikowe, PCV, a nawet tapicerowane.

 

Warto wiedzieć:

Na co zdecydować się w kuchni z krzywymi ścianami? Jeśli ta jest wyjątkowo „nierówna”, bez zastanowienia montuj panele ścienne. Zakryją mankamenty, a przy tym będą doskonale wyglądać.

 

Na kuchennych ścianach od lat królują płytki: glazura, terakota i gres. Jednak coraz więcej osób decyduje się na aranżacje z wykorzystaniem cegieł, drewna, szkła lub paneli ściennych. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która opcja jest najlepsza – wszystko zależy od potrzeb i gustu inwestora.

Podsumowując, w małej kuchni postaw na jasne kolory, aby optycznie powiększyć przestrzeń, a półki i regały wykorzystuj z głową. Decydować powinna tu funkcjonalność. Najtańszym sposobem na wykończenie jest farba lub tapeta, jednak płytki, wbrew pozorom, również można kupić w niskiej cenie – nawet za mniej niż 1000 złotych za całość.

Zobacz też inne artykuły

Pomysły i sposoby na zabudowę poddasza w domu jednorodzinnym
Remonty i wykończenia wnętrz
Czy Twoje poddasze to tylko skład rzadko używanych przedmiotów? Może warto odkryć jego ukryty potencjał i przemienić niewykorzystaną przestrzeń w piękne i funkcjonalne mieszkanie! Pokażemy Ci, jak za pomocą paru kreatywnych zmian możesz przekształcić strych w dodatkową sypialni...
Adaptacja poddasza – formalności
Remonty i wykończenia wnętrz
Duża sypialnia, pokój dziecka, dodatkowa łazienka, biuro lub pracownia – to najczęstsze efekty adaptacji poddasza w domu czy kamienicy. Przerobienie strychu to świetny sposób na uzyskanie dodatkowej przestrzeni użytkowej. Takie prace, bez względu na swój zakres, wyma...